Fot. Kazimierz Netka.
Jednym z priorytetów Ministerstwa Rozwoju jest budowanie wzrostu gospodarczego w oparciu o inwestycje krajowe i zagraniczne.
Resort Rozwoju szacuje, że tylko w wyniku zmian granic Specjalnych Stref Ekonomicznych, które weszły w życie z końcem 2016 roku, łączna wartość inwestycji realizowanych w SSE zwiększy się w następnych latach o ponad 16 mld zł. Dzięki temu, w perspektywie kilku najbliższych lat, liczba miejsc pracy może zwiększyć się od 85 000 do 120 000 – wynika z informacji, które przekazał nam Departament Komunikacji Ministerstwa Rozwoju.
Lepszy klimat inwestycyjny oraz bogatsza oferta dla potencjalnych inwestorów stanowią o sukcesie, tj. napływie kolejnych nowych inwestycji, a także tych polegających na rozbudowie i poszerzeniu działalności istniejących już firm. Z realizacją tych przedsięwzięć wiążą się nowe miejsca pracy, tworzone nie tylko bezpośrednio przez inwestorów, ale także powstające u kooperantów, podwykonawców i w szeroko pojętym otoczeniu biznesowym.
Fot. Kazimierz Netka
– Celem podjętych działań jest trwałe zwiększenie stopy inwestycji w dłuższej perspektywie i przy większym wykorzystaniu środków krajowych. Inwestycje w Specjalnych Strefach Ekonomicznych wpłyną korzystnie na rozkwit wszystkich dziedzin życia gospodarczego w danym regionie. Będą stanowiły impuls rozwojowy, który przełoży się na wzrost konkurencyjności i innowacyjności naszej gospodarki- podkreślił wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński.
Planowane inwestycje w Pomorskiem po zmianach granic SSE.
Przewidywane nakłady inwestycyjne w województwie pomorskim mogą osiągnąć 58 mln zł. To z kolei umożliwi powstanie od 500 do 700 nowych miejsc pracy. W Kwidzynie zainwestuje Lacroix Electronics sp. z o.o., która zajmuje się produkcją podzespołów elektronicznych, w szczególności dla branży motoryzacyjnej i przemysłowej. Jest to kolejna reinwestycja firmy w regionie. W rezultacie zwiększenia zdolności produkcyjnych istniejącego zakładu i wprowadzeniu nowych technologii w firmie, powstanie 200 nowych miejsc pracy – informuje Departament Komunikacji Ministerstwa Rozwoju.
Jak wiadomo, o status strefy specjalnej, ubiega się też miasto Krynica Morska – położone na Mierzei Wiślanej, przy granicy z Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Po ożywieniu gospodarki rybackiej w Zalewie Wiślanym, wybudowaniu kanału dla statków morskich w poprzek mierzei z Bałtyku do portu w Elblągu oraz innych portów nad Zalewem (np. Tolkmicko, Frombork) atrakcyjność tej części Polski w tym województw pomorskiego oraz warmińsko – mazurskiego, może znacząco wzrosnąć. Tym bardziej należy się tego podwyższenia wartości nieruchomości na mierzei spodziewać, jeśli zostanie zmodernizowana droga prowadząca do Krynicy Morskiej. Chodzi o szosę wojewódzką nr 501.
Warto wiedzieć, że nad Zalewem Wiślanym będzie realizowanych wiele projektów unijnych, w ramach zaakceptowanego 8 grudnia 2016 roku przez Komisję Europejską, Programu Polska – Rosja.
Na ilustracji: Siedziby specjalnych stref ekonomicznych. Źródło mapy: Invest in Poland.
Specjalna strefa ekonomiczna to wyodrębniona administracyjnie część terytorium Polski. Przedsiębiorcy, którzy zrealizują na jej terenie nową inwestycję mogą skorzystać z pomocy publicznej (regionalnej) w formie zwolnienia dochodu uzyskanego z działalności określonej w zezwoleniu od podatku dochodowego (PIT lub CIT, w zależności od formy prawnej przedsiębiorcy). Celem tego instrumentu jest przyspieszenie rozwoju regionów poprzez przyciąganie nowych inwestycji tworzących nowe miejsca pracy – czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju: http://www.mr.gov.pl.
W Polsce istnieje 14 specjalnych stref ekonomicznych.
Kazimierz Netka