Ponad 5 milionów pasażerów obsłuży w bieżącym roku Port Lotniczy Gdańsk. To około dwa razy więcej  niż liczy mieszkańców woj. pomorskie. Tak licznie odwiedzany Port Lotniczy jest więc dobrym miejscem do promocji osiągnięć pomorskiej nauki, techniki oraz biznesu. Znajdzie się na to miejsce – zapewnia Tomasz Kloskowski – prezes zarządu gdańskiego lotniska

Fot. Kazimierz Netka

Powitano 5-milionowe… pasażerki. Na scenie obok nich stanęli m.in. politycy, a można było pokazać również np. najnowsze dokonanie pomorskiej nauki…

W obecności licznych widzów, reprezentantów redakcji m.in. z Trójmiasta, Torunia, Olsztyna, Tczewa, świętowano 16 grudnia 2019 roku przyjęcie na gdańskim lotnisku 5 000 000 pasażera w 2019 roku.

Ustanowiono kolejny rekord – przekroczenie kolejnego miliona obsłużonych podróżnych w jednym roku. Poprzedni rekord – przekroczenie liczby 4 000 000 obsłużonych w jednym roku podróżnych, miał miejsce na gdańskim lotnisku trzy lata temu, w grudniu 2016 roku. Kolejny milion przybędzie w ciągu dwóch lat i prawdopodobnie w 2021 roku z Portu Lotniczego Gdańsk skorzysta już ponad 6 000 000 osób, przylatujących tutaj lub udających się samolotami w świat – ocenia Tomasz Kloskowski – prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Przybywa bowiem przewoźników, wzrasta liczba połączeń. Jest również szansa na „uwolnienie” rynku lotniczego w Rosji, a wtedy możliwości wzrostu ruchu pasażerskiego i towarowego na gdańskim lotnisku będą jeszcze większe.

W poniedziałek, 16 grudnia 2019 roku, na przybycie 5 000 000. pasażera czekano od godziny 12.30. Organizatorzy zdecydowali się wybrać 5-milionowego podróżnego spośród pasażerów lotu samolotem Lufthansa przybywającego do Gdańska z Frankfurtu. Okazało się, że… trzeba ów honor i tytuł przyznać dwom paniom: Pani Marzenie i jej kilkuletniej córeczce, Hani.

Podczas uroczystości powitania Laureatek, na scenie towarzyszyli Im: Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego; Katarzyna Gruszecka-Spychała – prezydent Gdyni, Magdalena Czarzyńska-Jachim – wiceprezydent Sopotu; Piotr Borawski – wiceprezydent Gdańska; Frank Wagner – dyrektor Grupy Lufthansa w Polsce (Country Manager Lufthansa Group; Tomasz Kloskowski – prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Dyrektor Lufthansy, Frank Wagner, wręczył Laureatkom prezenty.

Zwieńczeniem uroczystości, obfitującej w konkursy i występy artystyczne, był poczęstunek: tort dla wszystkich, którzy zechcieli skosztować tego przysmaku – na biodegradowalnych talerzach.

Oto komunikat, który przekazała nam Agnieszka Michajłow – Specjalista ds. komunikacji, Dział Analiz Ekonomicznych i Marketingu – Port Lotniczy Gdańsk Sp.z o.o.:

5-milionowy Pasażer Portu Lotniczego Gdańsk

Przekroczyliśmy kolejną barierę i postawiliśmy kolejny krok milowy, bo w 2019 roku udało się nam obsłużyć 5 milionów pasażerów. To wielki sukces lotniska, jego pracowników i firm kooperujących, to zasługa naszych podróżnych, to także ogromne wyzwanie. 16 grudnia 2019 roku Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy zorganizował uroczystość i uhonorował 5-milionowego pasażera.

5-milionowy pasażer, a właściwie dwie pasażerki, Pani Marzena i jej córka Hania, przyleciały do Gdańska z Frankfurtu na pokładzie samolotu linii Lufthansa. W Gdańsku zostały uroczyście powitane przez władze samorządowe, w tym Mieczysława Struka Marszałka Województwa Pomorskiego, Piotra Borawskiego zastępcę Prezydenta Gdańska, Katarzynę Gruszecką Spychałę zastępcę Prezydenta Gdyni i Magdalenę Jachim zastępcę Prezydenta Sopotu. Wśród gratulujących był  też gospodarz lotniska Tomasz Kloskowski Prezes Portu Lotniczego Gdańsk i Frank Wagner szef Lufthansy w Polsce. Firma ta ufundowała nagrodę dla 5-milionowych pasażerek, voucher na kolejną podróż z tą linią lotniczą po Europie.

„Kończący się rok był znakomity. Rekordowa liczba podróżnych, najlepszy wynik finansowy w historii lotniska, kilka nowych, atrakcyjnych połączeń od naszych przewoźników. 2019 rok był też przełomowy pod względem inwestycyjnym. Rozpoczęła się budowa pirsu terminalu pasażerskiego T2, ruszyliśmy też z projektem nowej biurowej dzielnicy przy lotnisku, czyli Airport City Gdańsk” – powiedział Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. „Port Lotniczy Gdańsk i jego właścicieli (w tym samorządy: województwa pomorskiego, Gdańska, Sopotu i Gdyni) wyróżnia odwaga w podejmowani śmiałych projektów. Dzięki niej, wybudowano w 2012 roku w Gdańsku nowoczesny terminal pasażerski, który obecnie już po raz drugi jest rozbudowywany. Zmieniono strefę komercyjną, dzięki której zwiększyły się zyski najemców i lotniska. Port Lotniczy Gdańsk jest absolutnych prekursorem w Polsce w budowaniu strefy biznesowej koło lotniska, czyli kompleksu biurowców Airport City Gdańsk” – dodaje Tomasz Kloskowski.

Partnerem wydarzenia „5-milionowy Pasażer Portu Lotniczego Gdańsk” jest Grupa Lufthansa.

„Dzięki Lufthansa Group pasażerowie podróżujący z Gdańska mogą powiedzieć „tak” całemu światu, wykorzystując naszą bogatą siatkę 10,775 cotygodniowych połączeń do 270 miast w 105 krajach na czterech kontynentach. Gdańszczanie, dzięki Eurowings, mogą dostać się do Dusseldorfu, do Zurychu dzięki SWISS, a dzięki Lufthansie, do Frankfurtu oraz Monachium” – powiedział Frank Wagner szef Lufthansy na Polskę (Country Manager Poland Lufthansa Group).

W 2004 roku, kiedy Lufthansa zaczęła latać do Gdańska, Port Lotniczy Gdańsk miał prawie pół miliona pasażerów, a teraz (w 2019) jest ich już 5 milionów.

Jak rosło lotnisko w Gdańsku?

Kiedy będzie kolejny milion?

Zdaniem prezesa Portu Lotniczego Gdańsk Tomasza Kloskowskiego, 6 milionów pasażerów gdańskie lotnisko może obsłużyć już w 2021 roku.

Siatka połączeń zima 2019/2020

Londyn-Luton, Londyn-Gatwick, Liverpool, Doncaster–Sheffield, Edynburg, Billund, Turku, Paryż-Beauvais, Kutaisi, Eindhoven, Rejkiawik-Keflavik, Brema, Dortmund, Kolonia-Bonn, Hamburg, Oslo-Gardermoen, Oslo-Torp, Tromso, Bodo, Trondheim, Alesund, Bergen, Haugesund, Stavanger, Kristiansand, Molde, Aberdeen, Sztokholm–Skavsta, Goteborg, Malmo, Kijów, Charków, Lwów, Odessa, Mediolan-Bergamo (Wizz Air); Londyn-Stansted, Manchester, Newcastle, Birmingham, Bristol, Leeds-Bradford, Aarhus, Alicante, Dublin, Cork, Malta, Oslo-Torp, Kraków, Wrocław, Edynburg, Sztokholm–Skavsta, Vaxjo, Kijów, Odessa, Mediolan-Bergamo, Kopenhaga, Goteborg, Hamburg (Ryanair); Kopenhaga, Oslo-Gardermoen, Sztokholm-Arlanda (SAS); Frankfurt, Monachium (Lufthansa); Amsterdam (KLM); Warszawa, Kraków (LOT); Helsinki (Finnair); Dusseldorf (Eurowings), Oslo-Gardermoen, Bergen (Norwegian).

W rozkładzie wiosennym i letnim 2020 pojawią się nowe połączenia do Zadaru w Chorwacji, Kalamaty w Grecji, Bari we Włoszech i Zaporoża na Ukrainie. Linia Norwegian uruchomi swoje niskokosztowe połączenia do Kopenhagi, Trondheim, Helsinek, Goeteborga i Sztokholmu. Wiosną wrócą także loty z Gdańska do austriackiego Wiednia, włoskiej Pizy, greckich Aten, hiszpańskiej Barcelony, łotewskiej Rygi i szwajcarskiego Zurychu.

W 2019/2020 z Gdańska realizowanych będzie 86 połączeń do 21 krajów. Gdańsk będzie miał połączenia z 10 hubami: Zurichem, Dusseldorfem, Frankfurtem, Monachium, Amsterdamem, Helsinkami, Kopenhagą, Oslo, Sztokholmem i Warszawą – poinformowała Agnieszka Michajłow – Specjalista ds. komunikacji, Dział Analiz Ekonomicznych i Marketingu – Port Lotniczy Gdańsk Sp.z o.o.

Od kilku lat w gdańskim lotniczym dworcu pasażerskim – terminalu T2 – jest pokazywany obraz „Ostatnia Wieczerza”. Warto pomyśleć o przyszłości i pokazywać również to, co przeniesie Pomorze do grona regionów najnowocześniejszych. Polska, w tym Pomorze, mają się czym w świecie chwalić, ale mieszkańcy Ziemi niewiele o tym wiedzą, bo brakuje nam odpowiedniej promocji. Tak licznie odwiedzane gdańskie lotnisko, jest bardzo dobrym miejscem do promocji dokonań Pomorzan: osiągnięć nauki, techniki i biznesu. Na gdańskim lotnisku mogłoby powstać np. Centrum Prezentacji Innowacyjności Pomorza (co proponuje dr Karolina Lipińska – zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego) – pokazujące osiągnięcia inteligentnych specjalizacji Pomorza, albo np. można by tam stworzyć Pomorskie Centrum Promocji Biznesu, Nauki i Techniki (Pomeranian Business, Science and Engineering Promotion Center in Gdańsk) .

Rzecz w tym, by urządzić odpowiednie miejsce promocji na gdańskim lotnisku. Czy to byłoby możliwe?

Tomasz Kloskowski – prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy powiedział, że miejsce na takie prezentacje, ekspozycje się znajdzie. A więc, do dzieła. Warto, a nawet trzeba wykorzystać gdańskie lotnisko do promocji Pomorskiego, jako regionu jednego z najnowocześniejszych w Europie. Osiągnięcia naukowe i gospodarcze Pomorza można tam pokazywać, jak się okazuje, ponad 5 milionom osób rocznie, w tym wielu cudzoziemcom.

Jedną z okazji do promocji pomorskiego dorobku naukowego, biznesowego i inżynierskiego była właśnie uroczystość powitania 5-milionowego w 2019 roku, pasażera. Niestety, to wydarzenie posłużyło głównie promocji polityków…

Port Lotniczy Gdańsk stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny dla biznesu. Terminal pasażerski T-2 jest rozbudowywany. Prace ziemne są realizowane także w miejscu, gdzie stanie Alpha – pierwszy z siedmiu biurowców, planowanych do zbudowania w ramach przedsięwzięcia o nazwie: Airport City Gdańsk.

Tekst i zdjęcia: Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *