Wieniec na budowie Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej. Święto uczelni oraz wykonawców. Rodzi się kolejne, supernowoczesne centrum badań naukowych na rzecz zdrowego życia, czystości środowiska, ochrony klimatu. Koszt realizacji: około 170 mln złotych

Fot. Kazimierz Netka.

To będzie jeden z najważniejszych ośrodków badawczych z zakresu zielonych technologii w północnej Polsce

Fot. Kazimierz Netka.

Pionowe turbiny elektrowni wiatrowych, elektrownie słoneczne i wiele innych supernowoczesnych urządzeń będzie pracowało w powstającym na Politechnice Gdańskiej Centrum Ekoinnowacji. Budowa zakończy się najprawdopodobniej jeszcze w tym roku, a potem obiekt zostanie wyposażony w różne aparaty, urządzenia pracowni laboratoryjnych do działań naukowo – badawczych. Koszt realizacji całości szacowany jest na około 170 mln zł. Pieniądze te pochodzą z dotacji ministerialnych, funduszy unijnych i z zasobów własnych uczelni.

Piątek 15 września 2023 roku, był ważnym dniem na tej budowie. Osiągnięto najwyższy kraniec konstrukcyjny Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej i zawieszono w tym punkcie wieniec. W uroczystości uczestniczyło wiele osób, reprezentujących różne przedsiębiorstwa, instytucje, placówki naukowe.

Fot. Kazimierz Netka.

W kwietniu bieżącego roku również się w podobnym składzie spotkaliśmy, wtedy okazją był półmetek budowy Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej – przypomniał prowadzący uroczystość Maciej Dzwonnik – rzecznik prasowy Politechniki Gdańskiej. – Dzisiaj będziemy zawieszać wiechę w najwyższym punkcie konstrukcyjnym tego budynku.

Fot. Kazimierz Netka.

W imieniu Jego Magnificencji Rektora Politechniki Gdańskiej, profesora Krzysztofa Wildego, serdecznie powitani zostali wszyscy przybyli, w tym m.in.: Wiesław Byczkowski – wicemarszałek województwa pomorskiego; Piotr Grzelak – wiceprezydent Gdańska do spraw zrównoważonego rozwoju i inwestycji; Tomasz Gieszcz – dyrektor Biura Wojewody Pomorskiego; Mariusz Miler – kanclerz Politechniki Gdańskiej; prof. Joanna Żukowska – dziekanka Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej; prof. Antoni Taraszkiewicz – architekt i projektant tego budynku Ekoinnowacji; Małgorzata Winiarek-Gajewska – prezes zarządu Grupy NDI; Jacek Szuta – prezes zarządu Polimex Infrastruktura; Marcin Lewandowski – wiceprezes NDI; przedstawiciele społeczności akademickiej.

– Szanowni państwo, dostojni goście. Bardzo dziękuje, za przybycie. Nadeszła ta długo oczekiwana chwila, w której Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej osiągnęło swą docelową wysokość – powiedział profesor Krzysztof Wilde – rektor Politechniki Gdańskiej. – No i zgodnie z tradycją budowlaną zawieszamy dzisiaj wiechę na najwyższym punkcie konstrukcji.

Fot. Kazimierz Netka.

Jak państwo widzicie, nie jest to największy obiekt w Trójmieście, jednak wkrótce będzie on jednym z najważniejszych ośrodków badawczych w zakresie zielonych technologii w północnej Polsce. Jestem przekonany, że praca naszych naukowczyń i naukowców w tak nowoczesnym obiekcie pozwoli na wdrożenie rozwiązań, które przyczynią się poprawy jakości życia i ochrony naszej planety. To także ogromna szansa dla naszych studentek i studentów, którzy będą uczyć się i pracować w oparciu o praktykę, a nie o teorię, w dodatku w laboratoriach z najnowocześniejszą aparaturą badawczą.

Budowa tej placówki jest wspólnym efektem współpracy, zaangażowania i wytrwałości bardzo wielu osób. Chciałbym bardzo serdecznie wszystkim podziękować, który przyczynili się do powstania tego obiektu.

Fot. Kazimierz Netka.

To właśnie dzięki takim osobom jak wy, Politechnika Gdańska jest teraz czołowym ośrodkiem badawczym w Polsce w dziedzinie zielonych technologii, a Centrum Ekoinnowacji to kolejny krok na naszej nieustającej drodze w dążeniu do kolejnych sukcesów na tym polu.

Jesteśmy dumni z naszych osiągnięć, ale wiemy, że przed nami wiele wyzwań. Dzisiejsze wydarzenie to bowiem nie tylko moment celebracji ale także okazja do refleksji. Refleksji nad tym jakie zadania stoją przed nami w dziedzinie ekologii i zielonych technologii. Nasza planeta stoi w obliczu wielu wyzwań ekologicznych i bez względu na to, czy uznajemy wpływ człowieka jako ten główny element wpływający na zmiany klimatyczne czy jako częściowy, to mamy obowiązek aby tymi sprawami się zająć. To jest również bioróżnorodność, która w wyniku obecności człowieka może być zagrożona.

Fot. Kazimierz Netka.

Tym elementem, który niewątpliwie jest do rozwiązania to jest poradzenie sobie z rosnącą ilością odpadów, które się pojawiają na Ziemi. Jest tu wiele różnych problemów do rozwiązania i to miejsce zostało powołane aby takie zadania rozwiązywać.

Zamierzamy również promować współprace między nauką a przemysłem i sektorem publicznym. To właśnie dzięki niej przeniesiemy nasze pomysły i innowacje z laboratoriów do rzeczywistości. Świetnie zdajemy sobie sprawę, że jako jedna z najlepszych uczelni w Polsce, mamy odpowiedzialność w kształtowaniu przyszłości naszego kraju, dlatego też musimy działać z determinacją, z zaangażowaniem aby osiągnąć nasze cele.

Centrum Ekoinnowacji to symbol naszej nieustającej troski o środowisko naturalne, o przyszłość naszego kraju i planety. To także wyraz naszej wiary w potencjał nauki i technologii, które mogą pomóc społeczeństwu i naszej planecie.

Fot. Kazimierz Netka.

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego obiektu. Jestem przekonany, że to miejsce stanie się źródłem inspiracji innowacji, które choć odrobinę pozwolą zmienić nasz świat na lepsze – powiedział profesor Krzysztof Wilde – rektor Politechniki Gdańskiej.

Fot. Kazimierz Netka.

– Chciałbym powiedzieć, że pan wojewoda wszystkich serdecznie pozdrawia. Inne obowiązki nie pozwoliły mu tutaj być osobiście a w związku z tym ja mam zaszczyt tutaj być – mówił Tomasz Gieszcz – dyrektor Biura Wojewody Pomorskiego. – I powiem tylko tyle, cytując: „niech radośnie rośnie gmach”. Gmach już wyrósł. To teraz niech on będzie wykańczany i to jest też jeden z symboli rozwoju Politechniki Gdańskiej i niech ona się dalej rozwija, na chwałę wszystkich pokoleń studentów Politechniki. A tutaj taka jeszcze dygresja jedna: głównym wykonawcą jest firma NDI, która dzielnie przekopała Mierzeję Wiślaną. Pojutrze będziemy obchodzili rok od otwarcia tej ważnej inwestycji dla wolnej Polski. Pozdrawiam od pana wojewody i tradycyjnie po staropolsku na każdy dzień: Szczęść Boże. Wszystkiego Dobrego!

– Projekt trzeba jeszcze wcielić w życie, a pieczę nad tym sprawuje firma NDI pod przewodnictwem pani Małgorzaty Winiarek-Gajewskiej – powiedział prowadzący, Maciej Dzwonnik. – Zapraszamy pani prezes.

Fot. Kazimierz Netka.

– Dzień Dobry. Proszę państwa, wiele ważnych i pięknych słów powiedziano o tym budynku, jego idei, architekturze, przeznaczeniu. Ale my oczywiście się czujemy ogromnie wyróżnieni mogąc być realizatorem tego obiektu. Chciałabym, nawiązując do słów pana Magnificencji, pana rektora powiedzieć, że dzisiaj zawieszenie wiechy to jest właśnie to święto budowniczych tego obiektu. Jeżeli państwo pozwolicie to ja podziękuję i pogratuluję kadrze realizującej ten projekt, moim koleżankom i kolegom z NDI jak również wszystkim tutaj zgromadzonym wokół nas na budynku, bo widzę i obserwuję, że wielu pracowników jest też uczestniczących w tej uroczystości i to im się należą wielkie brawa i wielkie podziękowania za te prace. Wypada życzyć żeby praca przebiegała dalej tak sprawnie. Mam nadzieję, że niedługo spotkamy się na otwarciu. Dziękuję bardzo! – powiedziała Małgorzata Winiarek-Gajewska – prezes zarządu Grupy NDI.

– Za chwilę przejdziemy do kulminacji czyli zawieszenia wiechy, a chcemy by miała ona trochę taki indywidualny charakter – powiedział Maciej Dzwonnik, prowadzący uroczystość. – Dlatego wszystkich państwa, którzy przemawiali przed chwila na scenie bardzo prosimy o zawieszenie specjalnych wstążek na wiesze. Na początek proszę o to pana rektora. Można wpiąć, zawiązać – jest pełna dowolność.

Fot. Kazimierz Netka.

Informacje na temat uroczystości oraz przeznaczenia Centrum Ekoinnowacji, przekazało nam również Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej:

Wiecha na budynku Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej

To będzie jedna z najważniejszych placówek naukowych w Polsce zajmujących się rozwojem zielonych technologii i proekologicznych rozwiązań. W piątek 15 września 2023 r. na powstającym na kampusie Centrum Ekoinnowacji PG zawisła wiecha, co oznacza osiągnięcie najwyższego punktu konstrukcyjnego budynku.

Prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej mówi o budowie Centrum Ekoinnowacji PG – pobierz MP3

Centrum Ekoinnowacji PG będzie supernowoczesną placówką naukowo-badawczą, która umożliwi naukowczyniom i naukowcom uczelni opracowywanie i wdrażanie innowacyjnych technologii z obszaru inżynierii i ochrony środowiska. Chodzi tu m.in. o oczyszczanie ścieków, gospodarkę wodną i przeciwpowodziową, energooszczędności w budownictwie, transporcie i przemyśle, a także o rozwój na polu odnawialnych źródeł energii, czy rewitalizacji zdegradowanych obszarów miejskich.

Fot. Kazimierz Netka.

Po uruchomieniu będzie pełnić funkcję dydaktyczną, laboratoryjną oraz badawczą, zatem pozwoli na kształcenie kadr specjalistek i specjalistów ukierunkowanych na tworzenie kolejnych, innowacyjnych technologii ekologicznych.

Kolejna duża inwestycja Politechniki Gdańskiej

W piątek 15 września 2023 r., podczas specjalnej uroczystości, zawieszono tzw. wiechę na najwyższym punkcie budynku, a to oznacza, że osiągnął on swoją docelową wysokość.

W wydarzeniu udział wzięli m.in.: prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego, Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska, Tomasz Gieszcz, dyrektor biura wojewody pomorskiego, a także: Mariusz Miler, kanclerz PG, prof. Joanna Żukowska, dziekanka Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG, prof. Antoni Taraszkiewicz, projektant budynku i Małgorzata Gajewska, prezeska NDI.

Fot. Kazimierz Netka.

– Po uruchomieniu wiosną tego roku superkomputera „Kraken”, to nasza kolejna duża i bardzo ważna inwestycja – mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor uczelni. – Centrum Ekoinnowacji PG będzie jedną z najważniejszych jednostek naukowych w kraju i symbolem naszej nieustającej troski o środowisko naturalne, o przyszłość naszego kraju i naszej planety. To także wyraz naszej wiary w potencjał nauki i technologii, które gwarantują lepszą przyszłość nam wszystkim.

Postęp prac budowlanych

Centrum Ekoinnowacji powstaje przy ul. Siedlickiej, a więc w sercu kampusu Politechniki Gdańskiej. Jak informuje wykonawca prac, firma NDI, prace na budowie postępują zgodnie z harmonogramem, a budynek osiągnął stan surowy. Wewnątrz stawiane są już ściany działowe, a budowlańcy montują równolegle fasady okienne i kamienną elewację oraz podłączają instalację elektryczną, teletechniczną, sanitarną i deszczową. Wszystkie te działania są koordynowane tak, aby nie utrudniać wzajemnie pracy.

Centrum będzie obiektem proekologicznym, wyposażonym w systemy pozyskiwania energii odnawialnej oraz instalacje odzyskiwania wody deszczowej i wody „szarej”, co przyniesie oszczędności w zużyciu wody pitnej. Agregaty wody lodowej będą z kolei chłodzić klimakonwektory, czyli urządzenia, które łączą funkcjonalności grzejników i klimatyzacji. Na dachu znajdą się panele fotowoltaiczne oraz pionowe turbiny wiatrowe.​

Prace budowlane zakończą się pod koniec grudnia br., a w kolejnych miesiącach uczelnia będzie wyposażać obiekt pod kątem użytkowym oraz instalując tam specjalistyczną aparaturę badawczą. Powstaną tam nowe, specjalistyczne laboratoria, a inne – już istniejące – zostaną przeniesione z dotychczasowych przestrzeni Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG. Łączny koszt oddania obiektu do użytku wyniesie ok. 170 mln zł pozyskanych z dotacji ministerialnych, funduszy unijnych i środków własnych uczelni.

O budowie Centrum Ekoinnowacji PG powiedzieli:

Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego:

Fot. Kazimierz Netka.

– Politechnika Gdańska, jako jedna z najlepszych uczelni w Polsce, musi stale rozwijać swoje możliwości naukowo-badawcze, inwestując zarówno w kompetencje swoich pracowników, jak również w infrastrukturę. Bardzo mnie cieszy, że dzieje się to przy znaczącym udziale środków unijnych. W dużym stopniu to dzięki nim wiosną tego roku PG otworzyła centrum informatyczne STOS wyposażone w superkomputer „Kraken”, a wkrótce uruchomi Centrum Ekoinnowacji PG. Jako samorząd województwa jesteśmy więcej niż chętni, by wspierać tego typu projekty.

Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska:

Fot. Kazimierz Netka.

– To ogromna radość, że w Gdańsku powstaje taki obiekt, jak Centrum Ekoinnowacji PG. Od zielonych technologii zależy bowiem przyszłość naszych miast i całej planety. To właśnie naukowczynie i naukowcy, ich pomysły i innowacyjne technologie, dają nam szansę na zminimalizowanie skutków zmian klimatycznych. Czekamy na zakończenie budowy i wierzymy, że dzięki opracowanym tu rozwiązaniom, Gdańsk stanie się miastem jeszcze bardziej zielonym i przyjaznym dla swoich mieszkanek i mieszkańców.

Mariusz Miler, kanclerz PG: 

Fot. Kazimierz Netka.

– Poprzez realizację kolejnych inwestycji nasza uczelnia prężnie się rozwija i zyskuje coraz to nowe funkcje, a budowa Centrum Ekoinnowacji to potwierdza. Tylko w tym roku otworzyliśmy bardzo dużą i ważną inwestycję, czyli wyposażone w superkomputer centrum informatyczne STOS PG. Nie brakowało też mniejszych projektów, takich jak gruntowny remont jednego z akademików, czy otwarcie uczelnianego przedszkola. Wkrótce planujemy też oddać do użytku należącą do PG przystań żeglarską na Wyspie Sobieszewskiej.

Prof. Joanna Żukowska, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG:

Fot. Kazimierz Netka.

– Utworzenie Centrum Ekoinnowacji PG ma ogromne znaczenie dla naukowców i studentów naszego wydziału. Nowoczesne laboratoria, w jakie wyposażony zostanie budynek, a przede wszystkim specjalistyczna aparatura, która się w nich znajdzie, z pewnością przysłużą się im do opracowywania i wdrażania nowatorskich, zielonych technologii i innych projektów badawczych.

Małgorzata Gajewska, prezeska Grupy NDI:

Fot. Kazimierz Netka.

– Uroczystość zawieszenia wiechy to chwila radości dla całego zespołu z osiągnięcia etapu robót, w którym widać już skalę i bryłę budynku. To kolejny projekt, który wykonujemy dla Politechniki Gdańskiej, kilka miesięcy temu mieliśmy ogromną satysfakcję przekazując do użytkowania budynek dla superkomputera PG – Centrum Kompetencji STOS. Każdy nowy projekt nas cieszy, ale ten szczególnie, bo wykonujemy go, aby służył kolejnym pokoleniom społeczności akademickiej naszej Alma Mater.

Prof. Antoni Taraszkiewicz, Wydział Architektury PG, główny projektant budynku:

Fot. Kazimierz Netka.

– Projekt budynku powinien korespondować z rolą, jaką będzie on pełnić. Dlatego też projektując Centrum Ekoinnowacji PG postawiliśmy na zastosowanie przyjaznych dla środowiska, innowacyjnych technologii. Będzie to zatem nowoczesny i zarazem ekologiczny obiekt, którego otwarcia nie możemy się doczekać – poinformował Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *