Fot. Kazimierz Netka
Powitano 5-milionowe… pasażerki. Na scenie obok nich stanęli m.in. politycy, a można było pokazać również np. najnowsze dokonanie pomorskiej nauki…
W obecności licznych widzów, reprezentantów redakcji m.in. z Trójmiasta, Torunia, Olsztyna, Tczewa, świętowano 16 grudnia 2019 roku przyjęcie na gdańskim lotnisku 5 000 000 pasażera w 2019 roku.
Ustanowiono kolejny rekord – przekroczenie kolejnego miliona obsłużonych podróżnych w jednym roku. Poprzedni rekord – przekroczenie liczby 4 000 000 obsłużonych w jednym roku podróżnych, miał miejsce na gdańskim lotnisku trzy lata temu, w grudniu 2016 roku. Kolejny milion przybędzie w ciągu dwóch lat i prawdopodobnie w 2021 roku z Portu Lotniczego Gdańsk skorzysta już ponad 6 000 000 osób, przylatujących tutaj lub udających się samolotami w świat – ocenia Tomasz Kloskowski – prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Przybywa bowiem przewoźników, wzrasta liczba połączeń. Jest również szansa na „uwolnienie” rynku lotniczego w Rosji, a wtedy możliwości wzrostu ruchu pasażerskiego i towarowego na gdańskim lotnisku będą jeszcze większe.
W poniedziałek, 16 grudnia 2019 roku, na przybycie 5 000 000. pasażera czekano od godziny 12.30. Organizatorzy zdecydowali się wybrać 5-milionowego podróżnego spośród pasażerów lotu samolotem Lufthansa przybywającego do Gdańska z Frankfurtu. Okazało się, że… trzeba ów honor i tytuł przyznać dwom paniom: Pani Marzenie i jej kilkuletniej córeczce, Hani.
Podczas uroczystości powitania Laureatek, na scenie towarzyszyli Im: Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego; Katarzyna Gruszecka-Spychała – prezydent Gdyni, Magdalena Czarzyńska-Jachim – wiceprezydent Sopotu; Piotr Borawski – wiceprezydent Gdańska; Frank Wagner – dyrektor Grupy Lufthansa w Polsce (Country Manager Lufthansa Group; Tomasz Kloskowski – prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
Dyrektor Lufthansy, Frank Wagner, wręczył Laureatkom prezenty.
Zwieńczeniem uroczystości, obfitującej w konkursy i występy artystyczne, był poczęstunek: tort dla wszystkich, którzy zechcieli skosztować tego przysmaku – na biodegradowalnych talerzach.
Oto komunikat, który przekazała nam Agnieszka Michajłow – Specjalista ds. komunikacji, Dział Analiz Ekonomicznych i Marketingu – Port Lotniczy Gdańsk Sp.z o.o.:
5-milionowy Pasażer Portu Lotniczego Gdańsk
Przekroczyliśmy kolejną barierę i postawiliśmy kolejny krok milowy, bo w 2019 roku udało się nam obsłużyć 5 milionów pasażerów. To wielki sukces lotniska, jego pracowników i firm kooperujących, to zasługa naszych podróżnych, to także ogromne wyzwanie. 16 grudnia 2019 roku Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy zorganizował uroczystość i uhonorował 5-milionowego pasażera.
5-milionowy pasażer, a właściwie dwie pasażerki, Pani Marzena i jej córka Hania, przyleciały do Gdańska z Frankfurtu na pokładzie samolotu linii Lufthansa. W Gdańsku zostały uroczyście powitane przez władze samorządowe, w tym Mieczysława Struka Marszałka Województwa Pomorskiego, Piotra Borawskiego zastępcę Prezydenta Gdańska, Katarzynę Gruszecką Spychałę zastępcę Prezydenta Gdyni i Magdalenę Jachim zastępcę Prezydenta Sopotu. Wśród gratulujących był też gospodarz lotniska Tomasz Kloskowski Prezes Portu Lotniczego Gdańsk i Frank Wagner szef Lufthansy w Polsce. Firma ta ufundowała nagrodę dla 5-milionowych pasażerek, voucher na kolejną podróż z tą linią lotniczą po Europie.
„Kończący się rok był znakomity. Rekordowa liczba podróżnych, najlepszy wynik finansowy w historii lotniska, kilka nowych, atrakcyjnych połączeń od naszych przewoźników. 2019 rok był też przełomowy pod względem inwestycyjnym. Rozpoczęła się budowa pirsu terminalu pasażerskiego T2, ruszyliśmy też z projektem nowej biurowej dzielnicy przy lotnisku, czyli Airport City Gdańsk” – powiedział Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. „Port Lotniczy Gdańsk i jego właścicieli (w tym samorządy: województwa pomorskiego, Gdańska, Sopotu i Gdyni) wyróżnia odwaga w podejmowani śmiałych projektów. Dzięki niej, wybudowano w 2012 roku w Gdańsku nowoczesny terminal pasażerski, który obecnie już po raz drugi jest rozbudowywany. Zmieniono strefę komercyjną, dzięki której zwiększyły się zyski najemców i lotniska. Port Lotniczy Gdańsk jest absolutnych prekursorem w Polsce w budowaniu strefy biznesowej koło lotniska, czyli kompleksu biurowców Airport City Gdańsk” – dodaje Tomasz Kloskowski.
Partnerem wydarzenia „5-milionowy Pasażer Portu Lotniczego Gdańsk” jest Grupa Lufthansa.
„Dzięki Lufthansa Group pasażerowie podróżujący z Gdańska mogą powiedzieć „tak” całemu światu, wykorzystując naszą bogatą siatkę 10,775 cotygodniowych połączeń do 270 miast w 105 krajach na czterech kontynentach. Gdańszczanie, dzięki Eurowings, mogą dostać się do Dusseldorfu, do Zurychu dzięki SWISS, a dzięki Lufthansie, do Frankfurtu oraz Monachium” – powiedział Frank Wagner szef Lufthansy na Polskę (Country Manager Poland Lufthansa Group).
W 2004 roku, kiedy Lufthansa zaczęła latać do Gdańska, Port Lotniczy Gdańsk miał prawie pół miliona pasażerów, a teraz (w 2019) jest ich już 5 milionów.
Jak rosło lotnisko w Gdańsku?
Kiedy będzie kolejny milion?
Zdaniem prezesa Portu Lotniczego Gdańsk Tomasza Kloskowskiego, 6 milionów pasażerów gdańskie lotnisko może obsłużyć już w 2021 roku.
Siatka połączeń zima 2019/2020
Londyn-Luton, Londyn-Gatwick, Liverpool, Doncaster–Sheffield, Edynburg, Billund, Turku, Paryż-Beauvais, Kutaisi, Eindhoven, Rejkiawik-Keflavik, Brema, Dortmund, Kolonia-Bonn, Hamburg, Oslo-Gardermoen, Oslo-Torp, Tromso, Bodo, Trondheim, Alesund, Bergen, Haugesund, Stavanger, Kristiansand, Molde, Aberdeen, Sztokholm–Skavsta, Goteborg, Malmo, Kijów, Charków, Lwów, Odessa, Mediolan-Bergamo (Wizz Air); Londyn-Stansted, Manchester, Newcastle, Birmingham, Bristol, Leeds-Bradford, Aarhus, Alicante, Dublin, Cork, Malta, Oslo-Torp, Kraków, Wrocław, Edynburg, Sztokholm–Skavsta, Vaxjo, Kijów, Odessa, Mediolan-Bergamo, Kopenhaga, Goteborg, Hamburg (Ryanair); Kopenhaga, Oslo-Gardermoen, Sztokholm-Arlanda (SAS); Frankfurt, Monachium (Lufthansa); Amsterdam (KLM); Warszawa, Kraków (LOT); Helsinki (Finnair); Dusseldorf (Eurowings), Oslo-Gardermoen, Bergen (Norwegian).
W rozkładzie wiosennym i letnim 2020 pojawią się nowe połączenia do Zadaru w Chorwacji, Kalamaty w Grecji, Bari we Włoszech i Zaporoża na Ukrainie. Linia Norwegian uruchomi swoje niskokosztowe połączenia do Kopenhagi, Trondheim, Helsinek, Goeteborga i Sztokholmu. Wiosną wrócą także loty z Gdańska do austriackiego Wiednia, włoskiej Pizy, greckich Aten, hiszpańskiej Barcelony, łotewskiej Rygi i szwajcarskiego Zurychu.
W 2019/2020 z Gdańska realizowanych będzie 86 połączeń do 21 krajów. Gdańsk będzie miał połączenia z 10 hubami: Zurichem, Dusseldorfem, Frankfurtem, Monachium, Amsterdamem, Helsinkami, Kopenhagą, Oslo, Sztokholmem i Warszawą – poinformowała Agnieszka Michajłow – Specjalista ds. komunikacji, Dział Analiz Ekonomicznych i Marketingu – Port Lotniczy Gdańsk Sp.z o.o.
Od kilku lat w gdańskim lotniczym dworcu pasażerskim – terminalu T2 – jest pokazywany obraz „Ostatnia Wieczerza”. Warto pomyśleć o przyszłości i pokazywać również to, co przeniesie Pomorze do grona regionów najnowocześniejszych. Polska, w tym Pomorze, mają się czym w świecie chwalić, ale mieszkańcy Ziemi niewiele o tym wiedzą, bo brakuje nam odpowiedniej promocji. Tak licznie odwiedzane gdańskie lotnisko, jest bardzo dobrym miejscem do promocji dokonań Pomorzan: osiągnięć nauki, techniki i biznesu. Na gdańskim lotnisku mogłoby powstać np. Centrum Prezentacji Innowacyjności Pomorza (co proponuje dr Karolina Lipińska – zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego) – pokazujące osiągnięcia inteligentnych specjalizacji Pomorza, albo np. można by tam stworzyć Pomorskie Centrum Promocji Biznesu, Nauki i Techniki (Pomeranian Business, Science and Engineering Promotion Center in Gdańsk) .
Rzecz w tym, by urządzić odpowiednie miejsce promocji na gdańskim lotnisku. Czy to byłoby możliwe?
Tomasz Kloskowski – prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy powiedział, że miejsce na takie prezentacje, ekspozycje się znajdzie. A więc, do dzieła. Warto, a nawet trzeba wykorzystać gdańskie lotnisko do promocji Pomorskiego, jako regionu jednego z najnowocześniejszych w Europie. Osiągnięcia naukowe i gospodarcze Pomorza można tam pokazywać, jak się okazuje, ponad 5 milionom osób rocznie, w tym wielu cudzoziemcom.
Jedną z okazji do promocji pomorskiego dorobku naukowego, biznesowego i inżynierskiego była właśnie uroczystość powitania 5-milionowego w 2019 roku, pasażera. Niestety, to wydarzenie posłużyło głównie promocji polityków…
Port Lotniczy Gdańsk stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny dla biznesu. Terminal pasażerski T-2 jest rozbudowywany. Prace ziemne są realizowane także w miejscu, gdzie stanie Alpha – pierwszy z siedmiu biurowców, planowanych do zbudowania w ramach przedsięwzięcia o nazwie: Airport City Gdańsk.
Tekst i zdjęcia: Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl