Wisła robi się coraz dłuższa; od ponad 120 lat. Dlaczego? Dowiesz się w Gdańsku Świbnie

Czy wiesz, że Wisła się wydłuża? „Rośnie” w kierunku morza; coraz dalej w Zatokę Gdańską. A zaczął się ten proces ponad 120 lat temu, po zrobieniu przez ludzi tzw. Przekopu Wisły.

Festyn, który jest okazją do poznania wielu tajemnic Królowej…

Co to jest za przekop? Dowiedzieć się można w Gdańsku Świbnie, a przy tym mile i aktywnie spędzić czas. Już jutro, w sobotę, 09 lipca, nad Przekopem Wisły odbędzie się Festyn „Świbnieńskie Lato 2016”. Miejsce imprezy: przy przeprawie promowej przez Wisłę do Mikoszewa w Gdańsku Świbnie.

IMG_7848Na zdjęciu: Gdańsk Świbno. Pamiątkowy kamień i plansza, na której pokazano Przekop Wisły i opisano jego powstanie. Fot. Kazimierz Netka.

Festyn Świbnieńskie Lato 2016 organizują: Ochotnicza Straż Pożarna Świbno, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, Morska Służba Poszukiwania Ratowniczego Świbno przy współudziale Biura Prezydenta ds. Kultury, Promocji, Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego,Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku Rady Dzielnicy Wyspa Sobieszewska, oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie – Centrum Pracy Socjalnej 5.

Przekop tablicaNa zdjęciu: Plansza z opisem Przekopu Wisły. Fot. Kazimierz Netka.

Początek imprezy o godz. 10. Do południa potrwają zawody sportowo – pożarnicze o puchar Prezydenta Miasta Gdańska w grupie seniorów oraz Komendanta Miejskiego PSP w Gdańsku w grupie MDP. Potem, do godz. 15 – pokaz ratownictwa wodnego oraz tresura psów Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Gdańsk. W gody. 14 + 18 podziwiać będzie można występy zespołów muzycznych, wziąć udział w konkursach, grach, zabawach dla dzieci i dorosłych z udziałem sprzętu pożarniczego; w przejażdżkach konnych; postrzelać z broni pneumatycznej. Czynny będzie park zabaw dla dzieci” Lumiś” itp. atrakcje. Prowadzący: OSP Gdańsk Świbno, Komisariat Policji Stogi, Straż Miejska, Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej .

W godz. 13 – 17 – Turniej piłki nożnej o puchar Prezesa OSP Gdańsk Świbno w grupie seniorów. Od godz. 19 w sobotę do 3.00 w niedzielę – zabawa taneczna dla dorosłych przy kapeli muzycznej – zachęca Jerzy Petryczko – prezes OSP Gdańsk Świbno.

IMG_7507Na zdjęciu: Przeperawa promowa przez Wisłę Przekop w Gdańsku Świbnie. Niedaleko stąd odbędzie się festyn Świbnieńskie Lato. Fot. Kazimierz Netka.

Miejsce zabaw i festynu jest dość niezwykłe. Kiedyś, w pobliżu, w poprzek Przekopu Wisły (zwanego też Wisłą Przekop), przewożono promem pociągi. Po drugiej stronie rzeki pozostał przystanek „Prawy Brzeg Wisły”- Żuławskiej Kolei Dojazdowej, wąskotorowej.

Warto też wiedzieć, że dzięki Przekopowi Wisły Gdańsk teraz unika ataków wodami z królowej naszych rzek. O szczegółach powstania tego unikatowego skrótu Wisły do Bałtyku, mówił prof. Wojciech Majewski – podczas konferencji naukowo – technicznej „Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe Żuław i Gdańska – historia i teraźniejszość, zorganizowanej w marciu 2015 roku w siedzibie Naczelnej Organizacji technicznej w Gdańsku. O historii Przekopu Wisły można przeczytać na tablicy informacyjnej, zainstalowanej w centrum Gdańska Świbna.

IMG_7389Na zdjęciu: Plansza z opisem rezerwatu. Postawiono ją na turystycznym szlaku, niedaleko ujścia Wisły Przekop do Zatoki Gdańskiej. Fot. Kazimierz Netka.

A jak dzisiaj wygląda styk królowej naszych rzek z Bałtykiem – można samemu zobaczyć, idąc z Gdańska Świbna (wyznaczonym szlakiem turystycznym; maszerowanie wzdłuż rzeki jest bardzo niebezpieczne i niedozowlone) do morza. Nie wolno schodzić z tego szlaku, ze względu na zagrożenia i ochronę przyrody (u ujścia Wisły jest rezerwat Mewia Łacha, w którym ptaki teraz wysiadują jaja i wychowują młode. Ludziom nie wolno tam wkraczać).

IMG_7386Na zdjęciu: Widok na styk Wisły i Bałtyku. Dojście tam dozwolone jest wyznaczonym szlakiem. Fot. Kazimierz Netka.

Do podziwiania otoczenia służy specjalna wieża z platforma dla obserwatorów. Niedaleko ujścia Wisły są wyspy, na których wypoczywają foki. Te wyspy usypuje rzeka, budując sobie w Bałtyku drugą deltę i coraz dalej wkraczając ze swym nurtem w Zatokę Gdańską. W ciągu 120 lat Wisła wydłużyła się o około 3 kilometrów.

Dojazd z centrum Gdańska do Świbna: autobusem nr 112.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *