Uczniowie z II LO w Tczewie reprezentowali nasz kraj na uroczystościach 100-lecia zakończenia I wojny światowej we Francji, m.in. w Compiègne.  Byli prawdopodobnie jedynymi przedstawicielami polskiej młodzieży na tym światowym wydarzeniu. Uczestniczyli w składaniu wieńców i opracowywaniu wspólnego dokumentu.

Fot. z Archiwum II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie.

Polacy na uroczystościach, upamiętniających wydarzenia, które Francję uczyniły jednym z najsilniejszych państw świata. Wspólne wspominanie generała Józefa Hallera.

11 listopada 2018 roku, we Francji, m.in. w Paryżu i w Compiègne, odbyły się międzynarodowe uroczystości związane ze 100-leciem zakończenia I wojny światowej. Wiek temu, 11 listopada 1918 roku, w wagonie kolejowym w Compiègne, zostało podpisane zawieszenie broni między siłami, walczącymi podczas I wojny światowej.

 

Fot. z Archiwum II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie

Zażegnano jedną z najkrwawszych w dziejach świata, wojnę. Na uroczystości, upamiętniające ów fakt, zaproszono reprezentantów rożnych krajów. Przybyli do Francji szefowie państw, np. Donald Trump – prezydent USA, Władimir Putin – prezydent Rosji, Angela Merkel – kanclerz RFN. Na czele polskiej delegacji stał Jacek Czaputowicz – minister spraw zagranicznych, bo prezydent RP Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki oraz inni dostojnicy uczestniczyli w krajowych obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 

Fot. z Archiwum II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie

„Wizytówką” polskiej młodzieży na uroczystościach m.in. w Compiègne, byli uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Tczewie. W składzie delegacji byli trzej uczniowie: Paweł Brandt, Mikołaj Cichon i Kamil Kamratowski oraz nauczycielka języka francuskiego Hanna Zawada-Landowska. Podróż do Francji i z powrotem sfinansowało Starostwo powiatowe w Tczewie, a pobyt – Francuzi.

 

Fot. Kazimierz Netka

II LO w Tczewie to szkoła młoda – jeśli chodzi o jej obecną siedzibę. Obiekty przy ul. Królowej Marysieńki zaczęły powstawać – z przeznaczeniem na szkołę budowlaną – w latach 80 ubiegłego stulecia. Gdy wzniesiono pierwszy gmach, długo stał w stanie surowym i nie wiadomo było, co z nim będzie.

 

Fot. z Archiwum II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie

W jednym z regionalnych dzienników wychodzących w Gdańsku ukazał się wtedy artykuł, zatytułowany: „Szkielety nadziei”. Dotyczył budynku, w którym wówczas nawet okien nie wstawiono. Co dalej? – zastanawiało się wiele osób, zwłaszcza po pożarze „Budowlanki”w styczniu 1987 roku. Inwestycję udało się dokończyć i w nowych budynkach ruszyło kształcenie fachowców od wznoszenia domów. Teraz funkcjonuje tam II Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego. Jakie są efekty kształcenia młodzieży w obiektach, które przed laty nazwano „Szkieletami nadziei”? O tym świadczą sukcesy szkoły, osiągnięcia uczniów, wdrażane projekty unijne oraz innowacje pedagogiczne. O szczegółach można poczytać na stronie internetowej http://2lotczew.superszkolna.pl/ . Powstała bowiem wspaniała szkoła, która nawiązała liczne kontakty z zagranicą – co jest raczej naturalne. Jednak, chyba nikomu nie przyszło do głowy, że jej uczniowie, w tak ważnym dniu, jak 100-lecie zakończenia I wojny światowej, mogą stać się jedynymi reprezentantami polskiej młodzieży w miejscu, gdzie zakończyła się I wojna światowa i podpisano rozejm, 11 listopada 1918 roku – we Francji w miejscowości Compiègne, niedaleko Paryża!

 

Fot. z Archiwum II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie

To spotkanie – szefów państw w Compiègne i w Paryżu było niezwykle ważne dla świata. Przypomniało bowiem, co wydarzyło się 100 lat temu, 11 listopada 1918 roku. To data ważna dla całego globu, ale przede wszystkim dla Polski i Francji. Nic więc dziwnego, że kraje te miały bardzo uzasadniony powód do wspólnego świętowania w Compiègne.

 

Fot. z Archiwum II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie

Jak to się stało, że uczniowie z II LO w Tczewie reprezentowali polską młodzież na tych uroczystościach? Dlaczego uczestniczyli w ważnym, międzynarodowym wydarzeniu, istotnym dla całego świata?

 

Fot. Kazimierz Netka

Rozmawialiśmy na ten temat z paniami: Dorotą Kościjańczuk – dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Tczewie oraz z Hanną Zawadą-Landowską – nauczycielką języka francuskiego.

 

Fot. z Archiwum II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie

Na początku 2005 roku władze polskiego Tczewa i francuskiego Beauvais podpisały porozumienie o współpracy między tymi miastami. Od tamtego czasu trwają przyjacielskie kontakty, spotkania podczas ważnych międzynarodowych wydarzeń. Jednym z nich były obchody 100-lecia zakończenia I wojny światowej, we Francji, w Compiègne. Młodzież z Tczewa, z II LO, zaproszona została na te uroczystości przez Zespół Szkół Katolickich Świętego Ducha w Beauvais.

– Muszę powiedzieć, że dzięki pani profesor Hannie Zawadzie-Landowskiej, ta współpraca była coraz lepsza, coraz więcej jest kontaktów – mówiła pani Dorota Kościjańczuk – dyrektor II LO w Tczewie. Dzięki tym kontaktom, w tym roku, tylko my jako szkoła zostaliśmy zaproszeni na obchody 100-lecia zakończenia I wojny światowej.

 

Fot. z Archiwum II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie

Wizyta polskiej młodzieży z Tczewa w uroczystościach w Compiègne została ujęta w programie wydarzeń jubileuszowych, przygotowywanym od dwóch lat przez UCAPE (Unię promującą kulturę i rozwój zawodowy w Europie), której prezesem (przewodniczącym) jest  Dominique Bernard. To kosztowało Francuzów dużo pracy, bo nauczyciele z Zespołu Szkół Katolickich Świętego Ducha w Beauvais jeździli do Paryża ana specjalne spotkania. I wtedy ktoś z nich wpadł na pomysł, by zaprosić na uroczystości jeszcze jakieś osoby spoza Francji. W związku z tym wykorzystali swe zagraniczne kontakty, zaprosili tych, z którymi im się dobrze współpracowało: swych przyjaciół ze Szkocji, z Ukrainy, Węgier, z Irlandii no i z Polski – z Tczewa. W składzie delegacji musiały być osoby znające dobrze język angielski, a poza tym interesujące się historią.

Francja pokazała, że 100-lecie zakończenia I wojny światowej to nie tylko ich uroczystości ale również obywateli, w tym młodzieży, z innych krajów.

 

Fot. z Archiwum II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie

– Czujemy się wyróżnieni, że nasza szkoła, dzięki współpracy z Beauvais mogła tam pojechać czyli wcześniej zrobiliśmy tak dobre wrażenie na nauczycielach i osobach z Zespołu Szkół Katolickich Świętego Ducha w Beauvais będących w Polsce i w naszej szkole, że zostaliśmy zaproszeni; takie jest moje zdanie – powiedziała pani dyrektor Dorota Kościjańczuk.

 

Fot. z Archiwum II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie

– Myślę, że mieliśmy dużo szczęścia – dodaje pani Hanna Zawada-Landowska. We Francji dowiedzieliśmy się, że miastem partnerskim Compiègne jest Elbląg i na uroczystościach w Kościele wspominano, że jest ktoś z Elbląga. W Kościele śpiewaliśmy psalmy, po francusku, po niemiecku angielsku była też zwrotka po polsku.

Delegacja II LO w Tczewie pojechała do Francji z zamiarem przypomnienia Francuzom generała Józefa Hallera. Generał Haller przybył po I wojnie światowej z polskim wojskiem z Francji do Polski, by bronić swego kraju przed inwazją bolszewików z Rosji. Wraz z armią generała Hallera do Polski przybył kapitan Charles de Gaulle, późniejszy generał i prezydent Francji.

To uczniowie wybrali tego bohatera do pokazania za granicą. Zadecydowali, że pokażą na spotkaniu w Beauvais polskiego bohatera, mającego swe zasługi również dla Francji, podczas I wojny światowej.

 

Fot. z Archiwum II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie

Na prezentacji pokazali również jak wyglądał mundur żołnierza Błękitnej Armii, jaki był plakat nawołujący do wstępowania do wojska. Sami ubrali się najładniej ze wszystkich uczestniczących w młodzieżowych spotkaniach i seminariach; zrobili tym furorę. Teraz utrzymują stałe kontakty z osobami, które poznali podczas wizyty we Francji.

 

Fot. z Archiwum II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie

Niezwykle ważnym dla młodzieży wydarzeniem była zgoda na złożenie wieńca w Compiègne, obok wieńca, złożonego przez Emmanuela Macrona – prezydenta Francji oraz przez Angelę Merkel – kanclerz RFN. To było wyróżnienie dla UCAPE, a wieniec złożono przy asyście około 190 osób, uczestniczących w sympozjum „Młodzi Europejczycy, od Wojny do Pokoju?”.

 

Fot. z Archiwum II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie

Podczas jednego ze spotkań z Francuzami, wydarzyło się coś niezwykłego: Philippe Revello – dyrektor LICEUM Saint-Vincent otrzymał na pamiątkę polskiego Orła – nasze godło narodowe. A okoliczności tego były następujące: Pani Hanna Zawada-Landowska wyjęła Orła z klapy marynarki Pawła i przypięła go do marynarki dyrektora szkoły. Trochę to przypomina scenę przedstawioną w wierszu Marii Konopnickiej pt. „Wąwóz Samosierry”:

Niegolewski ranny

Z konika się chyli —

Napoleon do piersi

Orła mu przyszpili.

I rzecze ściskając

Rannego junaka:

— Niema niepodobnej

Rzeczy — dla Polaka!

Od tamtej, bohaterskiej szarży polskiej konnicy na hiszpańską artylerię, w dniu 30 listopada 2018 roku minie 210 lat.

 

Fot. z Archiwum II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie

Beauvais (ok.70 km na północ od Paryża) jest jednym z miast partnerskich Tczewa. II LO w Tczewie im. Jana III Sobieskiego i Szkoła Podstawowa nr 2 w Tczewie dwukrotnie uczestniczyły w programie wymiany uczniów tczewskich szkół z Zespołem Szkół Katolickich Świętego Ducha w Beauvais. W związku z obchodami 100 rocznicy zakończenia I wojny światowej zaproponowano II LO w Tczewie udział w międzynarodowym sympozjum młodzieży zaplanowanym na dni od 9 do 12 listopada w Compiègne. Sympozjum zorganizowały Liceum im. Jana Pawła II w Beauvais oraz UCAPE (Unia promująca kulturę i rozwój zawodowy w Europie) w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kultury „EuropeForCulture”, pod hasłem „Młodzi Europejczycy, od Wojny do Pokoju?”. W programie było m.in.: zwiedzanie różnych okolicznościowych wystaw, wizyta w muzeum I wojny światowej w Péronne, udział w uroczystościach oficjalnych (1 listopada), a przede wszystkim redagowanie wspólnego dokumentu na temat: braterstwa, dobra wspólnego, dziedzictwa, granic, bycia Europejczykiem itp. Ostateczna wersja tego dokumentu gotowa będzie w grudniu. Ponadto, każda zaproszona szkoła (z 8 krajów, około 190 uczestników) miała zaprezentować swoją placówkę oraz bohatera I wojny światowej. Tczewscy uczniowie przedstawili sylwetkę generała Józefa Hallera.

 

Fot. z Archiwum II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie

Oprócz oficjalnego pobytu w Compiègne, w programie pobytu delegacji Tczewa we Francji zaplanowano zwiedzanie Beauvais i okolic oraz wyjazd do Paryża. W projekcie uczestniczyło 3 uczniów (dwóch pasjonatów historii oraz jeden dobrze posługujący się językiem angielskim) pod opieką nauczycielki języka francuskiego, Hanny Zawady-Landowskiej.

 

Fot. z Archiwum II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie

Pobyt delegacji z polskiej szkoły we Francji trwał od 7 do 14 listopada, a uczestnictwo w seminarium od 9 do 12 listopada. Tczewscy licealiści mieszkali u młodzieży francuskiej. Dwa dni spędzili na zwiedzaniu Paryża, a resztę czasu w Beauvais (udział w lekcjach, wizyta w manufakturze czekolady, spacer po mieście z przystankiem w pięknej katedrze). Organizacja całego pobytu stała na najwyższym poziomie, młodzież nawiązała mnóstwo kontaktów z rówieśnikami i z pewnością godnie reprezentowała miasto Tczew i Polskę. Francuzi są zainteresowani zacieśnianiem kontaktów z Tczewem, powiatem tczewskim, z II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Tczewie. Zamiar taki wyraził Jean-Pierre Croissant – dyrektor Zespołu Szkół Katolickich im. Świętego Ducha w Beauvais.

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *