W Gdańsku, w Narodowym Muzeum Morskim odsłonięto popiersie Ignacego Jana Paderewskiego. Muzeum zaprasza na świętowanie Niepodległości. Marynistycznie, patriotycznie i muzycznie! Rodzinne świętowanie niepodległości. Posłuchaj jak gra Ignacy Paderewski, poznaj transatlantyk „Piłsudski”

Źródło ilustracji: Narodowe Muzeum Morskie.

Chcesz więcej dowiedzieć się o wskrzeszeniu Rzeczypospolitej – zajrzyj do Spichlerzy na Ołowiance w Gdańsku

Źródło ilustracji: Narodowe Muzeum Morskie.

Narodowe Muzeum Morskiego w Gdańsku rozpoczęło świętowanie niepodległości już w piątek, 10 listopada. Ważnym wydarzeniem było odsłonięcie popiersia Ignacego Jana Paderewskiego – w głównej siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego (NMM) w Gdańsku. W ten sposób upamiętniono jedną z najważniejszych postaci w historii polskiej niepodległości. Tym samym wybitny polityk i niestrudzony orędownik dostępu niepodległej Polski do morza został w Gdańsku po raz pierwszy uhonorowany pomnikiem – poinformował Łukasz Grygiel – specjalista ds. kontaktów z mediami Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Oto ciąg dalszy:

Gdański pomnik wybitnego Polaka

Źródło ilustracji: Narodowe Muzeum Morskie.

Inicjatorem i jednocześnie fundatorem popiersia jest Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego. Sam pomysł, by w widoczny sposób upamiętnić wielkiego Polaka w Gdańsku, narodził się już w 2020 r., przy okazji realizowanej przez Muzeum wystawy „Puck 10 lutego 1920 oczami świadków”.

100-lecie odzyskania przez Polskę dostępu do morza stało się dla nas impulsem do przypomnienia wielkiej roli, jaką w procesie przywracania naszej ojczyźnie dostępu do Bałtyku odegrał Ignacy Jan Paderewski – mówi dr Robert Domżał, dyrektor NMM. – Początkowe zamierzenia, by uhonorować go pełnowymiarowym pomnikiem w przestrzeni miejskiej, nie powiodły się. Stąd finalnie zdecydowaliśmy się na koncepcję pokazania tej postaci w naszej przestrzeni muzealnej, w sali Arsenału w Spichlerzach na Ołowiance – dodaje dyrektor.

Wierny wizerunek w artystycznej formie

Źródło ilustracji: Narodowe Muzeum Morskie.

Popiersie, które już od soboty 11 listopada zwiedzający Muzeum będą mogli zobaczyć na żywo, jest zwycięską pracą rozstrzygniętego w czerwcu br. konkursu. Udział w nim wzięli artyści z całej Polski, nadsyłając łącznie 26 projektów rzeźb. Jury, w którym zasiedli zarówno przedstawiciele Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, jak i Muzeum oraz Towarzystwa Przyjaciół, najwyżej oceniło pracę Jana Szczypki, profesora gdańskiej ASP, twórcy m. in. pomnika Jana Heweliusza przy Wielkim Młynie. Zgodnie z werdyktem, najwyższa spośród wszystkich zgłoszonych projektów atrakcyjność formy plastycznej zwycięskiej pracy łączy się z czytelnością ideową, ukazując wiele aspektów postaci oraz klarowność przekazu. Doceniono również oryginalną formę kompozycji oraz staranne dopracowanie rysów twarzy Ignacego Jana Paderewskiego.

W rzeźbie zawsze staram się sięgać do jak najbardziej obszernej dokumentacji; w tym przypadku zgromadziłem zdjęcia z różnych okresów życia postaci, od młodości, poprzez wiek dojrzały, aż po fotografie z czasu tuż przed śmiercią. Nigdy nie opieram się tylko na jednym wizerunku – wyjaśnia prof. Jan Szczypka. – Chciałem, żeby postać Paderewskiego była dumna, dostojna, żeby patrzyła w przyszłość z wizją Polski niepodległej. Myślę, że udało mi się to uzyskać. – dodaje artysta. Warto wspomnieć, że popiersie od samego początku było projektowane z myślą o jego przyszłym otoczeniu, czyli sali Arsenału i eksponowanych w niej zabytkach.

Na cześć wielkiego dyplomaty

Ignacy Jan Paderewski, pianista, kompozytor i premier Rzeczpospolitej Polskiej, już w trakcie I wojny światowej aktywnie zabiegał o niepodległość Polski i jej dostęp do morza. W tym kontekście niezwykle ważnym dokumentem jest memoriał z 1917 r., sporządzony przez Paderewskiego dla Thomasa Woodrowa Wilsona, prezydenta Stanów Zjednoczonych. Znalazł on swoje odzwierciedlenie w orędziu do Senatu, w którym prezydent Wilson zaprezentował 14-punktowy projekt uporządkowania sytuacji politycznej w Europie po I wojnie światowej. Wówczas to padły słowa: „Stworzenie niepodległego państwa polskiego na terytoriach zamieszkanych przez ludność bezsprzecznie polską, z wolnym dostępem do morza, niepodległość polityczną, gospodarczą, integralność terytoriów tego państwa ma być zagwarantowana przez konwencję międzynarodową”.

Upamiętniając pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego, pragniemy wyrazić nasze uznanie dla jego dyplomatycznej działalności oraz jego niezwykle skutecznego zaangażowania w zapewnienie Polsce dostępu do morza – podsumowuje dr Fryderyk Tomala, prezes Towarzystwa Przyjaciół NMM.

Narodowe Muzeum Morskie zaprasza na rodzinne świętowanie 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W najbliższą niedzielę 12 listopada w Spichlerzach na Ołowiance na zwiedzających czekać będą m. in. tematyczne gry, warsztaty plastyczne, fotoławeczka z akcesoriami retro, quiz wiedzy o historii Polski i pełne ciekawostek spotkanie z transatlantykiem MS „Piłsudski”.

Źródło nagrania: Narodowe Muzeum Morskie.

– Tegoroczne święto, obok wątków marynistycznych, odbędzie się również w duchu muzycznym. Podczas niedzielnego zwiedzania zaprezentowana zostanie sylwetka jednego z „ojców” polskiej niepodległości, światowej sławy pianisty i kompozytora Ignacego Jana Paderewskiego. Będzie można również posłuchać archiwalnego nagrania jego utworu w autorskim wykonaniu – zaprasza Przemysław Węgrzyn z Działu Edukacji NMM.

W tym dniu biletu wstępu do muzeum można kupić w promocyjnej cenie 3 zł!

PROGRAM:

– 10:00 – 16:00 – samodzielne zwiedzanie wystaw stałych i czasowych

– 11:00 – 15:00 – Sala Arsenał, parter: warsztaty plastyczne – tworzenie pamiątkowych toreb z podobizną Ignacego Paderewskiego, rodzinna gra „Z Torunia nad morze”, wielkoformatowe układanki dla dzieci

– 11:00 – 15:00, Sala II RP – II piętro: fotoławeczka retro – możliwość wykonania pamiątkowego zdjęcia na historycznym tle z wykorzystaniem elementów strojów z czasów II Rzeczpospolitej, quiz wiedzy na temat odzyskania niepodległości

– 12:00, 13:00, 14:00, Sala II RP – II piętro: prelekcja o historii transatlantyku MS „Piłsudski”, najpiękniejszy przedwojenny polski statek w wirtualnej rzeczywistości – niespodzianka!

– zachęca Łukasz Grygiel – specjalista ds. kontaktów z mediami Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

(K.N.)

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *