W Gdańsku sprzedano miejsce narodzin królewicza Aleksandra Sobieskiego. Powstanie tam hotel, światowej rangi. Inwestor z Kociewia, zamierzający urządzić w monarszych kamienicach raj dla turystów, zapłaci Agencji Rozwoju Pomorza blisko 49 mln zł. Zawarto umowę przedwstępną.

Na zdjęciu: Widok na kamienice – spod Ratusza Głównego Miasta. Fot. Kazimierz Netka.

W centrum stolicy województwa pomorskiego będzie hotel z królewskim rodowodem.

Za niespełna 49 milionów złotych (według umowy przedwstępnej) sprzedano w Gdańsku kamienice w najbardziej prestiżowej części miasta. Atrakcja tych nieruchomości wynika nie tylko z ich lokalizacji: naprzeciw Fontanny Neptuna i Dworu Artusa, obok Ratusza Głównego Miasta na Długim Targu. Tam też, pod adresem Długi Targ 1 – 4, były królewskie rezydencje, a w jednej z nich przyszedł na świat polski królewicz, Aleksander Sobieski.

Sprzedaż tych kamienic jest również wydarzeniem bez precedensu na europejskim, a nawet na światowym rynku nieruchomości. Spieniężono teren i budynki w sercu jednego z najważniejszych miast na kontynencie europejskim, w dodatku o unikatowej lokalizacji. Nie ma chyba bardziej prestiżowego zakątka w stolicy województwa pomorskiego: na styku ulicy Długiej z Długim Targiem, czyli w najważniejszej części Drogi Królewskiej.

 

Fot. Kazimierz Netka

Przedmiotem postępowania przetargowego było prawo własności działek gruntu. Oto opis nieruchomości według ARP:

Oferta obejmuje teren inwestycyjny, w obrębie którego znajduje się zespół dziesięciu zabytkowych kamienic o numerach 1-10. Powierzchnia całkowita działki inwestycyjnej wynosi 4 136 m². Powierzchnia działki po obrysie kamienic wynosi 1172 m², natomiast powierzchnia działki graniczącej wynosi 2 964 m². Łączna powierzchnia całkowita budynków to 3 300 m².

Kamienice 1-8 są budynkami 5-kondygnacyjnymi, posiadającymi dodatkowo poddasza nieużytkowe. W części oznaczonej numerami porządkowymi od 1 do 8 budynki stanowią jeden obiekt ze wspólną częścią komunikacyjną i przestronnym holem oraz węzłem sanitarnym na każdej z pięciu kondygnacji. Kamienice 9 i 10 są obiektami 6-kondygnacyjnymi z własną częścią komunikacyjną i wspólnym holem.

Kamienice 1-10 są w całości podpiwniczone, posiadają wejścia główne od ulicy Długi Targ oraz wejścia boczne od zaplecza. Dojazd od strony ulicy Ławniczej oraz Mieszczańskiej, które są urządzone i posiadają utwardzoną powierzchnię.

Z uwagi na położenie, a także obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego, nieruchomość stanowi doskonałą lokalizację na przykład dla hotelu wysokiej klasy. Będące częścią oferty podwórko, stwarza dodatkowe możliwości rozbudowy i dostosowania nieruchomości pod kątem potrzeb przyszłego inwestora.

Fot. Kazimierz Netka

O szczegółach transakcji poinformowano podczas konferencji prasowej. Wzięli w niej udział m.in. Ryszard Świlski – wicemarszałek województwa pomorskiego; Łukasz Żelewski – prezes zarządu ARP; Aleksandra Dulkiewicz – wiceprezydent Gdańska; Krzysztof Król, przedstawiciel inwestora – firmy Hotelsberg; Krzysztof Sakierski – starszy menadżer w zespole ds. nieruchomości PwC; Marcin Kozikowski – prezes Pracowni Architektonicznej KD Kozikowski Design.

Według Ryszarda Świlskiego – wicemarszałka województwa pomorskiego, nowe zagospodarowanie kamienic to bardzo ważna, wręcz historyczna chwila dla rozwoju Gdańska, która wpłynie na rozwój prestiżowej części Gdańska. Z pewnością pozytywnie wpłynie na rozwój turystyki w naszym regionie, rozszerzy ofertę nie tylko hotelową, ale też kulturalną Gdańska. Teraz w kamienicach znajdują się m.in. instytucje podległe Urzędowi Marszałkowskiemu i departamenty tego Urzędu.

Z zawarcie transakcji zadowolone są władze stolicy województwa pomorskiego, co podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz – wiceprezydent Gdańska, Miasto przekazało Agencji Rozwoju Pomorza grunt liczący około 3 000 metrów kwadratowych na zapleczu kamienic, żeby teren ten mógł zostać zagospodarowany jak najlepiej. To ważne, bo władze Gdańska zamierzają zmodernizować Drogę Królewską, przy której znajdują się sprzedane przez ARP kamienice.

 

Fot. Kazimierz Netka

Jak powiedział twórca koncepcji architektonicznej przebudowy kamienic, prezes Marcin Kozikowski, z dużą troską odniesiono się do zachowania historycznie cennej pozostałości, choć jest jej niewiele. Ta część Gdańska została bowiem znacząco zniszczona podczas II wojny światowej. Realizacja inwestycji zostanie podzielona na dwa etapy. W pierwszym powstanie hotel na 60 – 70 pokoi, w kamienicach, liczących 6 kondygnacji, w tym w przyziemiu i pod dachami. II etap obejmie budowę hotelu znacznie większego, ale na ile pokoi – to zależy od życzeń inwestora. Nowa inwestycja hotelowa w sercu Głównego Miasta gdańska będzie realizowana pod adresem: Długi Targ 1-10. Powstanie tu hotel o wysokim standardzie. Realizacja inwestycji potrwa około 3 lat.

Do znalezienia inwestora ARP przymierzała się już wcześniej, ale bez końcowego efektu. Zakończone sukcesem poszukiwanie zainteresowanej kamienicami firmy, zaczęło się około półtora roku temu:

Agencja Rozwoju Pomorza (ARP) – ogłosiła w październiku 2016 r. konkurs ofert na sprzedaż, wspólne przedsięwzięcie inwestycyjne lub dzierżawę kompleksu dziesięciu kamienic przy Długim Targu wraz z przylegającym terenem położonym w obrębie ulicy Mieszczańskiej, Ławniczej i Ogarnej – informuje Katarzyna Kaparska z Działu Promocji Agencji Rozwoju Pomorza S.A.; w swym komunikacie przytaczając też wypowiedzi uczestników konferencji prasowej:

– Postępowanie obejmowało 2 etapy. Pierwszy, polegający na zebraniu ofert niewiążących był realizowany we współpracy z PwC, firmą doradczą specjalizującą się m.in. w segmencie rynku nieruchomości komercyjnych. Nasze działania od początku były ukierunkowane i skupiały się na poszukiwaniu takiego projektu inwestycyjnego, który zmieni wykorzystanie nieruchomości, aktualnie wynajmowanej głównie jako powierzchnie biurowe, na funkcję hotelową – wyjaśnia Prezes Zarządu ARP, Łukasz Żelewski.

 

Fot. Kazimierz Netka

Ofertę inwestycyjną nieruchomości Długi Targ 1-10 wysłano do 103 zidentyfikowanych przez PwC podmiotów polskich i międzynarodowych, opublikowano w dzienniku ogólnopolskim „Rzeczpospolita” oraz upowszechniano poprzez dedykowaną stronę internetową www.dlugitarg1-10.pl

– Udało się zainteresować tym projektem polskie i międzynarodowe firmy inwestujące na rynku nieruchomości. Cieszymy się, iż plany zagospodarowania nieruchomości na cele komercyjne są zbieżne z wnioskami zawartymi w analizie optymalnego sposobu zagospodarowania z 2007 roku, gdzie wskazaliśmy na zasadność realizacji funkcji hotelowej w tej unikatowej dla Gdańska lokalizacji. Zmiana zagospodarowania nieruchomości przy Długim Targu, to kolejny krok w rozwoju infrastruktury hotelowej w Gdańsku – mówi  Krzysztof Sakierski, starszy menadżer w zespole ds. nieruchomości PwC.

Do drugiego etapu zakwalifikowało się 4 oferentów. Wśród nich znalazły się firmy deweloperskie oraz inwestycyjne – dwie z Polski oraz jedna z Francji i Austrii. Wszystkie zadeklarowały chęć zakupu nieruchomości. Zaproszone do tego etapu podmioty składały oferty ostateczne. Ocenie podlegało bardzo wiele elementów, wśród których kluczowymi były warunki finansowe, wiarygodność oferenta, koncepcja inwestycji hotelowej, proponowany projekt architektoniczny.

 

Fot. Kazimierz Netka

Za najlepszą uznano ofertę polskiego inwestora, Hotelsberg sp. z o.o. sp. k. Firma wchodzi w skład grupy Landsberg, która specjalizuje się w produkcji wyrobów stalowych dla budownictwa. Firma Landsberg sp z o.o. sp. k. jest liderem na polskim rynku w produkcji kształtowników do okien PCV, a w zakres produkcji grupy wchodzą również stalowe pokrycia dachowe i elewacyjne – łączna produkcja wynosi 3000 ton miesięcznie. Spółka została założona w 2000 roku, jej kapitał jest w całości polski, a działalność produkcyjna od początków funkcjonowania firmy realizowana jest na Pomorzu. Dziś, ten lokalny kapitał wzmocni także branżę turystyczną, inwestując w kamienice przy Długim Targu 1-10.

– Mimo iż kamienice przy Długim Targu 1-10 stoją w sercu miasta, to przez ostatnie dziesięciolecia pozostawały w cieniu. Nowy Inwestor zamierza je przywrócić do życia dzięki hotelowi, który wypełni wnętrza wszystkich 10 kamienic – mówi Krzysztof Król, przedstawiciel spółki Hotelsberg.

– Inwestor od lat czekał na odnowienie tej reprezentacyjnej części Gdańska, a realizacja hotelu w tak wyjątkowym miejscu zawsze była jego marzeniem. Droga Królewska zyska nowy, pieczołowicie zrewitalizowany akcent. Naszym celem będzie jednak nie tylko odnowienie elewacji kamienic, ale również otwarcie ich wyjątkowych wnętrz. Mieszkańcy Gdańska już teraz mogą czuć się zaproszeni do hotelowej restauracji, która znajdzie się w jego przyszłym atrium. Zależy nam, na odbudowie budynku z najwyższą starannością i dbałością o każdy detal. Naszym celem jest rewitalizacja obiektu, który na powrót stanie się wizytówką Gdańska, którego fasada oraz wnętrza będą przyciągały miłośników historii Gdańska – dodaje Krzysztof Król.

Inwestor ponadto planuje uporządkowanie przestrzeni wokół hotelu. Nowy blask zyskają przedproża kamienic i okoliczne ciągi piesze. Jak deklaruje Krzysztof Król, we wnętrzach hotelu powstaną galerie sztuki, bursztynu; odbywać się będą wernisaże, dzięki którym mieszkańcy Gdańska staną się tu częstymi gośćmi. W hotelu i na jego przedprożach znajdzie się kawiarnia, z widokiem na Fontannę Neptuna, Dwór Artusa i Złotą Kamienicę.

Obecnie trwają prace koncepcyjne, które zadecydują o funkcjach poszczególnych części przyszłego hotelu. Jak podaje przedstawiciel inwestora, prace projektowe rozpoczną się w najbliższych dniach – Inwestor planuje współpracować z najlepszymi profesjonalistami z branży nie tylko w zakresie projektu hotelu, ale również w zakresie przygotowania planu operacyjnego oraz przyszłego zarządzania obiektem. Chcemy także podjąć rozmowy z wiodącymi sieciami hotelowymi, których doświadczenie będzie kluczowe w budowaniu wysokiej jakości oferty dla przyszłych gości obiektu.

– Finalizacja projektu „Długi Targ” zajęła nam dużo czasu, ale nie jest to sytuacja wyjątkowa przy tak dużych przedsięwzięciach. Postawiliśmy bardzo wysokie wymagania. Szukaliśmy wiarygodnego inwestora, który nie tylko spełni nasze oczekiwania finansowe, ale również jego koncepcja zagospodarowania nieruchomości będzie dostosowana do funkcji, jaką pełni ta prestiżowa część Głównego Miasta – zarówno dla turystów, jak i mieszkańców – mówi Łukasz Żelewski, Prezes Zarządu ARP.

 

Fot. Kazimierz Netka

– Nowa inwestycja odpowiada na zwiększający się ruch turystyczny i biznesowy w Trójmieście. Gdańsk jest drugim z najchętniej odwiedzanych w miesiącach letnich miejscowości nadmorskich w Polsce. Dane GUS potwierdzają rosnące zapotrzebowanie na miejsca noclegowe nad morzem. Piękno miasta i jego atrakcyjne położenie, szeroka oferta oraz rozwijający się biznes przyciąga gości do Gdańska przez cały rok, nie tylko w okresie letnim. Rozwijana infrastruktura komunikacyjna czyni miasto bardziej dostępnym i przyjaznym nie tylko mieszkańcom ale i odwiedzającym – zwraca uwagę prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

– Długi Targ to wizytówka nie tylko Gdańska ale całego naszego regionu – dodaje marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk – Inwestycja hotelowa w tym miejscu to właściwy krok w rozwoju jednej z kluczowych branż gospodarki Pomorza. Ta atrakcyjna oferta inwestycyjna powstała w wyniku współpracy Urzędu Miasta Gdańska, Samorządu Województwa Pomorskiego oraz Agencji Rozwoju Pomorza i z pewnością przyczyni się do wzmocnienia potencjału turystycznego i rozwijania turystyki biznesowej. Pozwoli także na poszerzenie oferty kulturalnej Gdańska – podsumowuje marszałek.

Kamienice, które nabył inwestor z Kociewia, mają historię bardzo niezwykłą. Bardzo ważną nie tylko dla dziejów Polski, ale też Europy. Tu przyszedł na świat (340 lat temu) królewicz Aleksander Sobieski – syn króla Jana III Sobieskiego. Opowiedziały nam o tym Barbara Merchel-Czech – dyrektor Działu oraz Anna Bochyńska z Działu Promocji Agencji Rozwoju Pomorza SA. Ten fakt narodzin królewicza ma zostać upamiętniony specjalną tablicą.

Gdzie dokładnie urodził się Aleksander Sobieski? O to zapytaliśmy w znajdującej się tuż obok, przy ul. Długiej, siedzibie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Pani przewodnik powiedziała nam, że Aleksander Sobieski przyszedł na świat w kamienicy pod adresem Długi Targ 1 – 4.

Warto wiedzieć, że król Jan III Sobieski – zwycięzca w bitwie pod Wiedniem – był bardzo związany z Kociewiem. Przez wiele lat pełnił funkcję starosty na Zamku w mieście Gniew nad Wisłą. Jest patronem Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *