Wiadomość z AWFiS w Gdańsku: światowy sukces europejskich, w tym polskich naukowców. Przyczynek  do określania prawdopodobieństwa osiągania sukcesu w sporcie

Źródło ilustracji: AWFiS Gdańsk.

O współoddziaływaniu genów mających wpływ na mięśnie i układ nerwowy

Interdyscyplinarny zespół złożony z naukowców Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku (prof. Paweł Cięszczyk, dr Łukasz Andrzej Płóciennik, mgr Magdalena Płóciennik), Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (prof. Jan Maciej Zaucha, prof. Krzysztof Łukaszuk) i Uniwersytetu Technicznego w Monachium (dr Jan Zaucha) oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (dr hab. prof. ASP w Gdańsku Marek Jóźwicki) dowiódł empirycznie paradygmatu współoddziaływania wariantu genu ACTN3 (rs1815739) ze SNAP-25 (rs362584). Pierwszy z nich odpowiada za morfologię mięśni szkieletowych człowieka. Z kolei drugi, spełnia istotną rolę w organizacji i funkcjonowaniu układu nerwowego – wynika z informacji, które przekazała nam Karolina Rogowska – rzecznik prasowy AWFiS w Gdańsku. Oto ciąg dalszy komunikatu:

Całość – panoramicznie, zaprezentowano w formie unikatowej grafiki (w załączeniu). Co interesujące, autorzy artykułu sięgnęli problematyką XVIII wieku, kiedy Luigi Galvani doświadczalnie sprowokował skurcz mięśni szkieletowych, drażnionych impulsem elektrycznym.

Opracowanie zostało ogłoszone drukiem przez wydawnictwo Publicznej Biblioteki Naukowej w Stanach Zjednoczonych (USA). Osiągnięcie jest pionierskie i w perspektywie dalszych badań może przyczynić się do określania prawdopodobieństwa osiągania sukcesu w sporcie wysokokwalifikowanym już na wczesnym etapie szkolenia zawodników.

Manuskrypt “Detection of epistasis between ACTN3 and SNAP-25 2 with an insight towards gymnastic aptitude identification”  jest dostępny online.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *