Fot. Kazimierz Netka.
Człowiek zaśmieca środowisko, a ptaki je oczyszczają
W weekend w Gdyni wykluły się 3 sokoły wędrowne – napisała 24 kwietnia 2023 roku Katarzyna Dudzin – Główny Specjalista ds. Komunikacji, Departament Komunikacji Korporacyjnej PGE Energia Ciepła S.A. – U gdyńskich sokołów wędrownych są już 3 pisklaki. Czekamy jeszcze na jednego! To już dziewiąty sezon lęgowy Bosmana i Bryzy. Już wkrótce konkurs na imiona. Życie sokołów wędrownych można obserwować tutaj:
https://pgeenergiaciepla.pl/o-spolce/spoleczna-odpowiedzialnosc-biznesu/ochrona-sokolow-wedrownych
Fot. Kazimierz Netka.
Następny komunikat brzmiał: mam przyjemność zaprosić Państwa na obrączkowanie sokołów wędrownych w EC Gdynia. Tym razem wykluły się 3 pisklaki. Jedno jajo pozostało niewyklute. Na miejscu ornitolodzy z pewnością wytłumaczą, dlaczego tak się stało. Obrączkowanie odbędzie się na terenie EC, w czwartek, 11 maja o godz. 13:00.
Fot. Kazimierz Netka.
Pomorskie to region sokołów i wielkich miłośników tych ptaków. Świadczy to o dobrym stanie pomorskiego środowiska naturalnego i o tym, ze należycie o nie dbamy, a PGE Energia Ciepła daje bardzo dobry przykład postępowania na rzecz ochrony natury i ratowania ginących gatunków. Działania PGE Energia Ciepła wywołują duże zainteresowanie, popierane słowami uznania i zachętami do podejmowania podobnych akcji.
Podczas obrączkowania gdańskich sokołów 11 maja obecny był również prof. Marek Grzybowski – prezes Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego, koordynator Klubu Publicystów Morskich. Oto spostrzeżenia pana prezesa:
Fot. Kazimierz Netka.
– Sokoły i inne ptaki pełnią rolę czyścicieli – powiedział prof. Marek Grzybowski. – Moim zdaniem to dobra inicjatywa – dodał, obserwując działania PGE Energia Ciepła oraz ornitologów i miłośników ptaków. – Z mojego punktu widzenia, gdy teraz mamy coraz mniej przyrody w mieście, zwracamy uwagę na dziki, a ptaki to są tym najsłabszym ogniwem, które utrzymują się w środowisku ludzkim. Przecież mamy sytuacje, że na przykład wróble były wypierane przez silniejsze ptaki ale wróciły już. Jerzyki, jaskółki – wszystkie małe ptaki wspierają nasze środowisko, a okazuje się, że ludzie specjalnie nie rozumieją tego. Skupiają się na łabędziach, a nie widzą, że na przykład wiele kaczek przecież jest różnego typu, które też pływają w wodzie morskiej. Dobrze jeśli jest równowaga biologiczna i dba się o te ptaki, które zapewniają nam równowagę w środowisku, tym bardzo uciążliwym dla człowieka, bo przecież nas nękają komary, robaki różnego typu, a ptaki pomagają nam przeżyć, bo dzięki nim jest mniej szkodników wokół człowieka. Bo człowiek śmieci. A jak są śmieci, to są różnego rodzaju szkodliwe sytuacje. Wiele tego robactwa. Człowiek zaśmieca środowisko, a ptaki je oczyszczają – powiedział prof. Marek Grzybowski.
Fot. Kazimierz Netka.
Gniazdo sokołów jest blisko szczytu bardzo wysokiego komina Elektrociepłowni Gdyńskiej. Żeby pisklętom założyć obrączki, trzeba było je wyjąc z tego gniazda i przynieść na ziemię, na trawnik, Tam, na stoliku przeprowadzono znakowanie sokolątek. W tym przedsięwzięciu uczestniczyli, znakując pisklęta, m.in.: Sławomir Sielicki – prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół; Daria Podobajew – Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół; Maciej Iwanowski – inspektor nadzoru Wydziału Koordynacji i Wsparcia Elektrociepłownia Gdyńska PGE Energia Ciepła.
Fot. Kazimierz Netka.
– Dzięki obrączkom i sygnałom od obserwatorów, mamy informacje, gdzie ptak się przemieszcza, na jakie odległości – wyjaśniali ornitolodzy podczas obrączkowania so0kołó w Gdyńskiej Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła.
Ptaki zostały wyposażone w dwie obrączki. Złota oznacza, że ptak pochodzi z terenów miejskich. Jeżeli ptak jest z terenów górskich, jego obrączka ma czerwony kolor, a jeżeli z lasów to jest zielona. Obrączka obserwacyjna ma statystyczne literki, numery – takie, żeby można je odczytać i rozpoznać skąd pochodzi ptak, gdzie się przemieszcza. Ornitologiczna obrączka też ma numery, tylko one są mniejsze. Ta obserwacyjna ułatwia odczytywanie numerów.
Fot. Kazimierz Netka.
Podczas obrączkowania pobrano od sokołów krew z żyły ze skrzydła – do badań genetycznych. Ten zabieg jest bezbolesny. To niewielkie ukłucie, a poza tym ptaki były trochę zestresowane, widząc z bliska tak wielką liczbę osób.
Więcej wiadomości na temat obrączkowania znajdujemy m.in. na stronie internetowej: http://www.stornit.gda.pl/oop.php – Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Gdańsku:
Obrączkowanie ptaków jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych technik stosowanych w badaniu życia ptaków. Polega na znakowaniu ptaków metalowymi obrączkami zakładanymi na nogę. Łabędzie i gęsi znakowane są również kolorowymi obrożami zakładanymi na szyję, do odczytania z większej odległości.
Każda obrączka posiada wytłoczony, skrócony adres centrali obrączkowania oraz niepowtarzalny kod literowo-cyfrowy, który niczym dowód osobisty charakteryzuje ptaka i pozwala go zidentyfikować przy powtórnym schwytaniu lub obserwacji, nawet po wielu latach. Porównanie danych (np. daty, miejsca) zaobrączkowania z danymi ponownego stwierdzenia dostarcza informacji o przemieszczeniach ptaków, długości życia i innych aspektach ich biologii.
Zbadanie jakiegoś zagadnienia wymaga przynajmniej kilkudziesięciu, a częściej setek ponownych stwierdzeń, dotyczących jednego gatunku. Uzyskanie jednego stwierdzenia to zwykle oznakowanie kilkudziesięciu lub kilkuset osobników. Dlatego tak ważne jest, aby o schwytaniu, znalezieniu, obserwacji ptaka z obrączką poinformować krajowa centralę obrączkowania.
Prosimy – zapamiętaj!
Gdy znajdziesz ptaka z obrączką skontaktuj się ze Stacją Ornitologiczną podając następujące dane: – tekst i numer wytłoczony na obrączce,
– jeśli ptak jest martwy, dołącz obrączkę,
– datę znalezienia, schwytania lub obserwacji,
– miejsce znalezienia, schwytania lub obserwacji,
– stan ptaka w chwili znalezienia (np. zdrowy, ranny, martwy świeży, martwy w rozkładzie),
– przyczynę śmierci lub zranienia ptaka, jeśli można ją określić,
– los ptaka po schwytaniu (np. wypuszczony, przetrzymany do następnego dnia),
– gatunek ptaka, jeśli można określić.
– imię, nazwisko i adres kontaktowy znalazcy; potwierdzamy otrzymaną wiadomość powrotną i zawiadamiamy o okolicznościach zaobrączkowania stwierdzonego ptaka – napisano na stronie http://www.stornit.gda.pl/oop.php .
Fot. Kazimierz Netka.
Sokoły, mające swe mieszkanie – gniazdo – na kominie Elektrociepłowni Gdyńskiej PGE Energia Ciepła, rozmnażają się bardzo dobrze. Do tej poru się nie zdarzyło, by któryś nie dożył takiego stanu, by mógł wyfrunąć z gniazda. Przeważnie wylęgały się 4 i wszystkie przeżywały. To jest dziewiąty miot – powiedziała Katarzyna Dudzin – Główny Specjalista ds. Komunikacji, Departament Komunikacji Korporacyjnej PGE Energia Ciepła S.A.
Dzieci Bosmana i Bryzy nie mają jeszcze imion. Teraz ich płeć zostanie rozpoznana i odbędzie się głosowanie na stronie internetowej peregrinus.pl – poinformowała Katarzyna Dudzin.
Strona peregrinus.pl należy do Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt / Fundacja „SOKÓŁ”. Pochodzi od łacińskiej nazwy sokoła wędrownego: Falco Peregrinus. Stowarzyszenie wydało piękna broszurę pt. „Sokół wędrowny zurbanizowany” z która można było się zapoznać podczas obrączkowania sokolątek w Gdyni.
Fot. broszury: Kazimierz Netka.
Dlaczego sokoły są tak ważne? Bo są zagrożone wyginięciem. Cudem zostały uratowane. Poza tym najszybciej latają; osiągając prędkość nawet ponad 300 km na godzinę. Więcej wiadomości m o sokołach wędrownych można znaleźć we wspomnianej broszurze, a także na stronie internetowej www.peregrinus.pl .
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl