Powstał Circular Economy Club (CEC) Tricity – Trójmiejski Klub Gospodarki Cyrkularnej, czyli o obiegu zamkniętym. Powołała go Anna Desogus przy wsparciu Agencji Rozwoju Pomorza. Celem klubu jest przyśpieszenie przechodzenia na nowoczesne, bezodpadowe modele produkcji. CEC Tricity to nowa grupa regionalna, funkcjonująca w ramach międzynarodowej sieci Circular Economy Club

Źródła ilustracji: transmisja z webinarium.

Od zasady WWW, czyli: wyprodukuj, wykorzystaj i wyrzuć, do reguły: NNN, czyli niczego nie niszcz

Przybywa hałd odpadów, stary sprzęt elektroniczny podrzucany jest do lasów, na cudze posesje, do śmietników, nawet do mórz i oceanów. Budowane są spalarnie śmieci. Wiele surowców się marnuje. A wszystko mogłoby odbywać się nieco inaczej. Słowo: nieco oznacza tu: nie marnuj. Nic jednak nie trwa wiecznie i nie da się przedmiotów, urządzeń, pojazdów, używać w nieskończoność, bo kiedyś przecież się zużyją. Jednak, niektórym producentom może zależeć na tym, by żywot urządzeń nie trwał zbyt długo, by ludzie częściej kupowali nowe towary.

Niedługo minie 100 lat od dnia, w którym zostało zawarte porozumienie między wytwórcami żarówek, mające na celu skrócenie czasu przydatności produktu, po to, by zwiększyć jego sprzedaż. Mówiono o tym 4 marca 2021 roku, w Gdańsku, podczas bardzo ważnego dla Polski, w tym Pomorza, wydarzenia: zainaugurowania działalności Circular Economy Club Tricity – Trójmiejskiego Klubu Gospodarki Cyrkularnej. Inicjatorką powołania tego klubu jest Anna Desogus – prowadząca firmę szkoleniowo – doradczą Circular Together, do lutego 2021 roku funkcjonującą pod nazwą Ambasada Czystej Planety.

O porozumieniu wytwórców żarówek poinformowała podczas tego wydarzenia Amelia Kuch – zarządzająca jednostką badawczą w ramach programu Institutions, Governments & Cities w Fundacji Ellen MacArthur:

23 grudnia 1924 roku, dzień przed świętami Bożego Narodzenia odbyło się spotkanie przedstawicieli czołowych światowych producentów żarówek. Wytwórcy ci zgodzili się wówczas ograniczyć żywotność żarówek do 1000 godzin. Dzisiaj wielu uważa ten dzień za pierwszy przypadek rozmyślnego skrócenia przydatności produktu w celu zwiększenia sprzedaży.

Teraz tendencja jest (powinna być) inna: produkty mają nam służyć jak najdłużej, a takie zmowy jak ta z 23 grudnia 1924 roku są zwalczane m.in. przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi jednak również o zmianę sposobów produkcji i wykorzystywanie takich surowców, składników, które można wielokrotnie wykorzystywać jako surowce wtórne. Nacisk kładziony jest na przechodzenie od tzw, gospodarki lienarnej, do systemu produkcji bezodpadowej. Utworzenie przez Annę Desogus Klubu Gospodarki Cyrkularnej w Trójmieście jest bardzo istotnym wydarzeniem w tym zakresie.

Nic więc dziwnego, że na webinarium dotyczące otwarcia Circular Economy Club Tricity zapisało się blisko sto osób, nie tylko z Pomorza. W gronie uczestników znaleźli się przedstawiciele różnych środowisk, np. wiceprezydenci miast, pracownicy nauki, przedstawiciele organizacji pozarządowych, biznesmeni, międzynarodowych firm mających swe siedziby w Polsce, agencji samorządowych, Urzędu Marszałkowskiego, Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Webinarium wspierała Emilia Jankowska współpracująca w ramach Circular Together.

Bardzo się cieszę, ze do organizacji tego pierwszego wydarzenia udało się nam pozyskać, jako partnera, Agencję Rozwoju Pomorza – mówiła inicjatorka, Anna Desogus.

Szczegóły dotyczące działalności klubów Circular Economy pani Anna przedstawiła w formie prezentacji, zwracając uwagę uczestników webinaroium m.in. na to, że The Circular Economy Club (CEC) to prowadzona na zasadzie non-profit międzynarodowa sieć zrzeszająca organizacje oraz osoby zawodowo zajmujące się tematami związanymi z gospodarką o obiegu zamkniętym.

Każdy może dołączyć do CEC poprzez stronę internetową – członkostwo jest bezpłatne. Zachęcamy też do dołączenia do globalnych grup CEC na Facebooku oraz LinkedIn.

CEC Tricity jest prowadzony wolontariacko i powstaje po to, by stworzyć platformę skupioną dookoła tematu gospodarki o obiegu zamkniętym i umożliwić: poszerzanie wiedzy; wymianę doświadczeń; nawiązywanie nowych kontaktów i podejmowania współpracy. Pierwsze kontakty nawiązano już podczas webinarium.

Wdrażanie gospodarki o obiegu zamkniętym, to obrona ludzi przed kosztami, przed zasypywaniem lasów, jezior, mórz, oceanów, odpadami, śmieciami. Historię tego procederu, od pamiętnej daty 23 grudnia 1924 roku włącznie, przedstawiła Amelia Kuch z Fundacji Ellen MacArthur – zarządzająca jednostką badawczą w ramach programu Institutions, Governments & Cities. Oto niektóre slajdy z prezentacji Amelii Kuch:

O tym, co do tej pory zrobiono w Pomorskiem, w zakresie popularyzacji gospodarki o obiegu zamkniętym w sektorze turystyki, mówiła Monika Dmitrzak z Agencji Rozwoju Pomorza S.A., koordynatorka projektów w Agencji Rozwoju Pomorza SA, autorka projektu i doradca firm w projekcie CIRTOINNO (www.cirtoinno.eu). Oto fragmenty prezentacji na ten temat:

Zaproszenie na następne wydarzenie:

Źródła ilustracji: transmisja z webinarium.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *