Ruszyła kolejna edycja konkursu EDEN na „Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne”. Kandydaci  do nagrody muszą wyróżniać się przede wszystkim dbałością o zachowanie zrównoważonego rozwoju. Termin zgłoszeń upływa 24 maja 2019 r.

Fot. z Archiwum Polskiej Organizacji Turystycznej.

Największe szanse mają podmioty związane ze spa, wellness i turystyką zdrowotną.

Od dziś obiekty i miejsca, które swoją ofertę opierają na turystyce medycznej, uzdrowiskowej lub SPA i Wellness mogą zgłaszać się do konkursu EDEN na „Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne”. Polska edycja konkursu realizowana jest przez Polską Organizację Turystyczną ze wsparciem Ministerstwa Sportu i Turystyki. Termin składania zgłoszeń mija 24 maja – poinformował nas Grzegorz Cendrowski – rzecznik prasowy Polskiej Organizacji Turystycznej.

Fot. z Archiwum Polskiej Organizacji Turystycznej

EDEN czyli European Destinations of Excellence to projekt zainaugurowany w 2006 roku przez Komisję Europejską. Jego celem jest stworzenie europejskiej sieci obszarów i produktów turystycznych, które są jak dotychczas mało rozpoznawalne, ale charakteryzują się wyjątkowymi walorami dla dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego Europy. Celem konkursu jest wyróżnienie kierunków i produktów turystycznych spełniających warunki turystyki zrównoważonej. Polska dołączyła do projektu w 2009 roku, a jego koordynatorem została Polska Organizacja Turystyczna. Komunikat POT zawiera też wypowiedzi:

– Każda edycja konkursu ma inny motyw przewodni, dzięki czemu jego zwycięzcy proponują turystom oferty zróżnicowane tematycznie. Tematyką tegorocznej odsłony jest turystyka zdrowotna i wellness. Zachęcam wszystkie obiekty i miejsca, których oferta należy do tego zakresu, do ubiegania się o ten prestiżowy tytuł – mówi Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Każde z 28 państw członków sieci EDEN w krajowych konkursach wyłania jednego zwycięzcę oraz przyznaje maksymalnie cztery wyróżnienia. Ocenie podlegają zarówno miejsca, obiekty, regiony czy poszczególne produkty turystyczne. Kryteria oceny nie odnoszą się tylko do atrakcyjności danego obiektu. Nagrodzeni muszą wyróżniać się przede wszystkim dbałością o zachowanie zrównoważonego rozwoju turystyki. Wynik krajowych głosowań zostaje przekazany do Komisji Europejskiej, a ta po weryfikacji zgłoszeń, nagradza 28 zwycięzców. Ceremonia rozdania nagród w polskiej edycji odbędzie się 17 czerwca w Warszawie.

– Polska posiada bardzo bogata ofertę w zakresie turystyki medycznej, uzdrowiskowej oraz SPA i Wellness. Dlatego też cieszy nas, że Komisja Europejska w tym roku wybrała taką tematykę konkursu EDEN. Polska Organizacja Turystyczna w ciągu ostatnich kilku lat zebrała unikatowe doświadczenia w promocji turystyki prozdrowotnej będąc operatorem programu Go to Brand. Tym samym konkurs EDEN jest naturalnym przedłużeniem naszych działań w tym segmencie rynku – dodaje prezes POT.

Fot. z Archiwum Polskiej Organizacji Turystycznej

Kandydatów do konkursu mogą zgłaszać: regionalne organizacje turystyczne, lokalne organizacje turystyczne, samorządy terytorialne, instytucje, stowarzyszenia, fundacje, a także prywatni przedsiębiorcy. Zgłoszenia można wysyłać do 24 maja.

Laureat uzyskuje prawo posługiwania się tytułem „Najlepszej Europejskiej Destynacji EDEN” i zostaje włączony do sieci Najlepszych Europejskich Destynacji Turystycznych. Nagrodą dodatkową dla zwycięzcy oraz wyróżnionych jest włączenie do działań promocyjnych Polskiej Organizacji Turystycznej. Laureat będzie promowany m.in. za pośrednictwem portalu narodowego www.polska.travel czy na krajowych i zagranicznych targach turystycznych.

Konkurs skierowany jest przede wszystkim do obiektów SPA i Wellness, uzdrowisk i operatorów produktów turystycznych, a także podmiotów oferujących szeroko rozumiany wachlarz usług związanych z turystyką zdrowotną. Zgłoszenia można wysyłać do 24 maja za pośrednictwem strony www.edenpolska.pl.

Dotychczasowi zwycięzcy:

• 2009 – Rzeczpospolita Ptasia w Ujściu Warty; kategoria: Turystyka i obszary chronione

• 2010 – Dolina i Bagna Biebrzy; kategoria: Turystyka wodna

• 2011 – Żyrardów; kategoria: Rewitalizacja miejsc i obiektów

• 2013 – Przemyśl (Miasto Turystyczne Twierdza Przemyśl); kategoria: Turystyka dostępna

• 2015 – Śląskie Smaki; kategoria: Lokalna gastronomia

• 2017 – Wielokulturowy Nurt Bugu; kategoria: Turystyka kulturowa – informuje Grzegorz Cendrowski – rzecznik prasowy Polskiej Organizacji Turystycznej.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *