Tczew – ośrodek kultury Kociewia, Żuław i Powiśla. Ma niebagatelne  znaczenie dla nauki i gospodarki Polski. Co robi? Jakie ma oferty? Przedstawiamy propozycje Fabryki Sztuk w tym mieście.

Źródło ilustracji: Fabryka Sztuk w Tczewie.

Tu urodziła się władczyni Skandynawii, powstała Polska morska…

W Tczewie znajdowała się siedziba jednego z najważniejszych książąt Pomorza – Sambora II. Jego córka władała sporą częścią Skandynawii. W Tczewie powstała Szkoła Morska, która obecnie rozrosła się do Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W Tczewie istnieje od ponad 120 lat jedna z największych w kraju, Spółdzielnia Mieszkaniowa. Warto do tego miasta przyjechać, chociażby po to, by pospacerować wzdłuż błękitnej wstęgi Polski, czyli Wisły i podziwiać zabytkowy most.

Niezwykle interesujące są tczewskie oferty kulturalne. O szczegółach poinformowała nas Małgorzata Kruk – specjalista ds. organizacji imprez w Fabryce Sztuk w Tczewie:

Wystawa „Organizacje niepodległościowe w powiecie tczewskim 1945-1952”

 

Źródło ilustracji: Fabryka Sztuk w Tczewie.

Od 1 marca na deptaku przy ul. Jarosława Dąbrowskiego można zwiedzać wystawę plenerową „Organizacje niepodległościowe w powiecie tczewskim 1945-1952”.

W latach 1946-1952 na terenie powiatu tczewskiego funkcjonowały grupy konspiracyjne stawiające sobie za cel walkę z sowietyzacją Polski. To głównie organizacje młodzieżowe, których członkowie związani byli z harcerstwem. Zajmowały się one kolportażem ulotek antykomunistycznych oraz często planowaniem akcji zbrojnych. Na wystawie została opisana działalność: Oddziału Dywersyjnego Armii Krajowej kryptonim „Delfin”, „Zapory”, „Victorii”, „Victorii I”, organizacji „Wolność i Niezawisłość”, „Znicz”, „Wolność Młodzieży Polskiej”, „Zwycięstwo”, „Tajnej Organizacji Skautingu”, „Związku Mścicieli Polskich” i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Losy poszczególnych organizacji i ich członków zostały przedstawione na tle powojennej historii Polski. Możemy zobaczyć również współczesne zdjęcia budynków, w których spotykali się młodzi ludzie, niegodzący się z panującym systemem.

Wystawa wpisuje się w program obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

O AMBSADORACH RATUJĄCYCH ŻYDÓW

 

Źródło ilustracji: Fabryka Sztuk w Tczewie.

Fabryka Sztuk i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku zapraszają 18 marca o godz. 17.00 na pokaz filmu „Paszporty Paragwaju”. Wstęp bezpłatny!

Film „Paszporty Paragwaju” w reżyserii Roberta Kaczmarka opowiada mało znaną historię współpracy polsko-żydowskiej, której celem nadrzędnym było życie drugiego człowieka. W latach 1942–1943 w poselstwie RP w Bernie funkcjonowała nieformalna grupa złożona z polskich dyplomatów oraz działaczy organizacji żydowskich. Wspólnie działali na rzecz uzyskiwania paszportów państw Ameryki Południowej. Fałszywe dokumenty trafiały do Żydów w okupowanej Europie, którzy dzięki nim uniknęli w większości wywózek do niemieckich obozów zagłady. Posiadacze tych paszportów trafiali do obozów dla internowanych w Niemczech (Tittmoning, Liebenau, Bölsenberg) oraz do okupowanej Francji (Vittel). Część z nich doczekała końca wojny. Rodziny wielu ocalonych dopiero dziś dowiadują się, komu tak naprawdę zawdzięczają życie. Do grupy działającej przy polskim poselstwie w Bernie należeli: Aleksander Ładoś – od kwietnia 1940 r. poseł pełnomocny w Bernie; jego współpracownik Konstanty Rokicki – konsul w Bernie; Stefan Jan Ryniewicz – sekretarz i kierownik Wydziału Konsularnego w Bernie; Juliusz Kühl – sekretarz poselstwa. Ze strony organizacji żydowskich ogromną rolę odegrali: Adolf H. Silberschein – działacz syjonistyczny, poseł na Sejm RP oraz Chaim Eiss – rabin, działacz Agudat Israel. (źródło: ipn.gov.pl)

POWITANIE WIOSNY

 

Źródło ilustracji: Fabryka Sztuk w Tczewie.

Na dworze robi się coraz cieplej, zatem Prezydent Miasta Tczewa wraz z Fabryką Sztuk i Ekologicznym Przedszkolem Niepublicznym „Jodełka” zapraszają na uroczyste Powitanie Wiosny, które odbędzie się 21 marca o godzinie 12.00 na pl. Hallera. Nie zabraknie piosenek, wierszyków i masy uśmiechów. Odsłonimy figurkę pory roku, która jest repliką rzeźby z kamieniczki na pl. Hallera nr 8 oraz dokonamy obrzędu topienia marzanny.

Organizatorzy ogłaszają konkurs na najbardziej kolorowe przebranie całej grupy przedszkolnej/szkolnej i wiosenny sztandar. Na zwycięzców czekają nagrody.

Partnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Zespół Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie.

FERIE ZIMOWE W FABRYCE SZTUK

 

Źródło ilustracji: Fabryka Sztuk w Tczewie.

Ferie zimowe już za nami. Do południa w Fabryce Sztuk odbywały się zajęcia dla grup z zimowisk przedszkolnych i szkolnych. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach plastycznych, które w tym roku zdominowały ptasie klimaty. Malowano na szkle, tworzono karmniki z patyczków do lodów, ozdabiano ptasie maski karnawałowe oraz przy pomocy papieru, kleju, brokatu i kolorowych cekinów wykonywano pawie ogony. Ponadto edukatorzy opowiadali o Kociewiu i początkach Tczewa oraz oprowadzali po wystawach: „20 lat wolności. Tczew 1920-1939” i „Skąd to? Historia artykułów codziennego użytku”. Dla dzieci, które czas wolny od szkoły spędzały w domu, zorganizowano cztery „Spotkania z Bałwankiem”, czyli rodzinne warsztaty plastyczne. Z propozycji Fabryki Sztuk skorzystało 2267 dzieci ze szkół, przedszkoli, świetlic środowiskowych w Tczewie, a także wychowanków z Zespołu Szkół i Przedszkola w Miłoradzu oraz Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie. Ogółem z oferty kulturalnej Fabryki Sztuk w okresie 9-24 lutego skorzystało 3435 osób, w tym 223 turystów – informuje Małgorzata Kruk – specjalista ds. organizacji imprez w Fabryce Sztuk w Tczewie.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *