„poSIEĆMY aby tworzyć” – spotkanie północnopolskiego biznesu turystycznego w Gdańsku – stolicy Żuław i województwa pomorskiego. Jak nie zbankrutować, jak troszczyć się o środowisko, jak zwiększać atrakcyjność naszego kraju, w tym ziemi pomorsko – żuławsko – warmińsko – wiślanej

Fot. Kazimierz Netka.

Przemysł czasu wolnego w krainie światowych unikatów

Turystyka to konsumowanie piękna: uroków natury, dzieł ludzi. Niezwykłe, czyste środowisko, wygoda i niedrogość – to wymarzone warunki do wypoczynku. Rzecz w tym, żeby jeszcze mogli rozwijać się ci, którzy takie okoliczności spędzania urlopów, stwarzają, zapewniają.

Mapa obszaru, na którym znajdują się ważne atrakcje turystyczne. Mapa krainy światowych unikatów. Od Kanału Elbląskiego po uzdrowisko Ustka. Pomorze, Żuławy, Warmia, Powiśle. Źródło mapy podstawowej: PPWK. Uzupełnienia: K.N.

Niezwykłe pod tym względem są województwa pomorskie i warmińsko – mazurskie, posiadające elementy środowiska z niemal wszystkich regionów Polski. Tutaj jest pustynia, są wzniesienia niemal jak góry, istnieją też unikatowe lasy i oczywiście Bałtyk. Pomorskie ma też obszary poniżej poziomu morza. Północ Polski to również skarbnica kultury, historii, architektury, biznesu, nauki, medycyny, sportu.

Jak zwiedzać te zasoby, czerpać z nich pożytki z jednoczesnym dbaniem o środowisko – mówiono w czwartek, 18 maja 2023 roku, podczas spotkania w Patio Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – stolicy Żuław. Tam odbył się Networking Branży Turystycznej 2023 pod hasłem „poSIEĆMY aby tworzyć”.

Fot. Kazimierz Netka.

Organizatorami byli: Polska Izba Turystyki Oddział Pomorski; Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna; Sopocka Organizacja Turystyczna; Visit Gdańsk – Gdańsk Convention Bureau. Partnerzy: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku; Event UI; Scrum Tale Simulation Game; Agencja Rozwoju Pomorza, Diety Od Brokuła, IGHP, Tergo.

Spotkanie „poSIEĆMY aby tworzyć” odbyło się w centrum regionu, wspólnie promującego turystykę z takimi atutami jak Mierzeja Wiślana, Zalew Wiślany, Frombork, Elbląg, Wysoczyzna Elbląska, Kanał Elbląski, Iława na wschodzie, z zamkami krzyżackimi w Malborku, Sztumie i Kwidzynie, z Biblią Gutenberga w Pelplinie:

Fot. Kazimierz Netka.

z Muzeum Wisły w Tczewie, a na północy z uzdrowiskiem Ustka, z Pobrzeżem Słowińskim, ruchomymi wydmami, Łebą i Półwyspem Helskim, z Borami Tucholskimi na południu i z Trójmiastem nad Zatoką Gdańską. Rozwijanie turystyki na tym obszarze to wzmacnianie konkurencyjności całej Polski, promowanie bogactwa kulturowego, powiększanie atrakcyjności biznesowej, inwestycyjnej. Turystyczny biznes pełni więc bardzo ważną rolę w tej części naszego kraju.

Wydarzenie „poSIEĆMY aby tworzyć” było doskonałą okazją do tego, żeby przypomnieć sobie o ludziach z branży, zintegrować się, a także dowiedzieć czegoś o tym, jak ważne jest zarządzanie projektem w oparciu o metodyki zwinne, zgodne z manifestem Agile – napisali organizatorzy w zaproszeniu.

Gości powitał Maciej Wójcik – prezes Oddziału Pomorskiego Polskiej Izby Turystyki, główny organizator wydarzenia:

Fot. Kazimierz Netka.

Na spotkanie przybyli reprezentanci biznesu wypoczynku i podróży z różnych stron województwa pomorskiego, m.in. z Łeby.

Takie skupienie się w jednym miejscu reprezentantów różnych rodzajów przemysłu czasu wolnego, to okazja do dzielenia się wiedzą. Na początek nie zabrakło „zimnego prysznica”.

Reprezentant Scrum Tale Lech Wypychowski przypomniał spektakularne bankructwa w biznesie, nie tylko turystycznym

Fot. Kazimierz Netka.

Optymizmem napawała oferta „Wycieczki jednodniowe po regionie pomorskim – odkrywaj region z Pomorskie Tours” Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (PROT), którą przedstawił Łukasz Magrian – dyrektor PROT:

Fot. Kazimierz Netka.

Był też wykład na temat śladu węglowego, a wygłosiła go Ewa Kiełsznia – Communication & PR Manager w TerGo:

Fot. Kazimierz Netka.

Jak widać, pomorska turystyka zamierza rozwijać się w kierunku branży bardzo przyjaznej naturalnemu środowisku, czyli dba o bogactwo regionu – o jego największe, najważniejsze dla turystyki, atuty.

Na networkingu „poSIEĆMY aby tworzyć” pomorskiej branży turystycznej 2023 nie zabrakło reprezentantów świata nauki, m.in. AWFiS – Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Dr Remigiusz Dróżdż, reprezentant AWFiS wskazał na rozwój hotelarstwa w Polsce. Na ten temat rozmawialiśmy też z Bolesławem Gutem, dyrektorem Craft Beer Central Hotel w Gdańsku. Obydwaj panowie potwierdzili, że istnieje ciągle duże zapotrzebowanie na obiekty hotelowe.

O tym, ilu będzie w Pomorskiem cudzoziemców, decyduje oczywiście sposób ich przyjmowania oraz unikaty, z którymi będą mogli w Pomorskiem się zetknąć. Jednak, muszą mieć łatwy i niedrogi sposób dojazdu do województwa, do Trójmiasta. Jeśli będą funkcjonowały tanie linie lotnicze, wtedy gości zagranicznych może być w Polsce coraz więcej.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *