Trójmiasto jest najatrakcyjniejsze w Polsce dla inwestorów – wynika z badań, przeprowadzonych przez Antal i Cushman & Wakefield, w partnerstwie z Baker McKenzie, PAIH, Pracodawcy RP, Pro Progressio oraz Vastint, Invest in Pomerania. O zwycięstwie zadecydowało m.in. strategiczne nadmorskie położenie oraz duża liczba utalentowanych pracowników

Fot. Kazimierz Netka.

To jeszcze nie koniec wzrostu atrakcyjności Trójmiasta. Potencjał tej aglomeracji jest znacznie większy; trzeba jeszcze pomyśleć o inwestycjach na rzecz gospodarki morskiej

Trójmiasto opoką dla inwestorów? Niewątpliwie, ta aglomeracja, znajdująca się na styku wzgórz polodowcowych, delty Wisły i Zatoki Gdańskiej, ma unikatowe atuty, o których jeszcze pewnie nie wszyscy wiedzą. Już jednak się na nie wskazuje i zapewne siła Gdańska, Gdyni oraz Sopotu, jeśli chodzi o przyciąganie inwestorów, stanie się jeszcze większa. Takie wnioski można wysnuć z wypowiedzi ekspertów, uczestniczących w czwartej, nowej odsłonie cyklu raportów BEAS edycja Trójmiasto – Business Environment Assessment Study, podczas której przedstawiono najnowsze dane dotyczące planów zatrudnienia, postrzegania otoczenia inwestycyjnego przez przedsiębiorców, a także zapotrzebowania na przestrzeń biurową. Konferencję zorganizowano 15 lutego 2024 roku w Gdyni, w Biurze LSEG, 3T Office Park.

Informacjami na temat rozwoju biznesu w Polsce w tym w Trójmieście podzielili się m.in.: Marcin Grzegory – Deputy Director, Invest in Pomerania; Aleksandra Jędrzejczyk – Team Leader Antal; Adam Schroeder – Regional Head, Cushman & Wakefield, Northern Poland Gdańsk; Radosław Kostka – Acquisition Manager, Vastint; Agata Witczak – Head of Country HR – EMEA, London Stock Exchange Group; Kamil Gąsiorowski – Regional Manager for Northern Poland, Scandinavian – Polish Chamber of Commerce; Zbigniew Czajka – Team Lead, Talent Acquisition & Data Management, CEE HR Operation,  Bayer; Emilia Filipiak – Senior People Partner Europe North & Central, Hempel; Agnieszka Wójcik – Director Communications&Market Research, Antal; prof. Marek Grzybowski – prezes Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Nautologicznego; Justyna Śliwińska – ekspertka Antal sp. z o.o.; Jan Szulborski – ekspert z Cushman & Wakefield.

Fot. Kazimierz Netka.

Konferencję prowadziła Martyna Petrus – PR Specialist, PR & Marketing w spółce Antal sp. z o.o.

Brama do Europy

– Invest in Pomerania… Mimo że nasze serce bije w Trójmieście naszego regionu, to tak naprawdę zawsze mówimy o Pomorzu i staramy się działać jak jeden organizm – mówił Marcin Grzegory – zastępca dyrektora Invest in Pomerania:

– Tym też jest nacechowane działanie czy to Invest in Pomerania czy sposób w jaki podchodzimy do zagadnień ekonomicznych.

Proszę państwa, ten zeszły rok to – oprócz tego, czym żyliśmy, a co wpływa na naszą codzienną pracę, a czego nie będę dzisiaj dotykał, czyli polityki, geopolityki – dla Pomorza to jest w pierwszym rzędzie przesuniecie takiego energetycznego serca Polski bardziej w kierunku na północ. To jest pierwsza sporawa. To oznacza w Trójmieście i nie tylko różne nowe inwestycje dotykające sektora energetycznego: czy to mającej powstać elektrowni jądrowej czy to pasma offshorowych elektrowni wiatrowych, czy planowanych specjalnych stref energetycznych. To zaczyna się, a w którymś momencie będzie miało swoje serce w Trójmieście, a będzie rozciągnięte wzdłuż całej linii brzegowej. Także będzie w jakiś sposób dotykało sąsiednich regionów i całej Polski, z nami w roli głównej.

Trójmiasto jest na czwartym miejscu w Polsce jeśli chodzi o sektor BSS (sektora nowoczesnych usług biznesowych) ale tak naprawdę to nie czwarte miejsce nas cieszy, tylko to, że w sektorze BSS niedługo będziemy mieli 40 000 pracowników w coraz bardziej zaawansowanych rolach. To może nie czapeczka bo jest tego trochę grubiej niż czapeczki ale jest to nadbudowa nad portocentrycznością naszej pomorskiej gospodarki. Gdy prezentujemy nasze materiały promocyjne bardzo często, zwłaszcza trochę dalej od Europy, używamy określenia the gate to Europe – jesteśmy bramą do Europy, może nie największą, może nie najbardziej oczywistą, ale jak pomyślimy sobie o tym, że nasz hub portowy, kontenerowy jest największy na Bałtyku, nasz terminal głębokowodny jedyny, który nie zamarza zimą to też w tych trudnych czasach gra bardzo ważną rolę. Cały czas potencjał zwiększamy. Towary, które trafiają tutaj, zostają rozładowane w naszych portach, trafią do ponad 150 milionów Europejczyków, trafią na południe Europy, trafią za „jezioro” do naszych sąsiadów nordyckich i tam też ta nasza idea Bramy do Europy w ten sposób się urzeczywistnia, więc my nie będziemy się ścigać z Wrocławiem, Warszawą czy z Krakowem o ich miejsca na podium w dziedzinie BSS, bo nie w tym jest nasza specyfika. My dalej będziemy starali się na tej naszej wyjątkowości, wyjątkowości położenia, na wyjątkowym potencjale budować sedno pomorskiej gospodarki, jej znaczenie dla gospodarki polskiej.

Fot. Kazimierz Netka.

Bardzo się cieszę, że mamy taki duży przekrój gości dzisiaj. Bardzo się cieszę, że widzę tyle nowych twarzy. Mam nadzieję, że razem z naszym zespołem będziemy mogli państwa poznać. Bo wszystko, co tak naprawdę udało nam się zbudować od pierwszego momentu, kiedy Invest in Pomerania prawie 13 lat temu została powołana do życia i udało nam się przeforsować ideę Trójmiasta również gospodarczo – to nie było takie oczywiste – to wszystko opiera się na współpracy.

Od kilu dni cały czas przy okazji różnych spotkań słyszę, że wszystko będzie dla nas możliwe ekonomicznie, jeżeli uda nam się współpracować, a nie się dzielić. Ja jestem gorącym zwolennikiem tej teorii; budujemy w całym Inveście i razem ze wszystkimi partnerami naszej inicjatywy 21 partnerów instytucjonalnych i z całą rzeszą partnerów biznesowych – to jest cały czas budowanie mostów, a nie murów.

Mam nadzieję, że dzisiaj też między państwem wzajemnie dużo takich biznesowych, kooperacyjnych mostów powstanie. Życzę bardzo udanego spotkania i drodzy państwo miejcie na oku nasze kanały informacyjne. Tam informujemy o tematach strategicznych, o prowadzonych inwestycjach, reinwestycjach. A rok zaczął się nam od dużego boomu, bo od inwestycji BSS naszego producenta ogniw bateryjnych do pojazdów zarówno samochodowych jak i industrialnych, czyli Northvolt. To jest piękny przykład ostatniej zmiany, która zachodzi w naszym środowisku hitech, czyli takiego połączenia, takiej synergii pomiędzy stroną industrialną a BSS-ową – troszkę z dosypka takiego smaczku inżynieryjnego, czyli testowanie, laboratoria. Tego typu informacje można śledzić na naszych stronach. Życzę bardzo owocnego spotkania, dziękuję bardzo – zakończył dyrektor Marcin Grzegory.

Raport Antal

Wyniki badania 4. edycji raportu dotyczącego potencjału inwestycyjnego Trójmiasta przedstawili Justyna Śliwińska – ekspertka Antal sp. z o.o.; Jan Szulborski – ekspert z Cushman & Wakefield:

Źródło ilustracji: Antal.

W tym roku wzięto na warsztat 9 największych miast w Polsce. Zebrano i przeanalizowano prawie 1300 ankiet, wypełnionych przez respondentów – przedstawicieli różnych sektorów, branż, opinii na temat 7 głównych obszarów takich jak infrastruktura, dostęp przestrzeni biurowej, wsparcie administracji publicznej, potencjał edukacyjny, potencjał zatrudnienia, potencjał biznesowy, jakość życia.

Koncepcja rozwoju, powstania aglomeracji trójmiejskiej, która tak naprawdę powstała i jest realizowana dokładnie po II wojnie światowej czyli w momencie, w którym trzeba było podjąć decyzję odnośnie odbudowy miasta. Wydaje się, że powstały dwie koncepcje. Jedna zakładała odbudowy wielkiego miasta Gdańska. Profesor Władysław Czerny próbował ten temat zgłębić i przekazać dalej. Chodziło o to, żeby powstało duże śródmieście naokoło którego byłyby budowane dzielnice. W śródmieściu miały się znajdować wszelkie funkcje biznesowe, przemysłowe, handlowe, usługowe.

Źródło ilustracji: Antal.

Natomiast druga koncepcja: aglomeracji trójmiejskiej, która wygrała, koncepcja Trójmiasta, gdzie te wszystkie funkcje rozciągają się między śródmieściem Gdyni a śródmieściem Gdańska, dlatego że Gdynia posiadała bardzo duży potencjał przede wszystkim jeżeli chodzi o port gdyński, w związku z tym nie można było traktować Gdyni jako dzielnicy Gdańska. Dzięki tej koncepcji i dopiero przez działania późniejsze i działania Invest in Pomerania, powstała ta koncepcja rozwoju Trójmiasta jako świetnego miejsca do inwestycji, przyciągającego inwestycje. Teraz tak naprawdę możemy z tego czerpać i korzystać. I idzie nam to naprawdę dobrze, wręcz świetnie, bo Trójmiasto zajęło pierwsze miejsce w tym rankingu z ogólną liczbą 8 punktów.

Fot. Kazimierz Netka.

Co jest dobrą informacją: 92 procent respondentów planuje inwestycje w polskich miastach w ciągu najbliższych trzech lat. Wygrywa Warszawa jak widać. Wiąże się to z wielkością miasta, natomiast jeśli chodzi o Trójmiasto – 18 procent respondentów chciałby ulokować tutaj swe inwestycje co oczywiście wiąże się z tym potencjałem, który posiadamy, między innymi z położeniem, atrakcyjnościami jak miejsce zamieszkania bliskością morza.

Fot. Kazimierz Netka.

Trójmiasto zajęło w tej edycji badań pierwsze miejsce. Średnia ocen: 8. Najwyższa punktacja: jakość życia. W zeszłym roku według IMGW ponad 180 dni słonecznych było w Trójmieście.

Infrastruktura, przestrzeń biurowa, potencjał biznesowy – zapytaliśmy respondentów jak wyglądają ich plany inwestycyjne na najbliższe 3 lata. Trzy czwarte wskazało, ze będą inwestować, a ponad połowa z nich stwierdziła, że będą też inwestować zarówno w rozwój technologii, kapitału ludzkiego – co pokazuje, że są perspektywy do dalszego rozwoju.

Źródło ilustracji: Antal.

Potencjał zatrudnienia. Trójmiasto jest atrakcyjnym miejscem. Liczba uczelni w Trójmieście dostarczy nowych pracowników. Jest takim silnym miejscem, w którym można znaleźć kandydatów do pracy w różnych branżach: technologicznej, transportu i spedycji. Tylko 6 procent respondentów z Trójmiasta planuje zmniejszyć poziom zatrudnienia w firmie. Ważnym też wynikiem jest też to, że 17 procent pozostanie mniej więcej na tym samym poziomie, natomiast zdecydowana większość planuje zwiększać poziom zatrudnienia w firmie.

W jakich obszarach firmy z Trójmiasta będą zatrudniać w najbliższym czasie? Zdecydowanym zwycięzcą jest branża IT i tutaj aż 48 procent firm zatrudni nowych pracowników. Następnie mamy sprzedaż, obsługę klienta, oraz analizę danych.

Przechodząc do nieruchomości: rynek biurowy w Trójmieście to kolejne miliony na mapie Polski – czwarty największy rynek biurowy. Jeśli spojrzymy historycznie na to co się działo na rynku od 2020 roku, to duże zmiany, praca hybrydowa, przerwaliśmy pewien okres dynamicznego rozwoju, który obserwowaliśmy od około 2010 roku. Niemniej trójmiejski rynek biurowy cały czas bardzo zyskuje. Widzimy też, że wszystkie okresy związane z pandemią, nowymi modelami pracy agresją rosyjską na Ukrainę, są widoczne na rynku. Od strony podażowej jest to oczywiście spadek aktywności deweloperskiej, głównie ze względu na to, że w pierwszej kolejności jest dostosowanie aktywności deweloperskiej do popytu, który był obserwowany w latach 2020 – 2021 na szerokim rynku. Z drugiej strony w latach w przód obserwujemy znaczący wzrost kosztów budowy, kosztów finansowania inwestycji, co sprawiło, że deweloperom ciężej było uruchamiać projekty, co spowodowało, że liczba inwestycji zaczęła spadać.

Fot. Kazimierz Netka.

To co jest siłą Trójmiasta i o czym pan Marcin wspomniał – to, że Trójmiasto charakteryzuje się bardzo dobrym miksem najemców. Większość miast regionalnych oparta jest na rozwoju branży BSS natomiast tutaj mamy zarówno sektor energetyczny, transportowy – to wszystko powoduje, że zapotrzebowanie na rynku trójmiejskim jest większe i bardziej zróżnicowane niż na pozostałych rynkach regionalnych, dlatego też jak pokazujemy na kolejnym slajdzie, jeśli chodzi o popyt na powierzchnie biurowe, nawet w latach 2020 spadek był dużo mniejszy w porównaniu do innych miast i też odbicie było dużo szybsze. Już w 2023 roku widzimy znaczący wzrost aktywności najemców. Oczywiście struktura zawieranych transakcji różni się, natomiast cały czas obserwujemy, że rynek idzie do przodu. Niemniej, jeżeli mówimy o barierach dla rozwoju rynku, oczywiście trzeba wspomnieć o ograniczonej powierzchni. Wakat wzrósł. W tym momencie 13,5 procenta. Od wybuch pandemii dostępność powierzchni w Trójmieście wzrosła o około 100 000 metrów kwadratowych, natomiast od całości o ponad 500 000. Co też warto powiedzieć: większość tej powierzchni, która została oddana w tym okresie, została już skomercjalizowana. Ten wakat tworzy się przede wszystkim w starszych budynkach. Tu wyzwaniem dla właścicieli jest modernizacja, rekomercjalizacja i zachęcenia najemców, żeby wynajęli te powierzchnie.

Coraz bardziej obserwujemy trend, że właściciele szukają sposobów na to, żeby odświeżyć budynek, dostosować go do standardów.

W ostatnich 12 miesiącach przyrost dostępnej powierzchni znacząco spadł do 5,5 tys. metrów. Krzywa wzrostu dostępności powierzchni zaczyna się wypłaszczać. Zakładamy, że w tym roku zostanie osiągnięty szczyt.

Fot. Kazimierz Netka.

Kwestia tego, jak będzie wyglądała nasza gospodarka – dobre pytanie i naprawdę dużo rzeczy może się jeszcze wydarzyć, a które mogą wpłynąć na te prognozy. Mamy takie elementy jak dostosowanie się pracodawców do hybrydowego modelu pracy, co miałoby się wiązać z pomniejszaniem powierzchni biurowej, co powoduje, że popyt jest troszeczkę mniejszym natomiast widzimy, że jest większy – co jest pozytywną rzeczą. Z drugiej strony zmienia się też struktura transakcji. W niepewnych czasach najemcy częściej decydują się na renegocjacje niż na relokacje co też w przypadku Trójmiasta nie jest ok. Na większości rynków renegocjacje stanowią znaczny procent zawieranych umów. W Trójmieście, w 2020 roku gros umów to były relokacje.

Odnosząc się jeszcze do naszego badania: respondenci wskazali, że ponad 40 procent z nich planuje utrzymać powierzchnię biurową tę, którą teraz posiada, a 20 procent zakłada, że ta powierzchnia wzrośnie, co też jest pozytywnym wynikiem na tle pozostałych miast.

Na zakończenie uczestnicy konferencji wysłuchali wykładu na temat potencjału prawno – inwestycyjnego:

Fot. Kazimierz Netka.

Bardzo interesująca była też debata – wymiana poglądów pomiędzy reprezentantami różnych środowisk, panel dyskusyjny „Potencjał inwestycyjny Trójmiasta”:

Fot. Kazimierz Netka.

Nie zapominajmy o biznesie morskim

– Spotkanie jest bardzo dobre i ciekawe – ocenił prof. Marek Grzybowski – prezes Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Nautologicznego:

Fot. Kazimierz Netka.

– Trzeba by jednak zwrócić uwagę, że skoro jesteśmy w Trójmieście, to warto by było powiedzieć, że powierzchnie biurowe są niezbędne również do prowadzenia globalnego biznesu morskiego. Firmy, które działają na rynku transportu morskiego, produkcji statków, logistyki morskiej, przemysłu rybnego – w którym jesteśmy potentatem, przemysłu produkcji jachtów – w którym jesteśmy potentatem, a także badań naukowych – oni poszukują ciągle nowych dobrze wyposażonych, innowacyjnych pomieszczeń. Takich, jak pomieszczenia w budynku, w którym jesteśmy. Popyt na to jest bardzo duży i dlatego uważam, że takie spotkania są dobre, ale jeszcze powinny być spotkania z partnerami w strefie obszaru zainteresowania przemysłami morskimi, związanymi z globalnym transportem morskim.

Gdańsk ma bardzo dobre połączenia lotnicze dla biznesu morskiego. Z Gdańska można w ciągu godziny dolecieć do Kopenhagi, Oslo, do innych stolic skandynawskich. Praktycznie do Amsterdamu czy Rotterdamu leci się samolotem i dojeżdża pociągiem w ciągu 3 godzin. Gdańsk, Gdynia i Sopot mogą więc być miejscami dobrych inwestycji biurowych i aktywności biurowej czyli zarządczej w strefie Trójmiasta – powiedział prof. Marek Grzybowski.

Oto szczegóły zawarte w komunikacie, który przekazała nam Martyna Petrus – PR Specialist, PR & Marketing w spółce Antal sp. z o.o.:

Dobre prognozy dla pracowników – Trójmiasto na pierwszym miejscu kluczowych ośrodków inwestycyjnych w Polsce

Przedstawiciele IT, sprzedaży i obsługi klienta – to na nich czekają w 2024 roku trójmiejscy pracodawcy. Specjalistów ciągnie do Trójmiasta. Z oceną 8,0/10 oraz z rekordową liczbą 91 445 podmiotów gospodarczych na koniec 2022 roku aglomeracja wyraźnie zaznacza swoją obecność na mapie najbardziej atrakcyjnych obszarów inwestycyjnych w Polsce. Znajdując się na przecięciu dwóch transeuropejskich korytarzy transportowych, region ten kusi inwestorów nie tylko strategicznym nadmorskim położeniem, ale i dostępem do szerokiej puli talentów.

Kolejna, czwarta już edycja raportu Business Environment Assessment Study (BEAS), którego twórcami są Antal i Cushman & Wakefield, a partnerami Baker McKenzie, PAIH, Pracodawcy RP, Pro Progressio oraz Vastint odsłania plany inwestycyjne szefów firm działających w polskich miastach na lata 2023-2025. Polska już od dłuższego czasu utrzymuje i umacnia pozycję lidera w przyciąganiu inwestycji, także tych zagranicznych. Trójmiasto jest zaliczane do pierwszej piątki obszarów najbardziej atrakcyjnych dla zagranicznych inwestorów w Polsce.

Poziom planowanych inwestycji idzie w górę

Wysoko wykwalifikowana kadra, wiodący ośrodek akademicki, szeroka oferta nieruchomości biurowych to czynniki, które wpływają na to, że Trójmiasto jest prężnie rozwijającym się regionem oraz liderem inwestycji w Polsce. Trójmiasto zostało wskazane jako miejsce rozważane pod kątem inwestycji na lata 2023-2025 przez 18% respondentów badania.

Przez prawie cały 2022 rok lwią część inwestorów BSS pojawiających się lub reinwestujących w Trójmieście stanowiły firmy z branży IT, natomiast od jesieni zrównały się one z zaawansowanymi centrami usług wspólnych i usługodawcami z zakresu finansowego oraz customer experience. Największą zmianą w dotychczasowym spektrum projektów inwestycyjnych jest pojawienie się dużej grupy projektów inżynieryjnych z pogranicza wysokich technologii produkcyjnych i IT, takich jak np. Siemiens Gamesa, thyssenkrupp lub Archer, których większość zdecydowała się na stworzenie, zespołów w Trójmieście, by zwiększyć swój potencjał twórczy i innowacyjny – komentuje Marcin Grzegory, Deputy Director, Invest in Pomerania.

Kto będzie miał największą szansę na pracę w Trójmieście w 2024 roku?

Trójmiasto jako kluczowe centrum biznesowe w Polsce cieszy się uznaniem przedstawicieli biznesu, co potwierdza ocena 7,4/10 dla potencjału zatrudniania specjalistów i menedżerów w regionie. Aż 75% szefów trójmiejskich firm uważa, że poziom zatrudnienia w ich firmie zwiększy się. Najczęściej wzrost ten będzie miał miejsce od 6% do 15% – twierdzi tak 36% respondentów. O tym, że procent całkowitego poziomu zatrudnienia zmniejszy się przekonanych jest tylko 9% badanych.

Z kolei inwestorzy mogą się skusić najwyższymi wskaźnikami dostępności kadr, które zostały odnotowane wśród specjalistów zatrudnionych w sektorze przemysłowym, a także w handlu, transporcie i gospodarce magazynowej oraz budownictwie. Potwierdzają to inwestycje, które powstają na Pomorzu – parki logistyczno-magazynowe czy zakłady produkcyjne – inwestorzy, bazując na dostępności talentów, chętnie lokują nowe oddziały właśnie w Trójmieście i okolicach. Pracodawcom i inwestorom region ten ma do zaoferowania także dostęp do kandydatów, którzy posługują się językami obcymi, co również ma odzwierciedlenie w rozwijającym się sektorze SSC/BPO – mówi Aleksandra Jędrzejczyk, Team Leader Antal, SSC/BPO.

Aktywność deweloperów na trójmiejskim rynku biurowym

Trójmiasto niezmiennie pozostaje 3. największym rynkiem regionalnym pod względem zasobów powierzchni biurowej, które na koniec czerwca 2023 roku przekroczyły 1,02 mln mkw. Mimo wysokiej atrakcyjności inwestycyjnej aktywność deweloperska w Gdańsku, Sopocie i Gdyni, podobnie jak w innych polskich aglomeracjach, spowalnia. W 2023 roku skala oddanych projektów była stosunkowo niewielka i wyniosła zaledwie 33,1 tys. mkw. Na relatywnie niskim poziomie kształtuje się także wolumen powierzchni biurowej w budowie, który na koniec ubiegłego roku wyniósł około 41,6 tys. mkw. w porównaniu z 150-200 tys. mkw. sprzed pandemii.

Według danych Cushman & Wakefield wolumen sfinalizowanych w ubiegłym roku umów najmu wyniósł blisko 144 tys. mkw., co stanowi ponad 42% wzrost r/r. Taka dynamika po stronie transakcji najmu jest jednak mocno oparta na renegocjacjach już zajmowanej powierzchni, stąd ostrożne plany deweloperów odnośnie nowych projektów biurowych – komentuje Adam Schroeder, Associate, Regional Head – North Region Poland Cushman & Wakefield, Office Department.

Dane z rynku nieruchomości jednoznacznie dowodzą, że Trójmiasto utrzymuje niezagrożoną pozycję na podium pod względem potencjału inwestycyjnego, skutecznie rywalizując z pozostałymi miastami objętymi badaniem. Analiza nie tylko rzuca światło na obecną kondycję rynku nieruchomości w aglomeracji, ale również wskazuje podstawy do optymizmu w perspektywie długoterminowej – komentuje Radosław Kostka, Acquisition Manager, Vastint Poland.

O BEAS
Badanie „Business Environment Assessment Study” zostało zrealizowane metodą CAWI wśród 1 290 decydentów firm w Polsce w dniach 31.07-25.08.2023 r. Raporty opracowane w ramach tej i poprzedniej edycji projektu są dostępne na nowym, interaktywnym portalu umożliwiającym porównanie kluczowych wskaźników dla miast oraz pobranie wybranych zestawień
www.investmentpotential.pl

O ANTAL
Antal jest wiodącą firmą w regionie CEE, zajmująca się dostarczaniem rozwiązań w zakresie rekrutacji stałych, consultingu HR oraz outsourcingu. U podstaw naszego sukcesu leży wysoka jakość oferowanych usług oraz ludzie, których kapitałem jest wiedza zgromadzona przez 26 lat działalności firmy. Tworzymy metody i narzędzia, które przewyższają oczekiwania klientów i standardy rynkowe, będąc jednocześnie liderem zrównoważonej transformacji w branży. Zakres naszego wsparcia jest bardzo szeroki – od realizacji kompleksowych procesów rekrutacji stałej, poprzez outsourcing usług, w tym RPO i contracting, aż po działania Employer Branding, HR Consulting, a także świadczenie kompleksowej usługi badań i analizy rynku.  www.antal.pl 

O CUSHMAN & WAKEFIELD
Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą świadczącą usługi na rzecz właścicieli i najemców nieruchomości komercyjnych. Zatrudnia ok. 52 tys. pracowników w ok. 400 biurach i 60 krajach na całym świecie. W 2022 roku jej przychody wyniosły 10,1 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą m.in. zarządzanie nieruchomościami, obiektami i projektami, pośrednictwo w wynajmie powierzchni, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych oraz wyceny. Za swoją kulturę i działania na rzecz różnorodności, równego traktowania i inkluzywności, a także ESG oraz inne inicjatywy, Cushman & Wakefield otrzymuje wiele wyróżnień i nagród w konkursach branżowych czy biznesowych. Dodatkowe informacje na stronie:
www.cushmanwakefield.com – zachęca Martyna Petrus – PR Specialist, PR & Marketing w spółce Antal sp. z o.o.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *