Rok Rzeki Wisły. Wydarzenia w Warszawie, Bydgoszczy i Toruniu: Rejs w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego; warsztaty pod hasłem: „Woda lustrem miasta – Waterfronty”.

Źródło ilustracji: Społeczny Komitet Obchodów Roku Rzeki Wisły w 2017.

Wisła w polskiej kulturze, w gospodarce, w tym również turystyce, odgrywa niebagatelną role. Ma też znaczenie dla historii, w tym dla Powstania Warszawskiego. Społeczny Komitet Obchodów Roku Rzeki Wisły w 2017 oraz Fundacja Rok Rzeki Wisły zamierzają uczcić pamięć tego zrywu powstańczego z 1944 roku.

Hołd Bohaterom

– Zapraszam do udziału we wspólnym uroczystym rejsie środowisk wiślanych pt. „Wisła, godzina W – w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego” – zachęca Robert Jankowski, reprezentujący Społeczny Komitet Obchodów Roku Rzeki Wisły w 2017 oraz Fundację Rok Rzeki Wisły. – Zaczynamy 1.08 (wtorek) o godz. 15.30, płynąc w górę rzeki wzdłuż bulwarów warszawskich. O godz. 17.00 będzie minuta ciszy na rzece. Więcej wiadomości znajduje się na stronie internetowej http://www.rokwisly.pl/wydarzenia/wgw2017/ . Jest to wspólna uroczystość wszystkich wiślaków i prosimy o pomoc w dotarciu do nich. Armatorów proszę o zgłoszenie jednostki (http://www.rokwisly.pl/wydarzenia/wgw2017/) i podanie kontaktu do osoby, która zajmuje się sprawą – informuje Robert Jankowski, tak przekonując do uczczenia rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego:

„Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium” – te słowa Józefa Piłsudskiego uzasadniają, dlaczego corocznie składamy hołd bohaterom i mieszkańcom Warszawy 1944. Aby pamięć o Powstaniu nie zanikła, co roku na minutę całe miasto symbolicznie zamiera. Wisła także oddaje hołd. Fundacja Rok Rzeki Wisły zaprasza więc armatorów i warszawiaków na uroczysty rejs: Wisła, godzina „W”.

Plan wydarzenia 1 sierpnia 2017 (wtorek):

Godz. 15:30-15:45 Jednostki gromadzą się na wysokości Podzamcza oraz przystani Aquatica, oczekują na sygnał komandora; 15:45 Rejs ‚Wisła, godzina „W”‚ rusza z wysokości Podzamcza; 16:00 wysokość Mostu Śląsko-Dąbrowskiego; 16:20 wysokość Mostu Świętokrzyskiego; 16:30 wysokość Mostu Kolejowego; 16:45 wysokość Mostu Poniatowskiego; 17:00 GODZINA „W” – Bulwar Flotylli Wiślanej, miejsce zatopienia statku „Bajka”.

Godz. 17:00-17:15 Jednostki stają w nurcie. Minuta ciszy. Wieniec w nurt Wisły. Na rozkaz komandora Rejs rusza dalej do wysokości Portu Czerniakowskiego; 17:15 Rozformowanie Rejsu na wysokości 511; 18:00 spotkanie uczestników i warszawiaków w Klubie Żeglarskim Rejsy w Porcie Czerniakowskim. Otwarcie wystawy o statku „Bajka”.

Armatorów prosimy o zgłaszanie gotowości jednostek na www.rokwisly.pl, a osoby chcące uczestniczyć w rejsie jako pasażerowie, proszeni są o bezpośrednie kontakty z armatorami warszawskimi w celu rezerwacji miejsc na poszczególnych jednostkach.

Wisła lustrem miast i ludzi

Pięć tygodni po uroczystościach Godziny „W”, wspaniały rejs wyruszy z Bydgoszczy do Torunia. Zaprasza na tę wyprawę, połączona z naukowa konferencja zaprasza Stanisław Wroński – pełnomocnik marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego ds. dróg wodnych w Toruniu.

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego we współpracy z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, poczynając od 2007 r., organizuje corocznie warsztaty terenowe dotyczące problematyki gospodarki wodnej. Warsztaty mają charakter konferencji naukowo – samorządowej, która na stałe wpisała się w kalendarz środowisk zainteresowanych wykorzystaniem gospodarczego potencjału rzek i każdego roku odbywają się podczas rejsu na innych odcinkach dolnej Wisły. Ich dotychczasowa problematyka obejmowała takie tematy jak: „Rzeki dla regionów – czy stać nas na projekty cywilizacyjne”, „32 km3 wody Wisły! – jak ją zagospodarować”, „Potencjał rekreacyjno – turystyczno – przyrodniczy akwenów powstałych w wyniku spiętrzenia rzeki – zagospodarowanie Zalewu Włocławskiego” oraz „Kaskadyzacja Dolnej Wisły – szansa czy zagrożenie”.

Wydarzenia te są miejscem dyskusji służącej wypracowaniu nowych rozwiązań mających na celu rewitalizację polskich rzek, wykorzystania ich potencjału gospodarczego, w tym, ożywienia sektora żeglugi śródlądowej a także zagospodarowania obszarów nadrzecznych – informuje Leszek Turowski z Biura ds. dróg wodnych, Departament Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu. – W tym roku, w dniu 7 września 2017 r., planujemy pokonać Brdą i Wisłą trasę z centrum Bydgoszczy do centrum Torunia, a hasłem warsztatów jest „Woda lustrem miasta – Waterfronty”. Zamierzamy omówić i zaprezentować ogólną problematykę rewitalizacji obszarów nadrzecznych, zintegrowane przedsięwzięcia rewitalizacyjne, problematykę waterfrontów wybranych miast nadwiślańskich, a także studium przypadku na przykładzie waterfrontów zagranicznych.

(K.N.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *