Zwiedzanie za pomocą wzroku, słuchu, węchu i dotyku. W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku wystartowała muzeoterapia

Fot. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

Podczas wyprawy do krainy dawnego malarstwa wykorzystywane są różne zmysły

W murach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku po raz pierwszy w historii prowadzone są zajęcia z muzeoterapii. To kreatywne połączenie rozmowy o sztuce i emocjach z warsztatami plastycznymi oraz elementami ruchu.

Źródło ilustracji: Narodowe Muzeum Morskie.

Zajęcia towarzyszą wystawie „Ci, którzy na statkach ruszyli na morze… Mistrzowie niderlandzkiego malarstwa marynistycznego XVII i XVIII w. w zbiorach polskich”. Najbliższą odsłonę artystycznej terapii przewidziano już w sobotę, 6 lipca.

Zajęcia mają na celu pogłębienie ciekawości, a zarazem „uważności” dziecka, stąd w trakcie wyprawy do krainy dawnego malarstwa wykorzystywane są różne zmysły. Młodzi uczestnicy zajęć, po symbolicznym przekroczeniu barokowej ramy otwierającej wrota sztuki, będą mieli możliwość przyjrzenia się wybranym obrazom z różnej perspektywy – zarówno w sensie dosłownym, jak i przenośnym.

– Dotkną i sprawdzą jak pachną drewniane kawałki wraka łodzi, odkryją różnorodne emocje ukryte w morskich obrazach i wyrażą je za pomocą elementów ruchowych oraz poprzez samodzielne ukończenie niderlandzkiego widoku plaży – mówi prowadząca zajęcia, Zuzanna Mikołajek-Kiełb.

Źródło nagrania: Narodowe Muzeum Morskie.

Wystawa „Ci, którzy na statkach ruszyli na morze…” została podzielona na cztery części tematyczne i prezentuje różnorodne oblicza morza: Bitwy morskie, Bezpieczny i zasobny port, Wyprawy w nieznane, Groza na morzu, co sprzyja poszukiwaniu różnorodnych emocji oraz nastrojów zawartych w obrazach.

– Towarzyszące warsztatom dźwięki morza, od spokojnego szumu aż po silny huk fal, nie tylko zapewniają odpowiednią atmosferę do zagłębienia się w tajniki dawnej sztuki i ponadczasowe emocje, ale też stanowią istotny element ruchowej części zajęć – dodaje Zuzanna Mikołajek-Kiełb.

Materiały pomocnicze i akcesoria potrzebne w trakcie warsztatów zapewnia muzeum. Najbliższe zajęcia, zarówno dla dzieci jak i dorosłych przewidziano 6 i 10 lipca. Rezerwacja: muzeoterapia@nmm.pl. Więcej na nmm.pl – zachęca Łukasz Grygiel – specjalista ds. kontaktów z mediami Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

(K.N.)

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *