Strategia dla metropolii

Strategia dla metropolii powinna być spójna.

Czy  metropolia daje poczucie bezpieczeństwa? Metropolia to nie tylko urzędy, gminy, miasta, powiaty. To również cała sfera życia społeczeństwa, nauki, biznesu.

Funkcjonowanie instytucji, przedsiębiorstw, szkół, komunikacji powinno być na  metropolitalnym terenie spójne. Nie zawsze tak jest. Gminy różnią się poziomem życia ludzi, rozwojem infrastruktury i … podejściem do różnych tematów.
Różnice widać często, gdy się wjeżdża z jednej gminy do drugiej. Doszło również nie tak dawno do sytuacji, że odcinki ważnej dla Trójmiasta obwodnicy, na granicy dwóch gmin nie zetknęły się. Minęły się… Na szczęście, było to w fazie koncepcyjnej – wytyczania owej trasy komunikacyjnej na mapach… To jeden z dowodów, że posiadanie wspólnej strategii rozwoju jest niezbędne.
Rozpoczęła się realizacja projektu „INTIS – Integracja i synergia. Strategia rozwoju Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego na lata 2014-2030”. Strategia ta ma być jednym z najważniejszych dla województwa pomorskiego dokumentów. Trójmiejska metropolia powinna bowiem stać się lokomotywą rozwoju całego naszego regionu. Wiele gmin z jej funkcjonowaniem wiąże duże nadzieje, przede wszystkim ze względu na możliwości ściślejszej współpracy.
Dlatego istotna jest wiedza, jak i co robić, by żyło się nam coraz lepiej. Nic więc dziwnego, że Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, przewodniczący zarządu Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego, mówi o kapitalnym znaczeniu szkolnictwa wyższego dla rozwoju Trójmiasta.

Kazimierz Netka