Rozpoczął się Intellectual Property & Innovation Week. Uniwersytet Gdański wkracza szerzej w komercjalizację wyników badań naukowych. Uczelnia służy wiedzą m.in. na temat ochrony własności intelektualnej w tym przemysłowej; pomaga w uzyskiwaniu patentów. Specjalizuje się w tym Centrum Transferu Technologii UG

Fot. Kazimierz Netka.

Bez podparcia wiedzą z uczelni trudniej będzie przedsiębiorcom uzyskać unijne wsparcie

W Uniwersytecie Gdańskim oraz w innych uczelniach obchodzony jest Tydzień Własności Intelektualnej. W UG te wydarzenia odbywają się pod następującym tytułem: Intellectual Property & Innovation Week – Tydzień Własności Intelektualnej i Innowacji. To dobra okazja do pogłębienia swej wiedzy również na temat ochrony intelektualnej własności przemysłowej oraz współpracy nauki z biznesem, z przedsiębiorcami. Można też poznać zakres pomocy, jaką właściciel przedsiębiorstwa, autor wynalazku może uzyskać w Uniwersytecie Gdańskim w drodze do patentu, a także w procesie komercjalizacji – czyli zastosowania osiągnięcia naukowego, umysłowego w praktyce, w produkcji, w usługach. Warto więc skorzystać z możliwości, jakie zaistniały w tym tygodniu. Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach Intellectual Property & Innovation Week są w UG bezpłatne, ale trzeba się zarejestrować.

Fot. Kazimierz Netka.

Uczestniczyliśmy w inauguracji Intellectual Property & Innovation Week, w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego, 22 kwietnia 2024 roku. Wydarzenia w ramach tego Tygodnia przeznaczone są przede wszystkim dla społeczności akademickiej, ale dla osób z zewnątrz też się miejsce znajdzie. Jeden z wykładów wygłosi zastępca prezesa Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej (UPRP).

Fot. Kazimierz Netka.

– Jest mi niezmiernie miło przywitać państwa na bardzo ważnym dla nas wydarzeniu, dotyczącym Tygodnia Własności Intelektualnej. Jest to niejako podsumowanie naszej pracy do tej pory i nasze nowe otwarcie – powiedziała Katarzyna Gronowska – dyrektorka Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Gdańskiego.

– Chciałam przywitać panią prorektor do spraw współpracy i rozwoju panią profesor Sylwię Mrozowską, dzięki której mogliśmy to wydarzenie zorganizować, za co dziękujemy. Dzisiejszy dzień będzie nam mijał pod znakiem patentowania i transferu technologii, dlatego też na sali obecni są z nami rzecznicy patentowi. To są przedstawiciele Kancelarii Triloka, która teraz zajmuje się naszymi sprawami związanymi z patentami w Uniwersytecie Gdańskim. Serdecznie witam.

Kolejną rzeczą, którą będziemy się dzisiaj zajmować jest transfer technologii w życiu akademickim, nie tylko w środowisku polskim ale też w odniesieniu międzynarodowym i ten temat przybliży Krzysztof Maternicki, który jest od wielu lat związany z organizacją ASTP – stowarzyszeniem europejskim, zrzeszającym profesjonalistów, zajmujących się transferem technologii i z panem Krzysztofem będziemy łączyć się online. Na koniec głos zabierze pan Tomasz Chyrek, który przedstawi nasze wewnętrzne procedury związane z patentowaniem – tak, żeby państwu przybliżyć, co od strony Centrum Transferu Technologii i naszej uczelni jakie czynności należy wykonać, żeby taką ochronę zdobyć.

– Szanowni państwo, jest to dla mnie ogromny zaszczyt, że mogę państwa przywitać na tym wydarzeniu: Tygodniu Własności Intelektualnej – mówiła prof. Sylwia Mrozowska – prorektorka ds. współpracy i rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

Fot. Kazimierz Netka.

Nie ukrywam, że chcielibyśmy rozpocząć właśnie tym wydarzeniem cykliczne spotkania, podczas których będziemy pogłębiać tę tematykę. Powiem państwu, dlaczego akurat dzisiaj jest moment bardzo ważny, przełomowy: ponieważ Centrum Transferu Technologii przygotowało swoją nową strategię rozwoju ze względu na to, że znajdujemy się w sytuacji, w której komercjalizacja stanie się dużą szansą dla naszej uczelni.

Mamy już zespoły badawcze, które osiągają wielkie sukcesy, ale też istotna jest sytuacja, która ma miejsce w ogóle w naszym regionie ze względu na: pogłębioną transformację energetyczną, na już uwolnione środki finansowe na wiele projektów, które będą zawierały w sobie element badań i rozwoju, również ze względu taką nową rzeczywistość, w której Uniwersytet będzie nie tylko liderem, ale w wielu przypadkach partnerem dla przedsiębiorstw, które będą potrzebowały obligatoryjnie wsparcia instytucji szkolnictwa wyższego do tego, żeby móc aplikować o środki finansowe.

Jesteśmy już po pierwszym takim dużym kroku można powiedzieć, bo w ramach FENG Smart złożyliśmy 4 wnioski, ale też zaczęliśmy analizę 10 projektów.

To oznacza, że zainteresowanie przedsiębiorstw uczelnią jest coraz większe. Możliwe do uzyskania środki finansowe w pewnym stopniu wymuszają zainteresowanie instytucjami szkolnictwa wyższego. Przedsiębiorstwa ze zdziwieniem zaobserwowały, że mamy taką niesamowitą liczbę naukowców, z kompetencjami, których się nie spodziewali.

Co to oznacza dla nas? To dla nas duże wyzwanie. Przygotowaliśmy kampanię informacyjno – komunikacyjną, którą rozpoczniemy już niedługo, po Tygodniu Własności Intelektualnej i myślę, że będziemy mogli z państwem podyskutować jeszcze na te tematy – w którym pójść kierunku.

Chcielibyśmy pokazać nasze zespoły naukowców w troszeczkę innym kontekście niż do tej pory – nie przez stronę internetową, ale przez LinkedIn, dlatego, że wiemy, że to jest bezpośredni kontakt z przedsiębiorcami i chcielibyśmy również mieć ten kontakt na takiej zasadzie, że szybko będziemy odpowiadać na pytania, wątpliwości, organizować spotkania z zespołami, tak żeby bardziej pokazać potencjał, który mamy.

A dlaczego ta współpraca nie była być może tak rozwinięta jak byśmy chcieli? To wynikało, jak państwo wiecie z tego, że nasze budynki wydziałów eksperymentalnych: Wydział Chemii Wydział Biologii, Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii to były budynki finansowane ze środków unijnych; nie mogliśmy ich komercjalizować. Wprowadziliśmy teraz mechanizm uwolnienia i wycofania – tak to nazywamy wewnętrznie – czyli stworzyliśmy system, który nam pozwala oceniać wykorzystanie budynków do tego wymaganego poziomu 20 procent komercjalizacji. Budujemy bezpieczną przestrzeń dla komercjalizacji, jesteśmy w bardzo dobrym momencie, mamy możliwości sfinansowania naszych działań ze środków zewnętrznych. Otwieramy się bardzo mocno na współpracę bezpośrednio poprzez sieci społecznościowe dedykowane dla przedsiębiorstw, żeby jeszcze bardziej pokazać państwa potencjał, państwa zespoły – jeszcze szerszemu gronu przedsiębiorstw niż do tej pory. Mamy mechanizm, który nas zabezpiecza, więc jednym słowem: mamy wszystkie warunki do tego, żeby pogłębić naszą współprace, naszą komercjalizację i nie ukrywam, że bardzo się ciesze, bo dzisiaj na sali też mamy członków naszego zespołu – zarządzeniem Rektora powołaliśmy Zespół do spraw Komercjalizacji Wyników Badań Naukowych i Prac Badawczo-Rozwojowych. To jest zespół, w skład którego wchodzą reprezentanci wszystkich wydziałów oraz MWB. Można powiedzieć, że wspólnie chcielibyśmy przygotować rekomendacje do nowej strategii rozwoju w jaki sposób my jako uniwersytet, jako społeczność akademicka powinniśmy zbudować sobie tę naszą wizję komercjalizacji, w którym kierunku chcemy iść, w którym kierunku być może nie, ale musimy to wydyskutować wspólnie.

Dlatego ten tydzień i to otwarcie jest dla mnie bardzo ważne z tego punktu widzenia, że mamy już naprawdę zespół osób z dużymi kompetencjami, który chce wspomóc nas w budowaniu bezpiecznej przestrzeni do komercjalizacji wyników prac naukowych.

Fot. Kazimierz Netka.

Z tego miejsca jeszcze na koniec chciałabym bardzo serdecznie podziękować naszym rzecznikom patentowym – to jest nasze pierwsze spotkanie na żywo – to też jest dla nas ważne. Zmieniliśmy strukturę jeżeli chodzi o rzeczników patentowych, kancelarię, teraz mamy do państwa dyspozycji jeszcze więcej kompetencji, jeszcze więcej osób o ogromnym doświadczeniu. Również jeżeli chodzi o nasz zespół Centrum Transferu Technologii – zespół również jest teraz można powiedzieć w takiej sytuacji, gdzie mamy kompetencje bardzo wysokie poszczególnych osób. Myślę, że pani dyrektor przedstawi nam nowe osoby. Bardzo dziękuje pani dyrektor Katarzynie Gronowskiej i panu wicedyrektorowi Tomaszowi Chyrkowi za to, że w ostatnim okresie bardzo intensywnie pracowaliśmy ale daliśmy radę i jesteśmy na etapie, gdy możemy z państwem podzielić się wiadomościami na temat naszych nowych możliwości, naszego nowego podejścia. Jesteśmy też otwarci na wszelkie państwa sugestie i bardzo byśmy chcieli państwa prosić o to, żeby państwo mieli z nami bezpośredni kontakt; w razie wątpliwości od razu wysyłali do nas pytania, kontaktowali się. Mój telefon jest otwarty, pani dyrektor Monika Adamczuk jest z nami – moja pani dyrektor z Biura Współpracy i Rozwoju jest również do dyspozycji i życzę państwu owocnych obrad, wartościowych spotkań. Mam nadzieję, że wiedza, która została tu przygotowana przez wszystkich prowadzących, przyda się nam, będzie dla nas użyteczna, bo to też wzbudzi refleksje: co jeszcze powinniśmy zrobić i w jaki sposób budować dla siebie środowisko, które pozwoli nam rozwijać innowacje, pozwoli nam przełamywać stereotypy – pomimo tego, że się mówi że uczelnie są bardzo trudnym partnerem do badań i rozwoju. Chcielibyśmy to zmienić. Mam nadzieję, z państwa udziałem. Dziękuję! – powiedziała prof. Sylwia Mrozowska – prorektorka ds. współpracy i rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

O przebiegu komercjalizacji w uczeni mówiła Katarzyna Gronowska – dyrektorka Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Fot. Kazimierz Netka.

– Mamy już za sobą ponad 300 umów związanych z procesem komercjalizacji. Są to różne rodzaje umów; głównie przygotowujemy umowy o współwłasności do patentu, o przeniesieniu praw, umowy licencyjne, umowy sprzedaży, jak również wspieramy państwa w przygotowywaniu umów konsorcjum do projektów. Można się do nas zgłosić. Bardzo silnie współpracujemy z innymi jednostkami wewnątrz uczelni, z naszym inkubatorem projektowym jak również właśnie z Biurem Analiz i Ekspertyz. Przygotowujemy umowy o wykonanie prac badawczych, umowy o wykorzystaniu materiałów do badań, tzw. Material transfer agreement. Mamy bardzo dużo wzorców czy też przetartych szlaków jeżeli chodzi o umowy o zachowaniu poufności, więc taki pełny pakiet umów i zabezpieczeń prawnych. Mamy już bardzo wiele rzeczy wypracowanych jeżeli chodzi o współpracę z firmami.

Udało nam się przeprocedować w uczelni bardzo dużo wynalazków – zgłoszeń patentowych – głównie mówimy o wydziałach eksperymentalnych. Proszę pamiętać, że za każdym zgłoszeniem najpierw stoi twórca i ciężka praca twórcy przy wynikach badań naukowych, później współpraca z rzecznikiem patentowym, natomiast my staramy się koordynować, wspierać państwa od strony formalnej – mówiła Katarzyna Gronowska – dyrektorka Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Oto co przewiduje program Intellectual Property
 & Innovation Week w Uniwersytecie Gdańskim:

Poniedziałek 22.04 – Biblioteka UG, aula ul. Wita Stwosza 53, Gdańsk.

09:00 – 09:10 – Uniwersytet Gdański jako miejsce współpracy nauki i biznesu – dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG – Prorektorka ds. Współpracy i Rozwoju UG

09:10 – 09:20 – Droga do komercjalizacji w UG – Katarzyna Gronowska – Dyrektorka Centrum Transferu Technologii UG

09:20 – 09:50 – Rola transferu technologii w środowisku akademickim – Krzysztof Maternicki – Wiceprezes Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, członek Rady Koordynacyjnej PACTT, związany z ASTP

Fot. Kazimierz Netka.

09:50 – 10:00 – Proces patentowania w UG – Katarzyna Gronowska – Dyrektorka CTT UG, Tomasz Chyrek – Zastępca dyr. CTT UG

10:00 – 11:00 – Nawigacja w archipelagu zagadnień patentowych – praktyczne informacje dot. patentowalności, procedur, kosztów i dobrych praktyk
w tym zakresie – Elżbieta Biały, Maciej Czarnik, Katarzyna Paprzycka, Kancelaria rzeczników patentowych TRILOKA

11:00 – 11:30 – Kawa z rzecznikiem patentowym – konsultacje indywidualne – Elżbieta Biały, Maciej Czarnik, Katarzyna Paprzycka, Kancelaria rzeczników patentowych TRILOKA

Wtorek 23.04 – Biblioteka UG, aula  ul. Wita Stwosza 53.

09:00 – 09:30 – Uniwersytecki spin-off – czy zarobię miliony?  Droga do gwiazd czy bieg przez przeszkody? – dr Andrzej Poszewiecki – Wiceprezes Zarządu Univentum Labs

09:30 – 10:00 – Jakie oznaczenie wybrać dla produktu lub spółki? Uwagi praktyczne na styku prawa autorskiego, rejestracji znaku towarowego i prawa konkurencji – dr hab. Hanna Wolska oraz Olga Zinkiewicz-Będźmirowska

Wydział Prawa i Administracji UG

10:00 – 10:40 – Przygotowanie projektu dla inwestora – Aleksander Kłósek – Partner Zarządzający w funduszu inwestycyjnym YouNick Mint

10:40 – 11:10 – Rola Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w tworzeniu ekosystemu innowacji w regionie – Jaśmina Zwierz – Project Managerka, PSSE, Gdański Park Naukowo-Technologiczny

Fot. Kazimierz Netka.

11:10 – 11:40 – Strategia pozyskiwania inwestycji dla województwa pomorskiego i kierunki współpracy z regionalnym ekosystemem – Wojciech Tyborowski – Dyrektor Invest in Pomerania

Środa 24.04 – Biblioteka UG, I piętro ul. Wita Stwosza 53

09:00 – 09:10 – Wprowadzenie – Uniwersytet Gdański – przestrzeń do komercjalizacji wyników badań naukowych i prac badawczo-rozwojowych – prof. dr hab. Piotr Stepnowski, czł. koresp. PAN, Rektor UG

09:10 – 09:40 – Teoria własności intelektualnej w praktyce – dr Piotr Zakrzewski – Zastępca Prezesa Urzędu Patentowego RP

09:40 – 11:00 – Panel dyskusyjny: Czy warto patentować? O współpracy nauki z biznesem? Jakub Kaszuba – Prezes Zarządu Base Group; Klaudia Maciejewska – Product Managerka, Currenda Lab; dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG – Prorektorka ds. Współpracy i Rozwoju UG; prof. dr hab. Sylwia Rodziewicz-Motowidło – wynalazczyni, współautorka polskich i europejskich patentów, UG; Magdalena Wójtowicz – Wiceprezeska Zarządu Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości – Inkubator Starter; dr Piotr Zakrzewski – Zastępca Prezesa UPRP. Prowadzący – dr Maciej Goniszewski – kierownik Radia MORS UG, dziennikarz ekonomiczny

11:15 – 11:45 – Jak zbudować efektywny biznes? 13 rad biznesowych na start – Ewa Ropela – Managerka Zespołu ds. Rozwoju Start-up’ów Inkubator Starter

11:45 – 12:45 – EIT Health as an instrument supporting creation of an innovative ecosystem – Joanna Broy – EIT Health Ecosystem Lead for Poland,  Lifescience Innovation & Education Manager,  International Project Leader

13:00 – 14:30 workshop – How to prepare for a meeting with an investor (Welcome Centre, Library Number of places is limited – Daniel Kulig – Expert in international startup incubation and accelerator programs, mentor for over 200 domestic and international technology startups, startup founder, Axelum

14:45 – 16:15 – warsztaty – Jak przygotować się do spotkania z inwestorem (Welcome Centre, Biblioteka UG). Daniel Kulig – Ekspert w międzynarodowych programach inkubacji i akceleratorów startupów, mentor dla ponad 200 krajowych i międzynarodowych startupów technologicznych, start-up founder, Axelum

Czwartek 25.04, Bud. Neofilologii, I piętro, ul. Wita Stwosza 51, Gd;  Organizator: Biuro Nauki UG

Escape Room – Open access. Treści zagadek w Escape Room związane są z tematyką związaną z ruchem Otwartej Nauki oraz zasadami otwartego publikowania. Uczestnicy nie będą musieli wydostać się z pokoju, jak to jest zwykle praktykowane, a będą prowadzić poszukiwania hasła, które pozwoli na publikację artykułu naukowego. Agata Głombiowska, Aleksandra Leśniak, dr Dagmara Wójcik-Fudalewska, Biuro Nauki UG. Trzeba się zarejestrować obowiazuje podział na grupy.

Biblioteka UG, ul. Wita Stwosza 53, Gd; Organizator: Biuro Analiz i Ekspertyz UG

09:45 – 10:00 – Powitanie

Czwarty dzień konferencji, tj. czwartek 25 kwietnia 2024 roku to dzień poświęcony w pełni PRZEDSIĘBIORCZOŚCI. Będzie to dzień pełen inspiracji, spotkań z fantastycznymi osobowościami. Dowiecie się, jak z pomysłu zbudować znakomicie prosperujący biznes.
Porozmawiamy o cieniach i blaskach pracy w startupach i korporacjach, a także dowiecie się tego, czym jest Business Information Management i jak to jest opuścić korporację, by zacząć przygodę przedsiębiorcy. – Izabela Disterheft – Biuro Analiz i Ekspertyz UG

10:00 – 11:00 – Od pomysłu do biznesu – Anna Gustowska & Natalia Krancewicz -Założycielki firmy PEŁNA CHATA

11:10 – 12:00 – START-UP’y i korporacje – blaski i cienie – Arkadiusz Gasperczyk – Dyrektor HR w WIPRO

 12:10 – 13:00 – Cyfryzacja i Business Information Management – czym są i dlaczego są ważne?Aleksander Szerner – Prezes Stowarzyszenia BIM, Ekspert rynkowy ds. BIM, Digitalizacji, PROPTECH oraz Cyfrowych Rozwiązań Biznesowych

Piątek 26.04  Centrum Transferu Technologii UG, Wydział Chemii, budynek F, III piętro, pok. F303

10:00 – 13:00Jak skutecznie zabezpieczyć prawa do własności intelektualnej przy współpracy z firmą? Indywidualne konsultacje prawne.

Fot. Kazimierz Netka.

Szczegóły i rejestracja – na stronie internetowej: https://ctt.ug.edu.pl/intellectual-property-innovation-week/ .

Warto wiedzieć, że 26 kwietnia, czyli za 4 dni, przypada Światowy Dzień Własności Intelektualnej (World Intellectual Property Day -WIPD). Jest to święto ustanowione w 2000. roku przez Światową Organizację Własności Intelektualnej (organizację wyspecjalizowaną ONZ, ang. WIPO). W ten sposób upamiętniono wejście w życie konwencji powołującej WIPO w 1970 roku.

WIPD jest organizowany po to, by społeczeństwu pokazać, jaki patenty, prawa autorskie, znaki towarowe i wzory mają wpływ na codzienne życie. Chodzi też o uświadomienie społeczeństwu obowiązującego prawa własności intelektualnej i pogłębienie wiedzy, pokazanie, jaki twórcy i wynalazcy mają udział w rozwoju światowej gospodarki, w poprawie standardów naszego życia. Ważne jest też zachęcanie społeczeństwa do poszanowania praw własności intelektualnej innych osób (źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiatowy_Dzie%C5%84_W%C5%82asno%C5%9Bci_Intelektualnej ).

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *