Wyniki szczepień przeciw HPV w województwie pomorskim. Akcja ta wpisuje się on w  założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020 – 2030. Powszechnie stosuje się te szczepienia w 125 państwach. W niektórych z tych krajów liczba zakażeń spadła nawet do 90 procent

Źródło ilustracji: NFZ.

Szczepionka przeciw wirusowi HPV jest dobrze tolerowana i bezpieczna

Już niespełna 13 tysięcy młodych Pomorzan zostało zaszczepionych przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Z zaszczepionych przeciw HPV w województwie pomorskim młodych osób ponad 8 tysięcy stanowią  dziewczynki, a niespełna 5 tysięcy chłopcy. W naszym regionie ze szczepień można skorzystać w 317 miejscach. Ich pełną listę znaleźć można na stronie Ministerstwa Zdrowia pod linkiem:

https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienie-ktore-chroni-przed-rakiem#mapaHPV

Źródło ilustracji: NFZ.

Program bezpłatnych szczepień przeciw HPV ruszył 1 czerwca ubiegłego roku. Wpisuje się on w  założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020 – 2030. Z uwagi na fakt, że do zakażenia HPV dochodzi głównie drogą płciową, najlepiej wykonać szczepienie jeszcze przed rozpoczęciem aktywności seksualnej, dlatego Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców, którzy skończyli 11 lat, a jeszcze nie obchodzili 14 urodzin (12 i 13 latkowie). Szczepionki podawane są w dwóch dawkach w odstępie od 6 do 12 miesięcy.

Szczepienia przeciw wirusowi HPV zapobiegają przede wszystkim rakowi szyjki macicy oraz innym nowotworom, taki jak rak odbytu, sromu i pochwy.

Źródło ilustracji: NFZ.

Dziecko zapisać można na szczepienie przeciw HPV korzystając z Internetowego Konto Pacjenta (IKP), bądź infolinii 800 100 101, czynnej przez cały tydzień w godzinach od 8 do 18. Można też umówić dziecko na szczepienie rejestrując się bezpośrednio w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, która przystąpiła do programu szczepień.

Szczepionka przeciw wirusowi HPV jest dobrze tolerowana i bezpieczna. Powszechnie stosuje się ją  w 125 państwach. W krajach, które wprowadziły szczepienia przeciw HPV, liczba zakażeń spadła nawet do 90 procent. Szczepiąc się kobieta zmniejsza o 70 procent ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Szczepienia przeciw HPV są więc bardzo ważnym krokiem w prewencji nowotworów.

 Warto też przypomnieć, że od 2 września ubiegłego roku dla wszystkich dzieci od 9 do 18 roku życia dostępna jest bezpłatnie dwuwalentna szczepionka Cervarix przeciw HPV. Po wystawieniu przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej e-recepty na dwuwalentny Cervarix rodzic może zrealizować e-receptę w aptece i umówić dziecko na szczepienie bezpośrednio w przychodni POZ.

Szczepionka dwuwalentna to szczepionka przeciwko dwóm typom wirusa HPV, natomiast stosowana w programie dla dwunasto- i trzynastolatków szczepionka dziewięciowalentna zwalcza dziewięć typów wirusa brodawczaka ludzkiego – poinformowała Monika Kierat – Rzecznik Prasowy Narodowy Fundusz Zdrowia Pomorski Oddział Wojewódzki w Gdańsku.

(K.N.)

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *