Wizyta Angeli Merkel – kanclerz Niemiec w Warszawie.

Na zdjęciu powyżej: Z polską premier kanclerz rozmawiała m.in. o przyszłości UE, ochronie klimatu i prawach Polaków w Niemczech. Fot. PAP/R.Pietruszka

Merkel w Warszawie: współpraca Polski i Niemiec opiera się na trzech filarach

Źródło: www.kurier.pap.pl
Współpraca Polski i Niemiec opiera się na trzech filarach – na kooperacji politycznej, gospodarczej i współpracy na szczeblu społeczeństw obywatelskich – powiedziała we wtorek kanclerz Niemiec Angela Merkel po spotkaniu z premier Beatą Szydło w Warszawie.

„Nasza kooperacja opiera się na trzech filarach, (to) kooperacja polityczna, zarówno na szczeblu bilateralnym, jak i również innym. To jest również ścisła kooperacja gospodarcza, oraz współpraca na szczeblu społeczeństw obywatelskich” – powiedziała kanclerz Merkel.

Podziękowała też szefowej polskiego rządu za przyjazne przyjęcie, zaproszenie do Warszawy oraz chęć kontynuacji współpracy dwustronnej.

Na zdjęciu: 1 grudnia 2016 roku, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Gdańsk, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku, oraz Europejskie Centrum Solidarności zaprosiły do udziału w konferencji z okazji tej rocznicy, zorganizowały debatę pt.: „Polska wolność, niemiecka jedność”. Na takiej planszy przypomniano spotkanie kanclerza Helmuta Kohla z premierem Tadeuszem Mazowieckim. To spotkanie odbyło się 12 listopada 1989 r. w Krzyżowej na Dolnym Śląsku, gdzie została odprawiona historyczna Msza Pojednania.  Fot. planszy: Kazimierz Netka.

Z polską premier kanclerz rozmawiała m.in. o przyszłości Unii Europejskiej, o ochronie klimatu oraz o prawach Polaków w Niemczech i mniejszości niemieckiej w Polsce.

W zakresie zmian traktatowych w UE będę się opowiadać za tym, żebyśmy byli ostrożni – zadeklarowała kanclerz Niemiec.

„Mamy po części takie same wyobrażenia jeśli chodzi o realizację rynku wewnętrznego, albo unię energetyczną, czy też kwestie związane z wspólnymi staraniami w dziedzinie obrony i zabezpieczenia granic” – mówiła Merkel.

„Być może są też pewne wyobrażenia, które idą w kierunku zmian traktatowych. W tym zakresie będę się opowiadać za tym, żebyśmy byli ostrożni, ponieważ powołanie konwentu w Europie wiąże się z przedstawieniem tego dokąd zmierzamy, czy mamy wspólny cel, czy każdy kraj ma swój cel” – powiedziała kanclerz Niemiec.

Z kolei premier Beata Szydło zwróciła uwagę, że dla Polski „bardzo ważne jest to, by przede wszystkim wzmocnić parlamenty narodowe, by państwa europejskie, członkowie Unii Europejskiej, mieli poczucie tego, że są traktowani na równych zasadach, byśmy budowali jedność, starali się dyskutować”.

„To będzie postulat Polski, byśmy dyskutowali przede wszystkim o tym, co nas łączy i szukali w tych obszarach, w których są różnice zdań, tych płaszczyzn porozumienia” – dodała premier.

Według niej jest to konieczne, by w ogóle rozpocząć konstruktywną dyskusję o zmianach w UE. „Że te zmiany są konieczne, o tym jestem przekonana” – zaznaczyła Szydło.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/Kurier PAP

Źródło: www.kurier.pap.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *