120 lat Politechniki Gdańskiej – uczelni marzeń. Tajemnicze tunele pod kampusem. Inauguracja działalności nowego miejsca dla studentów, ranking Fundacji Perspektywy. Nowe propozycje dla uczniów i studentów. Dorobek trzech pokoleń. Zbiornik Sobieski i stadion przy ul. Traugutta powinny zostać przeznaczone dla nauki?

Fot. Kazimierz Netka.

Uczelnia utalentowanych ludzi

Fot. Kazimierz Netka.

Politechnika Gdańska obchodzi 120-lecie istnienia. W jubileuszowym roku odbędzie się wiele wydarzeń o randze światowej i krajowej. Pierwsze miało miejsce 10 stycznia 2024 roku i obejmowało m.in, przekazanie samorządowi studenckiemu nowej strefy wypoczynku i nauki, utworzonej w zabytkowym, zrewitalizowanym niedawno budynku Hydromechaniki. Spotkanie prowadził red. Maciej Dzwonnik – rzecznik prasowy Politechniki Gdańskiej.

Fot. Kazimierz Netka.

– Spotykamy się z bardzo ważnego powodu: 120 lat Politechniki Gdańskiej – to bardzo istotny jubileusz zarówno dla społeczności akademickiej ale też na pewno dla mieszkanek i dla mieszkańców Gdańska. Ale to nie jest jedyny powód, dla którego chcieliśmy się dzisiaj spotykamy. Powody są aż cztery – powiedział Maciej Dzwonnik.

Fot. Kazimierz Netka.

Mamy 120-lecie, ale też wieloletnią, bardzo bliską współpracę z Fundacją Perspektywy. Dzięki tej współpracy będziemy mogli państwu dzisiaj przedpremierowo poinformować o tym, które licea i technika zajęły najwyższe miejsca w najnowszej edycji rankingu Perspektyw. Przypominam, że pełny ranking będzie dostępny dzisiaj o północy. Tak że my działamy bardzo przedpremierowo.

Kolejna rzecz, szanowni państwo, to jest ścieżka rozwoju. My tutaj na Politechnice Gdańskiej bardzo cenimy sobie ścieżkę, którą możemy dać młodym ludziom, którzy przychodzą do nas, podejmują studia, dlatego pokażemy ją tak pokoleniowo, od studenta, przez doktoranta po profesora.

Fot. Kazimierz Netka.

Ta sala, ona od jutra będzie dostępna dla studentów, ale już dzisiaj możemy ją przetestować. O oficjalne rozpoczęcie dzisiejszego wydarzenia proszę Jego Magnificencję rektora Politechniki Gdańskiej, pana profesora Krzysztofa Wildego.

– Bardzo serdecznie witam, w szczególności dyrektorki i dyrektorów z pomorskich szkół, którzy są dzisiaj z nami – powiedział prof. Krzysztof Wilde – rektor Politechniki Gdańskiej. – Serdecznie witam współpracowników w osobach prorektorki do sprawa studenckich profesor Barbary Wikieł, kanclerza i wszystkich państwa, którzy tu jesteście.

Fot. Kazimierz Netka.

Pan rektor przypomniał sukcesy Politechniki Gdańskiej w krajowych i międzynarodowych rankingach. Jednym z największych powodów do dumy jest drugie miejsce w ministerialnym konkursie uczelni badawczych. Politechnika Gdańska wyprzedziła w tej rywalizacji najbardziej renomowane uczelnie w Polsce, zajmując 2 miejsce za Uniwersytetem w Warszawskim.

Politechnika Gdańska dała światu 140 000 absolwentek i absolwentów – to jest potężna liczba osób, które pracują na rzecz rozwoju Pomorza i kraju.

Fot. Kazimierz Netka.

Podczas uroczystości nastąpiło przejecie sal w dawnym budynku Hydromechaniki przez Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej. Symboliczny klucz do obiektu przekazał rektor, prof. Krzysztof Wilde na ręce przewodniczącej samorządu.

– Chciałabym państwa wszystkich wszystkich serdecznie powitać jako przewodnicząca samorządu i chciałabym podkreślić i tak naprawdę podziękować ogromnie władzom uczelni za to, że umożliwiły nam partycypację w procesie projektowym do A do Z – powiedziała Oliwia Hauchszulz – przewodnicząca Samorządu Studentów Politechniki Gdańskiej.

Fot. Kazimierz Netka.

– Mieliśmy wpływ na to jak ta przestrzeń wygląda, mogliśmy krytykować, byliśmy czasem bezkompromisowi. Jako osoba z branży projektowej wiem jak trudne to jest. Im więcej interesariuszy tym trudniej tak naprawdę znaleźć jakiś kompromis. Ta przestrzeń pokazuje, że Politechnika Gdańska to nie jest uczelnia świecąca tylko w rankingach ale też na światowym poziom inwestująca w dobro studentów. Ta przestrzeń studencka jak państwo widzicie, jest piękna, możemy się nią pochwalić absolutnie nie jest tylko przestrzeń do pracy – to też warto podkreślić tutaj nie ma na co narzekać i to jak będzie dostępna uważam że będzie niezwykłą wartością dodaną dla studentów ale jest też przestrzenią do wypoczynku. To że mamy tutaj zieleń, to że mamy w części gry planszowe, a także książki dostępne dla studentów jest czymś co jest ewenementem i czymś co studenci na pewno zauważą. Tak że jeszcze raz chciałabym serdecznie podziękować uczelni i chcę powiedzieć też, że mam nadzieję, że nie jest to koniec stref studenckich na Politechnice Gdańskiej i cóż, cieszcie się państwo tą przestrzenią. Myślę że od dzisiaj będą mogli cieszyć się nią też studenci i dziękuję bardzo.

– Druga część naszego spotkania to ranking Perspektyw – przypomniał red. Maciej Dzwonnik – rzecznik prasowy Politechniki Gdańskiej. – Chcemy poinformować państwa przedpremierowo, które licea i technika na Pomorzu osiągnęły najwyższą pozycję w rankingu Perspektyw w tym roku. Co szczególnie istotne ranking w pełni zostanie opublikowany dzisiaj o północy. Uroczysta gala jutro w Warszawie. Zapraszam szanowną panią rektor, panią profesor Barbarę Wikieł, która poprowadzi kolejną część naszego spotkania.

– Szanowni państwo, zanim jednak wyjawię, jak wygląda podium techników liceów w rankingu Perspektywy chciałam powiedzieć krótko, naprawdę bardzo krótko o dwóch inicjatywach, najnowszych inicjatywach Politechniki Gdańskiej skierowanych do uczniów, między innymi do uczniów szkół, które pokazują się w rankingu powadzonym przez Perspektywy – powiedziała pani rektor prof. Barbara Wikieł.

Fot. Kazimierz Netka.

– Pierwsza inicjatywa to wspomniana już przez pana rektora Politechnika Talentów i tutaj ponieważ obrazy mówią więcej niż tysiące słów proszę o wyświetlenie filmiku.

Była to krótka relacja z pierwszej edycji Politechniki Talentów, dwudniowej szkoły letniej na Politechnice Gdańskiej. 10 najlepszym liceom w ubiegłym roku podczas Pomorskiej Gali Perspektyw 10 najlepszym technikom, 10 najlepszym liceom wręczone zostały karty uczestnictwa dla uczniów. Liczba talentów zależała od zajętego miejsca w rankingu.

– Gościliśmy na naszej uczelni około 200 uczniów i nauczycieli – przypomniała prof. Barbara Wikieł. – W tym roku kontynuujemy tego typu inicjatywę i dodatkowo stwarzamy też możliwość udziału w niej już wtedy wybranym uczniom z innych szkół. Zależy nam na tym aby pokazywać uzdolnionej młodzieży warunki, kierunki dalszego rozwoju ich zainteresowań, pasji i zintegrować ich też w ten sposób ze środowiskiem akademickim, z naszymi naukowcami, doktorantami i studentami.

Drugą inicjatywą jest Stypendium Talentów Politechniki Gdańskiej i ta inicjatywa to jest nasz nowy pomysł skierowany do uczniów i studentów posiadających wybitne wyniki w nauce, mających osiągnięcia twórcze, pasjonujących się nauką. Chcemy ich zaprosić do nas na studia oferując stypendium przez cały okres studiów, oferując możliwość studiowania na wybranym przez siebie kierunku studiów – tak że mają miejsce u nas po studiach, będą mogli korzystać z opieki mentorskiej, będą mogli mieć indywidualny program studiów. Gwarantujemy im również miejsce w akademiku w pokoju nawet jednoosobowym. Tak że to są te dwie nowości, o których chciałam krótko powiedzieć. A teraz przechodząc już do ogłoszenia wyników.

Fot. Kazimierz Netka.

Jest mi bardzo miło poinformować państwa że w kategorii Techników w rankingu Perspektywy 2024 w województwie pomorskim trzecie miejsce zajęło Technikum numer 2 w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących imienia Pierwszej Brygady Pancernej imienia Bohaterów Westerplatte w Kartuzach. Drugie miejsce drugie – Technikum w Zespole Szkół Informatycznych w Słupsku. I na miejscu pierwszym mamy Techikum numer 4 w Zespole Szkół Łączności imienia Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku.

Przejdźmy teraz do kategorii liceów.

Fot. Kazimierz Netka.

Biorąc pod uwagę bardzo bliską i wieloletnią już współpracę ze wszystkimi szkołami, które znalazły się na podium, jest mi niezmiernie miło ogłosić, że na trzecim miejscu znalazło się Gdańskie Liceum Autonomiczne. Na drugim miejscu 5 Liceum Ogólnokształcące imienia Stefana Żeromskiego w Gdańsku. Na miejscu pierwszym Trzecie Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi imienia Marynarki Wojennej RP.

– Na zakończeni chciałabym zaprosić uczennice, uczniów nie tylko tych wspaniałych szkół, których dyrektorów mogliśmy tutaj przed chwilą gościć, ale ze wszystkich szkół i to nie tylko Pomorza, na Dzień Otwarty Politechniki Gdańskiej, który wypada 21 marca – powiedziała prof. Barbara Wikieł – prorektorka Politechniki Gdańskiej. – Od wielu lat organizujemy go w pierwszy dzień wiosny. Będzie to na pewno okazja do poznania bliżej naszej uczeni, oferty, do rozmowy ze studentami.

Oto szczegółowa relacja, przekazana nam przez Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej:

120-lecie Politechniki Gdańskiej i najlepsze szkoły średnie na Pomorzu. Za nami śniadanie prasowe na PG

Politechnika Gdańska świętuje 120. rocznicę powstania. Podczas śniadania prasowego, w środę 10 stycznia 2024 r., uczelnia zainaugurowała obchody zapowiadając szereg wydarzeń towarzyszących jubileuszowi. Premierowo poinformowano również, które szkoły triumfowały w najnowszej edycji pomorskiego rankingu liceów i techników fundacji „Perspektywy”.

Pierwsze studentki i pierwsi studenci rozpoczęli naukę na PG w 1904 r. Z okazji rocznicy uczelnia świętować będzie przez cały rok, a plan obchodów przedstawił rektor PG prof. Krzysztof Wilde podczas spotkania z mediami, które odbyło się w nowej strefie wypoczynkowej dla studentów w budynku Hydromechaniki PG.

W wydarzeniu udział wzięli także inni przedstawiciele władz uczelni oraz naukowcy, doktoranci i studenci. Gośćmi honorowymi byli z kolei dyrektorki i dyrektorzy najlepszych techników i liceów na Pomorzu.

PG obchodzi 120-lecie powstania

– Z dumą świętujemy tę okrągłą rocznicę – mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Były to lata pełne pasji i zaangażowania w rozwój nauki, starań o poprawę codzienności całego społeczeństwa, a także kształcenia wyspecjalizowanych kadr na potrzeby rynku pracy. Nasze mury co roku opuszcza kilka tysięcy absolwentek i absolwentów, którzy z dumą niosą w świat imię naszej Alma Mater. Dziedzictwo PG to fundament, który bardzo pomaga nam wykorzystywać nasz dzisiejszy potencjał, zapał do pracy i rosnące możliwości. Liczę, że kolejne lata przyniosą nam jeszcze więcej sukcesów – dodał.

Wśród wydarzeń jubileuszowych znalazły się głównie inicjatywy naukowe, sportowe i kulturalne, m.in.: koncert plenerowy na placu przed Gmachem Głównym (czerwiec), premiera filmu o słynnej naukowczyni z PG, doc. Mariannie Sankiewicz (luty), Bałtycki Festiwal Nauki (maj), Dzień Młodego Naukowca (maj lub czerwiec), czy szkoła letnia dla uczennic i uczniów szkół średnich “Politechnika Talentów” (wrzesień).

Centralnym punktem obchodów będzie Święto Uczelni zaplanowane na 20-22 czerwca. Odbędzie się wtedy zgromadzenie Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, zjazd absolwentów, a także wyścigi smoczych łodzi o puchar Rektora. Wtedy również odbędzie się wspomniany koncert, który będzie otwarty dla mieszkańców i turystów.

Fot. Kazimierz Netka.

Ważnym wydarzeniem będzie też zaplanowane na jesień otwarcie Centrum Ekoinnowacji PG – jednej z najnowocześniejszych placówek w Europie służących „zielonym” innowacjom i technologiom.

Współpraca PG ze szkołami średnimi

Uczelnia od wielu lat jest partnerem rankingu najlepszych liceów i techników fundacji „Perspektywy”. To na PG co roku odbywa się gala wręczenia nagród najlepszym szkołom na Pomorzu i tak samo będzie 21 marca 2024 r., podczas Dnia Otwartego PG.

Fot. Kazimierz Netka.

– Fundacja „Perspektywy” oficjalne wyniki podaje dużo wcześniej, bo już w styczniu – mówi prof. Barbara Wikieł, prorektorka ds. studenckich PG. – W tym roku PG mogła jednak poinformować o cząstkowych wynikach dzień wcześniej, dzięki czemu poznaliśmy podium najlepszych liceów i techników na Pomorzu. Bardzo nam zależy, żeby uczennice i uczniowie tych szkół wybrali PG jako miejsce do studiowania. Podejmujemy rozmaite działania skierowane właśnie w ich kierunku, a o szczegółach przeczytać można na stronie szkoly.pg.edu.pl. Jako uczelnia mamy coraz więcej możliwości, by uczyć się u nas efektywnie, w komfortowych warunkach i dobrej atmosferze.

Wśród liceów najlepsze okazały się:

Fot. Kazimierz Netka.

– III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej w Gdyni,

Fot. Kazimierz Netka.

– Magnificencjo, szanowni państwo! Bardzo bardzo dziękuję. Jestem pod wrażeniem przede wszystkim Politechniki Gdańskiej – to uczelnia marzeń – tak mówię naszym absolwentkom i absolwentom – powiedział Wiesław Kosakowski – dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. – Natomiast do rankingu jak mówią uczennice i uczniowie ze szkół podstawowych na dzień otwarty nie wybieraj szkoły, wybieraj nauczyciela: jeżeli w danej szkole jest nauczyciel pozytywnie zakręcony, to bez względu na miejsce tej szkoły w rankingu, idź do tej szkoły. Wybieraj nie tyle szkołę co nauczyciela. Jeżeli chodzi o Politechnikę Gdańska to sądzę, że absolwenci liceów i nie tylko liceów ale także, nie tyle wybierają Politechnikę Gdańską co wybierają świetnych naukowców, nauczycieli akademickich, którzy są na Politechnice Gdańskiej, stąd taką popularnością Politechnika Gdańska się cieszy. Gratuluję. A co do rankingu – jeszcze historycznie – różne są opinie na temat rankingowania. Ja bym powiedział, ze to jest zestawienie, taka informacja według mnie robiona przez Perspektywy bardzo rzetelnie bo to są twarde dane czyli wyniki matur krajowej, centralnej komisji egzaminacyjnej, wyniki olimpiad – to są twarde dane i w oparciu o te dane robione zestawienie. To nie jest tak, że szkoła, która nie jest w tym rankingu jest jakaś gorsza. Nie, tu chodzi o informację dla potencjalnych kandydatów i kandydatek do jakiej szkoły chciałbyś pójść. Jest sprawą drugorzędną to miejsce, bowiem tak dzieciaki z Gdańska będą wybierać swoje ulubione świetne szkoły Gdańskie, w Gdyni, z okolicy. Bywa, że do Gdyni, do Gdańska, czy do Piątki przyjeżdżają dzieciaki z dalszych okolic ale to i tak ta społeczność lokalna te szkoły wypełnia. Tak że z jednej strony nie popadajmy w skrajności że huraaa; cieszmy się się z tego, że jesteśmy na pierwszym miejscu. No i wbijamy się w dumę, ale z drugiej strony cieszę się, że idzie informacja do potencjalnych kandydatek i kandydatów o szkole – jakie są wyniki na maturze jakie wyniki z olimpiad. No i podkreślam: ubolewam, że nie są brane pod uwagę w rankingu wyniki matury międzynarodowej, a to jest 1/3, 1/4 naszych absolwentów każdego roku i od 93 roku ten kierunek mamy. Pierwszy ranking – tak przy okazji – to zrobiła Polityka w 89 roku „Szkoła na piątkę”, później znowuż Polityka, później Polski Komitet do spraw UNESCO – powiedział dyrektor Wiesław Kosakowski.

– V LO im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku,

– Gdańskie Liceum Autonomiczne w Gdańsku.

Z kolei wśród techników triumfowały:

Fot. Kazimierz Netka.

– Technikum nr 4 w Zespole Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku,

Fot. Kazimierz Netka.

– Jestem zaskoczony ta sytuacją. Walczyliśmy cały czas – powiedział dr inż. Wojciech Władziński – dyrektor Zespołu Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. – Chciałem podziękować szczególnie nauczycielom, dyrekcji, naszej władzy zarządzającej, pracodawcom, Politechnice Gdańskiej, z którą współpracujemy z dwoma wydziałami EiA i WETI.

Pan dyrektor podziękował też uczniom, którzy poświęcają czas żeby zdobyć tę wiedzę, żeby to dobrze wszystko wypadło.

– Technikum w Zespole Szkół Informatycznych w Słupsku,

– Technikum nr 2 w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. I Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte w Kartuzach.

Od studenta do profesora. Rozwój kariery na PG

PG jest jedną z najlepszych uczelni w kraju i drugą najlepszą uczelnią badawczą. W ramach inauguracji obchodów, naukowcy z rozmaitym doświadczeniem, stażem i obszarem zainteresowań, przedstawili mediom swoje projekty.

Najpierw, w pełną ciekawostek podróż w przeszłość uczelni, zabrała gości spotkania dr Agnieszka Szuta z Wydziału Architektury PG. Następnie uwaga skierowała się na Dominikę Bagińską, studentkę mechatroniki i przewodniczącą Astrofizycznego Koła Naukowego PG, która opowiedziała o działaniach koła i staraniach o zwycięstwo w międzynarodowym konkursie kosmicznych technologii – Direction: Space!

Kolejne wystąpienie należało do doktoranta Szkoły Doktorskiej PG i stypendysty słynnego stypendium Fulbrighta, Jakuba Baczyńskiego-Kellera, który zajmuje się procesem regeneracji tkanek, a w szczególności regeneracją układu nerwowego.

Następnie swój projekt badawczy, dotyczący procesów chemicznych oczyszczania wody i ścieków, omówił prof. Grzegorz Boczkaj. Uczony jako jeden z zaledwie sześciu polskich naukowców znalazł się w gronie najczęściej cytowanych naukowców na świecie w zestawieniu Clarivate, obejmującym światową czołówkę badaczy.

Nowa przestrzeń dla studentek i studentów

Wydarzenie było okazją do zaprezentowania nowej strefy studenckiej, która powstała na parterze budynku Hydromechaniki, w sąsiedztwie sklepu PG i restauracji studenckiej „Hydrostacja”.

– To zabytkowy obiekt, jeden z pierwszych na kampusie, który niedawno przeszedł rewitalizację – mówi Mariusz Miler, kanclerz uczelni. – Nowa strefa to 150 m kw. estetycznej przestrzeni, w której młodzi ludzie mogą wspólnie zrelaksować się lub uczyć, zarówno indywidualnie, jak i w grupach. To miejsce łączy funkcje sprzyjające kreatywności, ale też wyciszeniu.

Do dyspozycji studentów są stoły, biurka, sofy i wygodne fotele. W strefie jest jasno i nie brakuje w niej zieleni. Nie zabrakło dostępu do mediaportów, a na wyposażeniu strefy znajdują się również rzutniki multimedialne, czy niewielka biblioteczka i kolekcja gier planszowych. Koszt wyposażenia to 140 tys. zł. Strefa będzie dostępna od czwartku 11 stycznia 7 dni w tygodniu w godzinach 7:00-21:00 – poinformowało Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej.

Jubileusz Politechniki Gdańskiej to również okazja do snucia planów odnośnie powiększania potencjału tej Uczelni i odkrywania mało poznanych jej zakątków. Być może w przyszłym roku zostaną udostępnione do zwiedzania tunele znajdujące się pod Politechniką Gdańską. Jest tam m.in. model rzeki. O tym powiedzieli nam prof. Lucyna Nyka – dziekan Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej i Mariusz Miler – kanclerz Politechniki Gdańskiej. Uczelnia ma pomysły dotyczące wykorzystania zabytkowego Zbiornika Sobieski. W planach jest budowa ronda na styku ulic Sobieskiego i Traugutta. Związkowi Uczeni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita przydałby się tez teren stadionu znajdującego się przy ul. Traugutta.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *