Prezydent RP zadowolony jest z pobytu w Tczewie, 1 września 2018 roku. Przedstawiciele władz tego miasta są dumni; oczywiście wezmą udział w Narodowym Czytaniu. Lekturą będzie jednak oryginalna wersja „Przedwiośnia”, co odzwierciedla istotę Tczewa – grodu z charakterem…

Fot. Kazimierz Netka.

Tczewianie, uhonorowani wizytą Głowy Państwa Polskiego – prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy, są zaszczyceni i wdzięczni.

Tczew to miasto niezwykłe. W dziejach Polski i Pomorza powiat tczewski ze swą stolicą odgrywa niebagatelną rolę, na przykład w 1920 roku, gdy Polska odzyskiwała ziemie nadmorskie – od Gdańska, po Władysławowo na północy, Dębki na zachodzie, po Hel na wschodzie. W Tczewie, nieraz rozgrywały się ważne batalie o przeprawę przez Wisłę, między innymi podczas II wojny światowej. W Tczewie rodziła się Polska morska – tu powstała pierwsza szkoła, kształcąca marynarzy. Teraz, Tczew jest jednym z prekursorów w kraju w rozwoju elektromobilności. Nic więc dziwnego, że Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda, przybył 1 września do Tczewa, by uczestniczyć w uroczystościach upamiętniających bohaterską obronę Polski przed hitlerowskim, niemieckim napadem.

Chociaż można było spodziewać się, że prezydent RP tego dnia – 1 września 2018 roku – wcześnie rano odwiedzi Tczew, bo gościł już między innymi na Westerplatte i w Wieluniu (gdzie też padły pierwsze strzały we wrześniu 1939 roku), ale jednak nie tylko to zadecydowało o przybyciu do Tczewa Głowy Państwa. Liczyło się też zaproszenie, wystosowane przez władze Tczewa. Potwierdza to prezydent miasta, Mirosław Pobłocki.

Westerplatte na pewno jest symbolem, polscy żołnierze przelali tam wiele krwi, ale pierwsze bomby z hitlerowskich samolotów podczas II wojny światowej spadły na most w Tczewie – powiedział Mirosław Pobłocki – prezydent Tczewa. To znaczy, że wojna zaczęła się w Tczewie.

Prezydent RP odwiedził w latach poprzednich 1 września Wieluń i Westerplatte. Wizyta Andrzeja Dudy 1 września 2018 roku w Tczewie na uroczystościach związanych z rocznicą wybuchu II wojny światowej było więc czymś naturalnym. Jednak pobyt pana prezydenta RP nie ograniczył się wyłącznie do uczestniczenia w uroczystości. Andrzej Duda odwiedził też Fabrykę Sztuk w Tczewie –  placówkę kulturalną, powołaną w ramach programu strategicznego „Powrót Tczewa nad Wisłę”. W tej Fabryce obejrzał wystawę „20 lat wolności. Tczew 1920 – 1939” – zorganizowaną pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Po ekspozycjach oprowadzała Pana Prezydenta RP Alicja Gajewska – dyrektor Fabryki Sztuk.

– Pierwszy raz widzę mówiące manekiny – powiedział prezydent Andrzej Duda, podczas oglądania ekspozycji. Do współczesnego zwierzchnika polskich sił zbrojnych, w Tczewie „przemówił” generał Józef Haller. Potem, „głos zabrał” również Antoni Garnuszewski – twórca Szkoły Morskiej w Tczewie.

 

Na ilustracji: tak będzie wyglądał nowy mural, autorstwa Jarosława Kukowskiego, w Tczewie. Źródło: Urząd Miejski w Tczewie

Prezydentowi Andrzejowi Dudzie podobały się też prace tczewskiego artysty malarza Jarosława Kukowskiego, między innymi nawiązujące do Smoleńska. Być może artysta zorganizuje wystawę swych dzieł w Kancelarii Prezydenta RP.

Wizyta Andrzeja Dudy w Tczewie była wspaniałą promocją tego miasta. O Tczewie mówiono w telewizji, w audycjach radowych, pisano w gazetach. Filmy, relacje, artykuły, mają duże znaczenie.

Prezydent Andrzej Duda zjadł też śniadanie w Tczewie i bardzo chwalił ten posiłek – mówi Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa. Potem Andrzej Duda udał się na uroczystości do Lasu Szpęgawskiego w powiecie starogardzkim i tam skończyła się wizyta Prezydenta RP na Kociewiu, 1 września 2018 roku.

Czy Tczew jest wart tego, by mu poświęcać tak wiele uwagi? Zdecydowanie tak, mając na względzie nie tylko wcześniejsze dokonania mieszkańców tego miasta ale również planowane.

 

Fot. Kazimierz Netka

O zamierzeniach na najbliższe tygodnie mówili podczas konferencji prasowej m.in. Mirosław Pobłocki – prezydent Tczewa; wiceprezydenci: Adam Burczyk i Adam Urban; Alicja Gajewska – dyrektor Fabryki Sztuk; Krzysztof Korda – dyrektor Biblioteki Miejskiej; Jarosław Kukowski – autor nowego muralu tczewskiego w formacie 3D; Małgorzata Mykowska – rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Tczewie; Mariusz Cybulski – zastępca komendanta powiatowego policji w Tczewie.

Oryginalnym, tczewskim pomysłem, jest akcja policji: „Bezpieczny pierwszoklasista”. Akcja ta będzie realizowana nie tylko w mieście, ale również w miejscowościach na terenie powiatu. Tczewscy policjanci w pierwszych tygodniach roku szkolnego, podczas spotkań z dziećmi będą uświadamiać uczniów klas pierwszych szkół podstawowych powiatu tczewskiego w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz promować odpowiednie wzorce zachowań, w tym noszenie odblasków. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzyma od policjanta taki odblask. Więcej informacji jest na stronie http://www.tczew.policja.gov.pl/serwis.php?nrszuk1=735 .

 

Fot. Kazimierz Netka

Co roku, w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych, prezydent Tczewa przekazuje uczniom pierwszych klas szkół podstawowych breloczki odblaskowe. Odblaski te można przypiąć do tornistra, kurtki itp. 3 września 2018 roku prezydent Tczewa przekazał 700 odblasków.

„Gdzież są twoje szklane domy?”, czyli Narodowe Czytanie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego – to kolejna akcja w Tczewie.

Prezydent Miasta Tczewa Mirosław Pobłocki oraz dyrektor i pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców, miłośników literatury oraz sympatyków tczewskiej książnicy do udziału w kolejnej odsłonie projektu Narodowe Czytanie. Podczas tegorocznej edycji zaprezentowane zostaną fragmenty, wyłonionego w drodze plebiscytu internetowego, „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Temin i miejsce: sobota, 8 września 2018 roku, godzina 11:00, przy ulicy Żwirki (osiedle Suchostrzygi).

Narastanie nastrojów rewolucyjnych, zaostrzanie się napięć społecznych, szerzenie ideologii komunistycznej, palące problemy społeczno – polityczne, proces stopniowego odradzania się państwa polskiego, w tle perypetie oraz burzliwe losy Cezarego Baryki, niepowtarzalna atmosfera dworu szlacheckiego, bale, rauty, spacery, miłosne uniesienia. A wszystko to w jednej, jakże ważnej dla Polski i Polaków powieści. Szykuje się prawdziwa uczta historyczno-literacka! Zapraszamy! Czytane będzie „Przedwiośnie” w oryginale, czyli takie jak je napisał Stefan Żeromski – zapewnia Krzysztof Korda – dyrektor Biblioteki Miejskiej

Ta kolejna, siódma już odsłona ogólnopolskiej akcji społecznej, objętej patronatem medialnym Pary Prezydenckiej: Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy, odbywać się będzie w szczególnym momencie historycznym. Rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości doskonale komponuje się z tegorocznym wyborem literackim. „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego to książka w doskonały sposób ilustrująca zawiłość polskich losów, ich specyfikę, kontrastowość, bolesność doświadczeń. To powieść pytań trudnych, ale wciąż aktualnych, „pytań, na które nadal należy szukać odpowiedzi”. To wreszcie utwór na wskroś polski, przesycony melancholią, rozczarowaniem, bezsilnością, odwołujący się do powszechnego pesymizmu narodowego, utwór symboliczny, wieloznaczny, dopuszczający różnorakie interpretacje. A zatem czytajmy i cieszmy się lekturą! – zachęcają organizatorzy.

 

Fot. Kazimierz Netka

Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się Wrześniowe Targowisko. Odbędzie się ono 8 września na Skwerze Doktora Schefflera i pobliskich uliczkach Starego Miasta. Adresowane jest przede wszystkich do osób prywatnych, które chciałyby sprzedać piękne, a niepotrzebne już przedmioty, odzież, obuwie, książki, zabawki. Organizatorzy zapraszają również kolekcjonerów i rękodzielników, którzy byli wystawcami podczas czerwcowego Pchlego Targu. We Wrześniowym Targowisku mogą wziąć udział przedsiębiorcy oferujący wyłącznie artykuły spożywcze i tzw. małą gastronomię. Dzieci również mogą handlować, oczywiście za zgodą rodziców. Co ważne, wystawcy nie ponoszą żadnych opłat. We własnym zakresie organizują sobie stoisko w miejscu wcześniej im wyznaczonym. Zgłoszenia przyjmowane są do 6 września. Wystarczy zapoznać się z regulaminem, wypełnić elektroniczny formularz – oba dokumenty są dostępne na: www.pchlitarg.tczew.pl – i czekać na odpowiedź. Oczywiście, kto woli tradycyjną formę zapisów, może wybrać się do Fabryki Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00, by zapisać się osobiście. Organizatorem wydarzenia jest Fabryka Sztuk we współpracy z Urzędem Miejskim, Strażą Miejską i Zakładem Usług Komunalnych.

 

Fot. Kazimierz Netka

Niezwykle interesująco zapowiada się tczewski, trójwymiarowy mural. Jego twórca, Jarosław Kukowski, otrzymał nagrodę prezydenta Tczewa. Nagrodę tę przeznaczył na cele charytatywne.

Czytaj również na portalu pulsarowy.pl

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *