Stolica województwa pomorskiego staje się światowym ośrodkiem obsługi globalnych firm. Pod opieką SSC w Oliwie będzie kilkaset spółek należących do ThyssenKrupp
Gdańsk kadrowo – księgowym „mózgiem” świata?
– Przygotowujemy się do rozpoczęcia przejęcia procesów kadrowo – płacowych ze spółek z całego świata – takie słowa padły w piątek, 11 września 2015 roku, w jednym z wieżowców biurowych w Olivia Business Centre (OBC) w Gdańsku. To nie pomyłka. Gdańsk staje się globalnym centrum. Chodzi zaś o obsługę około 600 spółek, należących do koncernu ThyssenKrupp, który właśnie tego dnia uroczyście otwierał w Gdańsku własne SSC – Shared Services Center – czyli Centrum Usług Wspólnych.
W ten sposób światowy koncern ThyssenKrupp dobitnie potwierdził plany z zeszłego roku dotyczące umacniania swej obecności w Gdańsku. Już pracę ma tam ponad 40 osób . W ciągu kilku lat liczba zatrudnionych może przekroczyć nawet 700, a niewykluczone – czego życzył podczas uroczystości otwarcia biura Andrzej Bojanowski, zastępca prezydenta Gdańska – że będzie to czterocyfrowa liczba miejsc pracy w SSC obsługującym spółki z grupy kapitałowej ThyssenKrupp, znajdujące się w różnych krajach świata.
ThyssenKrupp, światowy lider przemysłowy, rozwija projekt w Gdańsku na wynajętych 5 000 metrów kwadratowych powierzchni biurowej w budynku Olivia Six, należącym do kompleksu Olivia Business Centre. Zatrudni kolejnych specjalistów z księgowości i finansów oraz do spraw zasobów ludzkich w firmie. SSC zajmuje się korporacyjnymi procesami biznesowymi; działa na rzecz spółek z grupy ThyssenKrupp, znajdujących się w różnych miastach na świecie.
– Wysoko rozwinięte środowisko SSC, dobrze wykształcona kadra i wysoka jakość usług – te argumenty przekonały nas do utworzenia w Gdańsku Globalnego Centrum Usług Wspólnych ThyssenKrupp – powiedział Guido Kerkhoff, dyrektor finansowy ThyssenKrupp.
Od samego początku inwestycja wspierana była przez inicjatywę Invest in Pomerania, w szczególności przez Agencję Rozwoju Pomorza oraz Gdańską Agencję Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA), za co serdecznie dziękuję – dodał dyrektor Guido Kerkhoff.
ThyssenKrupp to zdywersyfikowana grupa przemysłowa z naciskiem na tradycyjną produkcję materiałową i zwiększającym się udziałem w sektorze inwestycyjnym oraz usługach biznesowych. Zatrudnia około 155 000 osób z prawie 80 krajów. Pracują oni z pasją oraz doświadczeniem, tworząc technologie, produkty i świadcząc usługi na rzecz zrównoważonemu rozwojowi. Innowacje oraz postęp techniczny są kluczowymi czynnikami w zarządzaniu globalnym wzrostem oraz wykorzystywaniem zasobów nieodnawialnych w zrównoważony sposób. Z doświadczeniem inżynieryjnym w obszarach „technologicznym”, „zakładów przemysłowych” oraz „materiałów”, ThyssenKrupp pozwala klientom na zdobycie przewagi na rynku globalnym oraz wytwarzanie innowacyjnych produktów w sposób oszczędny i przyjazny dla środowiska – zapewniał dyrektor Guido Kerkhoff.
ThyssenKrupp znajduje się blisko klientów dzięki ponad 2 200 zakładom produkcyjnym, biurom, oraz punktom serwisowym na całym świecie. Obecność na globalnym rynku zapewnia sobie poprzez spółki Grupy i przedstawicielstwa w ponad 80 krajach. Regionalne centrale posiada w Azji, Chinach, Indiach, Północnej oraz Południowej Ameryce. Shared Services Center (SSC) znajdują się w Polsce, Niemczech (Bochum) oraz Indiach; są to główne centra zajmujące się księgowością, human resources, IT oraz real estate.
– Otwarcie Biura ThyssenKrupp w Gdańsku to bardzo dobry dzień dla całego regionu pomorskiego – podkreślił Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego, zwracając się do reprezentantów władz ThyssenKrupp. – Dziękuję, że nam zaufaliście; wierzę, że wywiążemy się ze zobowiązań przyjętych podczas negocjacji.
ThyssenKrupp zależy również na kontynuacji współpracy z uczelniami wyższymi, której celem będzie utworzenie studium Business Process Outsourcing (BPO) w języku niemieckim i angielskim oraz dodatkowo różnych szkoleń, które dadzą studentom możliwość odbycia praktyki już podczas studiów oraz rozwoju kompetencji zawodowych. Wspólnie z uczelniami wyższymi, ThyssenKrupp planuje utworzyć unikatową ofertę edukacyjną, koncentrującą się na takich dziedzinach jak: rachunkowość finansowa, zarządzanie, outsourcing procesów biznesowych, zarządzanie procesami transakcyjnymi, nadzorowanie projektów międzynarodowych, wsparcie międzynarodowych procesów HR, szkolenie z systemu klasy ERP – SAP. Zajęcia będą prowadzone w języku angielskim oraz niemieckim.
– ThyssenKrupp już wcześniej był w Gdańsku. W 2009 roku musiał nieco zmniejszyć swą działalność – przypomniał Andrzej Bojanowski, wiceprezydent Gdańska. – Teraz wykorzystuje doskonałe warunki, jakie stworzył Maciej Grabski, który zbudował jeden z największych zespołów biurowców – Olivia Business Centre, a to zaowocowało powstawaniem w pobliżu kolejnych takich ośrodków.
ThyssenKrupp ma swe biuro na 11 piętrze Olivia Six. Jego otwarcia dokonali (na zdjęciu od lewej): Lars Hölzer – przewodniczący Rady Nadzorczej ThyssenKrupp Services Gdańsk, Guido Kerkhoff – dyrektor finansowy ThyssenKrupp, Robert Góra – dyrektor Centrum Usług Wspólnych ThyssenKrupp w Gdańsku.
– Nasze Globalne Centrum Usług Wspólnych oferuje dużo interesujących nowych miejsc pracy – powiedział Robert Góra, dyrektor Centrum Usług Wspólnych ThyssenKrupp w Gdańsku. – Przez najbliższe lata centrum będzie się dynamicznie rozwijało. Poszukujemy dobrze wykształconych osób, które zainteresowane są pracą w strukturach SSC międzynarodowej firmy. Naszą strategią jest utworzenie centrum wiedzy w takich dziedzinach jak finanse i rachunkowość, procesy HR oraz zarządzanie nieruchomościami. Wierzymy, że nasi pracownicy, dobrze znający języki europejskie oraz silnie zorientowani na klienta, zapewnią wysoką jakość obsługi spółek koncernu na świecie.
Szczegóły wynikają z dalszych informacji, przekazanych przez dyrektora Roberta Górę. ThyssenKrupp Group Services Gdańsk to pierwsze Centrum Usług Wspólnych (SSC). Jest ważną częścią strategii ThyssenKrupp mającej na celu zbudowanie specjalistycznych centrów w globalnej sieci SSC z międzynarodowymi lokalizacjami w Europie, Azji i Brazylii.
ThyssenKrupp w Gdańsku obecnie zatrudnia 46 osób, jednak pod koniec roku będzie ich około 100. Centrum to, ciągle rozwijane przez najbliższych 5-7 lat, stworzy około 700 miejsc pracy. Będzie to największe centrum GSS – Global Shared Services – Globalnych Usług Wspólnych.
ThyssenKrupp Group Services Gdańsk oferuje wysoko zmotywowanym absolwentom, specjalistom i profesjonalistom unikatową możliwość rozwoju umiejętności oraz planowania ścieżki kariery w międzynarodowej korporacji. Współpraca z uniwersytetami owocować będzie ofertą specjalistycznej edukacji – np. kursów oraz studiów dających szeroki zakres wiedzy na temat rachunkowości korporacyjnej i finansowej, outsourcingu procesów biznesowych, płac oraz procesów kadrowo – administracyjnych.
Z biur ThyssenKrupp w Gdańsku jest piękny widok na Zatokę.
Strategią biznesową ThyssenKrupp jest przeniesienie szerokiego zakresu procesów, krok po kroku, ze spółek ThyssenKrupp Group w Niemczech, Europie oraz pozaeuropejskich, do SSC Gdańsk. Ma ono przejąć odpowiedzialność za procesy w obszarach: finanse i księgowość; należności oraz zobowiązania; koordynacja oraz weryfikacja procesów podróży oraz księgowanie wydatków podróżnych; kadry i płace; księgowość płacowa; wsparcie i administracja procesów kadrowo – płacowych; zarządzanie nieruchomościami; zarządzanie nieruchomościami będącymi własnością ThyssenKrupp; usługi IT; zarządzanie usługami dla usług infrastrukturalnych świadczonych przez partnera zewnętrznego.
SSC w Gdańsku zatrudnia wysoko wykwalifikowanych oraz bardzo zmotywowanych pracowników posiadających następujące kompetencje: doświadczenie w finansach i rachunkowości, kadrach i płacach, zarządzaniu nieruchomościami lub IT; doświadczenie w środowisku centrów usług wspólnych; zorientowanie na klienta; wysoko rozwinięte umiejętności komunikacji; dobra znajomość angielskiego lub niemieckiego; usystematyzowane, metodyczne i analityczne podejście do pracy; wysokie standardy dotyczące własnej pracy
Dyrektor Robert Góra podziękował Uniwersytetowi Gdańskiemu oraz Sopockiej Szkole Wyższej za współpracę.
Miłym zaskoczeniem dla zebranych były słowa podziękowania, jakie wypowiedział Tomasz Strug, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Oliwa. Pan przewodniczący poinformował, że ThyssenKrupp posadził w Gdańsku Oliwie 46 drzewek – tyle, ilu obecnie zatrudnia osób. Dyrektor Robert Góra podkreślił, że drzewa symbolizują zakorzenienie się w ziemi na długo, i że z pobytu w Gdańsku ThyssenKrupp będzie miał wiele pożytku.
ThyssenKrupp jest światowym liderem w wielu dziedzinach przemysłu ciężkiego (m.in. metalurgicznym, samochodowym, stoczniowym) oraz oferuje również szeroki wachlarz usług. Ponad 155 000 pracowników w prawie 80 krajach pracuje z pasją i technologiczną wiedzą dla rozwoju wysokiej jakości produktów oraz inteligentnych procesów przemysłowych i usług na rzecz zrównoważonego rozwoju. Ich umiejętności i zaangażowanie są podstawą sukcesu. W roku obrotowym 2013/2014 ThyssenKrupp odnotował sprzedaż w wysokości około 41 miliardów euro.
Invest in Pomerania, która pomagała koncernowi ThyssenKrupp w osiedleniu się w Gdańsku, jest regionalną inicjatywą, która w oparciu o zasadę non-profit pomaga inwestorom zagranicznym realizować projekty inwestycyjne na Pomorzu. Oferuje szerokie wsparcie podczas procesu inwestycyjnego, a także kompleksową opiekę poinwestycyjną. Całość systemu opiera się na zasadzie one-stop-hhop.
Inicjatywę Invest in Pomerania tworzą Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, miasta: Gdańsk, Gdynia, Słupsk i Sopot, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna, InvestGDA oraz Agencja Rozwoju Pomorza, która koordynuje działania.
Kazimierz Netka