44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy w Gdańsku, w dniach 13 – 16 czerwca. Hasło tego spotkania burmistrzów i prezydentów około setki miast, brzmi: „Zmiana zaczyna się tutaj”. To okazja do przedstawienia unikatowego dorobku nie tylko województwa pomorskiego ale całej Polski

Fot. Kazimierz Netka.

Pokażmy, że jesteśmy nowocześni, że mamy światu wiele do zaoferowania, np. w nauce, poszanowaniu wszystkich obywateli, że zaboru Gdańska i Żuław już nikt u nas nie planuje

Przed nami bardzo ważne światowe wydarzenie w Gdańsku: 44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy. Powinno ono stać się „wstępem” do drugiej prezydencji Polski w Unii Europejskiej. To z północy, z Gdańska – stolicy Żuław – powinna pochodzić najważniejsza, najnowocześniejsza, najlepsza oferta naszego kraju nie tylko dla Unii Europejskiej, ale również dla świata. Może akurat podczas Forum Gospodarczego, które odbędzie się w ramach 44. Międzynarodowego Zjazdu Hanzy w Gdańsku, uda się taki atut, symbol Polski nowoczesnej, wybrać. Po to, żeby ranga Polski nie została znowu sprowadzona do poziomu słomianych jagód…

44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy w Gdańsku powinien być wizytówką nie tylko Gdańska – stolicy Żuław i stolicy województwa pomorskiego – ale też wizytówką całej Polski

Miasta hanzeatyckie, Hanza – to był średniowieczny związek grodów, jednych z najważniejszych w Europie i mających największe znaczenie w handlu. Były to ośrodki nie tylko nadmorskie – jak na przykład bliski nam Elbląg, ale również znajdujące się w głębi lądu.

Fot. Kazimierz Netka.

O szczegółach 44. Międzynarodowego Zjazdu Hanzy w Gdańsku mówiono 5 czerwca 2024 roku w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska. Konferencję prowadziła Marta Formella z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Program i znaczenie wydarzenia przedstawili m.in.: Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska; Jacek Bendykowski – prezes Fundacji Gdańskiej, Marek Ossowski – wiceprezes Gdańskiej Agenci Rozwoju Gospodarczego InvestGDA; prof. Waldemar Ossowski – dyrektor Muzeum Gdańska; Karol Gzyl – wiceprezes Fundacji Gdańskiej; Łukasz Wysocki – prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej, Michał Brandt – rzecznik prasowy Gdańskiej Organizacji Turystycznej; dr Andrzej Gierszewski – rzecznik prasowy Muzeum Gdańska.

Fot. Kazimierz Netka.

Oto bardzo ważne wiadomości które po konferencji przekazał nam Marta Formella z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku:

Zmiana zaczyna się tutaj – 44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy w Gdańsku

Po 27 latach Gdańsk ponownie będzie gospodarzem międzynarodowego zjazdu miast Nowej Hanzy. W dniach 13 – 16 czerwca miasto wolności i solidarności odwiedzą przedstawiciele blisko 100 miast z 14 krajów Europy, zamieniając Gdańsk w wielokulturowy tygiel, gdzie historia spotyka się z teraźniejszością. Motto tegorocznego zjazdu to „Zmiana zaczyna się tutaj”. To wydarzenie przyniesie wizję europejskiej współpracy i wspólnego dążenia do stworzenia lepszego, bardziej zrównoważonego jutra.

Nowa Hanza, założona w 1980 roku w Zwolle, inspirowana średniowieczną Ligą Hanzeatycką, zrzesza europejskie miasta o hanzeatyckich tradycjach. Jej celem jest rozwój turystyki i handlu w miastach członkowskich.

– Na początek warto przypomnieć ideę Hanzy. W czasach średniowiecznych to była przede wszystkim więź handlowa miast leżących w okolicach nadmorskich, ale nie tylko. Z czasem Hanza się zmieniała. Od XX wieku mamy do czynienia z Nową Hanzą, której 44 Zjazd odbędzie się w naszym mieście – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Fot. Kazimierz Netka.

– To, co jest ważne, to budowa więzi, wymiana doświadczeń, ale także pochylenie się nad wspólnym dziedzictwem, bo Hanza jest także oparta na tym, co łączyło miasta w przeszłości. Dziś jednak współczesny świat stawia nam wiele nowych wyzwań i współpraca między naszymi miastami jest bardzo potrzebna. Warto Hanzę rozwijać i dodawać nowe wątki.

44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy w Gdańsku będzie platformą dla liderów, przedsiębiorców, naukowców, twórców i innowatorów, którzy chcą kształtować świat jutra. Na to wydarzenie zaproszeni są zarówno goście odwiedzający Gdańsk, jak i jego mieszkańcy.

– To nie pierwszy Zjazd Nowej Hanzy w Gdańsku. W 1997 roku Zjazd był elementem obchodów Tysiąclecia Miasta Gdańska. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 13 – 16 czerwca, a jej hasłem jest „Zmiana zaczyna się tutaj”. Nikomu w naszym mieście tego hasła nie trzeba tłumaczyć. Tylko wczoraj świętowaliśmy 35. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów. W tym roku przypada także 85. rocznica wybuchu II wojny światowej. To w naszym mieście narodziła się także Solidarność. Hasło Zjazdu ma pobudzić do rozmowy i dyskusji, a pól rozmowy będzie bardzo dużo. Co bardzo ważne, chcemy aby mieszkańcy i turyści także doświadczyli spotkania z Hanzą. Zapraszam na wiele wydarzeń m.in. jarmark, paradę, i wystawy które będą otwarte dla publiczności.

Wielka Parada i Ceremonia Otwarcia

Zjazd rozpocznie się Wielką Paradą Miast w czwartek, 13 czerwca o godzinie 19:30, która przejdzie Drogą Królewską między Złotą Bramą i Fontanną Neptuna.

Na czele parady staną dwie z ośmiu Gdańskich Alegorii – Wolność i Sława. Za nimi podążać będą żołnierze Garnizonu Gdańskiego, dawni strażnicy bram miasta, oraz gdańscy werbliści, którzy uroczyście powitają „króla morskiego Gdańska” – Neptuna. Ten wyjątkowo zejdzie ze swojej fontanny na Długim Targu, prowadząc w paradzie postaci ze swojego dworu – nimfy wodne, syreny i koniki morskie. Na końcu parady zobaczymy postacie znane z ulic dawnego hanzeatyckiego Gdańska – bogatych mieszczan, straganiarki, kupców i rzemieślników. Artystyczną oprawą tego spektaklu zajmie się Teatr Gdańskiego Archipelagu Kultury.

O godzinie 20:00, przy Fontannie Neptuna, gdzie parada zakończy swoją trasę, odbędzie się oficjalna Ceremonia Otwarcia, której gospodarzem będzie prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i przewodniczący Związku Hanzy, burmistrz Lubeki Jan Lindenau. Wystąpi Wojtek Mazolewski Quintet. Piątka artystów pod przewodnictwem Wojciecha Mazolewskiego, znanego gdańskiego basisty i kontrabasisty jazzowego, zapewni widzom wyjątkową ucztę jazzową w nowej odsłonie.

Jarmark Hanzeatycki, muzyka, szanty, questy i Bakalie

– Jednym z celów Fundacji Gdańskiej jest popieranie wszechstronnej działalności społecznej, informacyjnej, kulturalnej, naukowej i gospodarczej na rzecz rozwoju demokracji lokalnej oraz zbliżenia społeczności lokalnych państw Europy, w szczególności regionu Morza Bałtyckiego i miast hanzeatyckich. Dlatego z radością przyjęliśmy powierzoną przez Panią Prezydent misję koordynacji tegorocznego Zjazdu Hanzy. Ten zjazd jest otwarty dla mieszkańców – mówi Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej.

Fot. Kazimierz Netka.

– Bardzo nam zależy na tym, aby mieszkańcy się pojawili na Jarmarku Hanzeatyckim, który będzie na Targu Węglowym. Tam będzie można zapoznać się z dziedzictwem kulturowym, ale również kulinarnym członków Hanzy. Na scenie muzycznej będzie można zobaczyć zespoły z hanzeatyckich miast. Będziemy też promować muzykę, bo przypomnę, że Gdańsk był najważniejszym muzycznie miastem w Polsce i jednym z najważniejszych w Europie, szczególnie w okresie baroku, czyli w XVII i XVIII w.

Podczas trwania zlotu, na Targu Węglowym odbędzie się Jarmark Hanzeatycki, gdzie odwiedzający będą mogli zanurzyć się w różnorodności kulturowej Europy. Miasta uczestniczące w jarmarku zaprezentują swoje regionalne tradycje, obrzędy oraz wyroby rzemieślnicze i kulinarne. Polskim akcentem będzie specjalna edycja targów mody, designu i młodej sztuki, czyli “Bakalie x Hanza”, które zaprezentują świetne pomorskie marki i projektantów.

Jednym z głównych punktów programu Jarmarku Hanzeatyckiego będzie scena muzyczna, na której wystąpią zespoły muzyczne z miast członkowskich. Koncerty i występy artystyczne nadadzą jarmarkowi wyjątkowy klimat, umożliwiając odwiedzającym pełne zaangażowanie w festiwalowe rytmy i dźwięki. Dodatkowo, przy napisie “Gdańsk” na Ołowiance przez hanzeatycki weekend odbywać się będą koncerty szantowe.

W sobotę, 15 czerwca o godz. 17.00 w kościele Św. Trójcy odbędzie się koncert organowy – Gdańsk Kingdom of Music Sacrum et profanum, przedstawiający fragment materialnego i niematerialnego dziedzictwa Pomorza – ciągle jeszcze nie w pełni poznany świat muzyki organowej dawnego Gdańska. Na wielkich organach zagra prof. Andrzej Szadejko, a towarzyszyć mu będzie Goldberg Baroque Ensemble.

Przez cały czas trwania wydarzenia, Targi Hanzeatyckie na Targu Węglowym umożliwią odwiedzającym zanurzenie się w różnorodność kulturową Europy. Uczestniczące miasta będą prezentować swoje regionalne tradycje, rytuały oraz wyroby rzemieślnicze i kulinarne. Specjalna edycja targów „Bakalie x Hanza” wyróżni doskonałe pomorskie marki i projektantów.

Atrakcją Jarmarku Hanzeatyckiego będzie scena muzyczna, na której wystąpią zespoły muzyczne z miast członkowskich. Koncerty i występy artystyczne stworzą wyjątkową atmosferę, pozwalając uczestnikom w pełni zaangażować się w rytmy i dźwięki festiwalu.

Aby wziąć udział w zabawie wystarczy posiadać smartfona i pobrać bezpłatną aplikację „Questy Visit Gdansk” (dostępna na Android i IOS). Następnie wybieramy zakładkę o tytule „Hanza” i zaczynamy. Przejście gry zajmie około 1,5 godziny, jako że wszystkie punkty, które trzeba odwiedzić na trasie znajdują się w Głównym Mieście. Po drodze sporo ciekawych informacji oraz nietypowych wyzwań (można korzystać z podpowiedzi)! Cel jest prosty – zebranie jak największej ilości punktów. Możemy podnieść stopień trudności poprzez skompletowanie questu w jak najkrótszym czasie. Spróbujcie swoich sił i odkryjcie rolę Gdańska w Hanzie!

Odwiedzający będą mogli również wziąć udział w grze terenowej „DyleMat”, która poprowadzi ich przez Stare Miasto, prezentując historyczne wydarzenia i życie dawnych mieszkańców w konwencji fantasy-thriller. Gra będzie dostępna po zeskanowaniu kodu QR na tablicy ogłoszeń w Ratuszu Staromiejskim.

Fot. Kazimierz Netka.

Na Hanzie będzie można zagrać także w wyjątkową grę Hansa Guilds. To gra rywalizacyjna, w której uczestnicy wcielają się w kupców prowadzących domy kupieckie na obszarze Ligi Hanzeatyckiej w XV wieku. Podczas rozgrywki zarządzają wozem i statkiem, dostarczają zamówione towary do określonych miast, stawiają kantory, a także wykupują licencje, aby rozwijać swoją działalność handlową. Na ich decyzje wpływają wydarzenia historyczne, które rozgrywały się w tamtym okresie.

Jarmak Hanzeatycki będzie otwarty 14-15 czerwca w godzinach 10:00-18:00 i 16 czerwca w godzinach 10:00-16:00. Bakalie x Hanza w sobotę i niedzielę (15-16 czerwca) w godzinach Jarmarku.

Szczyt Burmistrzów

Jednym z kluczowych wydarzeń podczas Zjazdu Hanzy w Gdańsku będzie Hanzeatycki Szczyt Burmistrzów, który stanie się forum wymiany opinii i dyskusji na temat głównych wyzwań, problemów i możliwości stojących przed społecznościami lokalnymi. Skierowany do zarządców miast hanzeatyckich, w tym burmistrzów i liderów miast, szczyt skupi się na wizji przyszłości i opracowaniu konkretnych rekomendacji.

– Moje zaproszenie przyjęło kilkudziesięciu burmistrzów, którzy będą obradować w piątek, 14 czerwca w Muzeum II Wojny Światowej – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Podczas spotkania w kilku grupach tematycznych pokażemy, że Hanza to nie tylko historia, ale także próba znalezienia odpowiedzi na wyzwania współczesności. Panele będą dotyczyły takich zagadnień jak transport publiczny i alternatywny, mobilność miejska, agenda klimatyczna, ekologia, dziedzictwo hanzeatyckie, zmiany kulturowe oraz – co jest mi bardzo bliskie – aktywizacji obywatelskiej.

Szczyt zakończy się sesją plenarną, która stworzy 10-punktowy manifest burmistrzów.

Forum gospodarcze

– Forum gospodarcze, które organizujemy wspólnie z Fundacją Gdańską i Międzynarodowymi Targami Gdańskimi będzie poświęcone innowacyjnej gospodarce Gdańska – mówił Marek Ossowski, wiceprezes GARG.

Fot. Kazimierz Netka.

– Gdańsk zawsze był innowacyjny i przypomnę tylko dwa nazwiska kojarzone z naszym miastem – Heweliusz i Farrenheit. Te nazwiska będą pojawiały się podczas forum, gdzie będziemy mówić m.in. o inteligentnych specjalizacjach Pomorza, o tych dziedzinach, w których możemy się pochwalić i zaprezentować, ale też nawiązać w ich ramach współpracę. Jedną z nich będą technologie kosmiczne, które są właśnie dziedzictwem Jana Hewelisza.

Forum gospodarcze zgromadzi przedstawicieli środowisk biznesowych z miast hanzeatyckich i naszego regionu. Jego tematyka oparta jest na inteligentnych specjalizacjach Pomorza. Przedstawiciele sektora biznesu i akademii poruszą tematy związane z innowacyjną gospodarką, hi-tech/IT, transformacją energetyczną oraz przemysłem kosmicznym. Wśród panelistów znajdziemy specjalistów z POLSA, BlueDot Solutions, ESA BIC, FarU, Pekabex/EKO Inbud, GRI/Baltic Towers, Conrad Shipyard, Baltic Hub, Northvolt, FarU i Polpharma.

Wystawy

Wystawa „Made in Hansa”, 18. edycja przeglądu HANSEartWORKS, otworzy się w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 14 czerwca o godzinie 15:00. Głównym tematem tegorocznej edycji są miejskie przestrzenie miast hanzeatyckich i refleksje nad sposobami ich narracji. Artyści badają, jak lokalne atrakcje wpływają na wizerunek miast, jak mogą przyczynić się do stworzenia autentycznego wizerunku miejsca i angażują się w dialog z miejską przestrzenią, jej atrakcjami, unikalnymi cechami i zamieszkującymi ją gatunkami. Wystawa prezentuje prace artystów z miast członkowskich Nowej Hanzy, w tym znaczące prace Blanki Byrwy (Gdańsk), Mai Góralczyk (Gdańsk), Ann Helling i Jessiki Lundeberg (Visby), Matiassa Jansonsa (Cesis), Johannesa Lópeza Ayali (Neuss), Barbary Lorenz Höfer (Buxtehude), Elżbiety Polak (Kołobrzeg) i Beate Steinmann (Uelzen). Prezentowane prace zostały specjalnie stworzone na tę wystawę i wybrane w dwuetapowym konkursie.

Muzeum Gdańska zaprasza na wystawę „Mamy wiatr do żeglowania Związki Gdańska z Hanzą w XIV‒XVI w.” w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska. Wystawa ta bada historię miasta i jego rolę w Lidze Hanzeatyckiej, podkreślając jego morskie handlowe i polityczne, ekonomiczne i kulturalne współprace z innymi miastami hanzeatyckimi.

– Zjazd Nowej Hanzy to także pretekst do spotkań i rozmów o wyzwaniach codzienności, problemach przyszłości i tych aktualnych, najistotniejszych dla mieszkańców miast – mówił Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Fot. Kazimierz Netka.

– Zapraszamy, by czerpać z dziedzictwa hanzeatyckiego miejsc, które tworzyły związek w okresie późnego średniowiecza. Z tego względu przygotowaliśmy wystawę zatytułowaną „Mamy wiatr do żeglowania”. Jej tytuł to komenda, jaką wydawał szyper statku przed rozpoczęciem podróży. Komenda wymieniona była w prawie morskim, które trafiło do Gdańska w czasie Hanzy i było tutaj przestrzegane. Głównym celem wystawy jest edukacja, przypomnienie językiem muzealnym, czym była Hanza, czym zajmowali się hanzeaci i jak żyli, jakie mieli marzenia i w jaki sposób się bogacili.

Więcej o wystawie można przeczytać w komunikacie Muzeum Gdańska. Jej wernisaż odbędzie się w sobotę, 8 czerwca o godz. 12.00 w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska, ul. Długa 46/47.

Miłośnicy sztuki będą mogli również cieszyć się wystawą „Kreatorzy: Tkaniny z Pomorza” w Nadbałtyckim Centrum Kultury, prezentującą pomorskie tekstylia, w tym dywany, haftowane tkaniny, szkice i nagrania audiowizualne, które szczegółowo opisują historię haftu kaszubskiego i pomorskich dywanów rybackich.

– Mamy wiatr do żeglowania… Związki Gdańska z Hanzą w XIV‒XVI w., Muzeum Gdańska, Ratusz Głównego Miasta Gdańska, ul. Długa 46/47, 13-16.06, godz. 10:00-18:00

– Wystawa pokonkursowa Made in Hansa, CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1, 15-16.06, godz. 12:00-20:00

– Wystawa „Kreatorzy tkanin z pomorza”, Nadbałtyckie Centrum Kultury, ul. Korzenna 33/35, 15-16.06, godz. 10:00-18:00

– Zwiedzanie Spichlerza Błękitny Baranek, ul. Chmielna 53, 13-14.06, godz. 10:00-16:00

– Zwiedzanie Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50, 15-16.06, godz.14:00-18:00

– Zwiedzanie Ratusza Staromiejskiego, Ratusz Staromiejski, Korzenna 33/35, 15-16.06, godz. 10:00-18:00

Modlitwa międzywyznaniowa, msza święta, przekazanie dzwonów 

W Bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny w niedzielę 16 czerwca o godzinie 11:30 odbędzie się modlitwa międzywyznaniowa, a zaraz po niej – w południe – katolicka Msza Święta pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp Tadeusza Wojdy.

Wydarzenie to poprzedzi uroczystość przekazania dzwonów, które wracają do Gdańska. Po 83 latach trzy dzwony kościelne, odlane w Gdańsku w 1733 i 1758 roku, wracają do swojego pierwotnego miejsca. Dzięki inicjatywie Fundacji Hanzeatyckiego Miasta Gdańsk w Lubece, Unii Kościołów Ewangelickich w Ewangelickim Kościele Niemiec oraz wsparciu polskiego „Stowarzyszenia na Rzecz Zachowania Tradycji Dworu Artusa w Gdańsku”, ich burzliwa historia dobiegła końca.

Wydarzenia dla delegatów

Najwyższym organem Nowej Hanzy jest Zgromadzenie Delegatów, do którego wszystkie miasta członkowskie wysyłają swoich przedstawicieli. Zgromadzenie spotyka się raz w roku podczas Międzynarodowych Dni Hanzy, podejmując kluczowe decyzje dotyczące kształtu stowarzyszenia oraz przyszłej polityki prowadzonej wśród miast członkowskich Hanzy. Tegoroczne Zgromadzenie odbędzie się w sobotę, 15 czerwca, w godzinach 10:00-15:00 w Centrum Św. Jana. Osobny program przygotowano także dla delegatów Młodej Hanzy.

Partnerstwa dla kultury

Partnerstwa dla kultury to spotkanie przedstawicieli sektora kulturalnego z miast członkowskich oraz kadry zarządzającej gdańskimi instytucjami kultury, mające na celu wymianę doświadczeń, dobrych praktyk, poglądów oraz sieciowanie. Spotkanie, zaplanowane w formie warsztatów, odbędzie się w nowoczesnym Teatrze Szekspirowskim i skupi się na trzech tematach: Partnership – networking organizatorów festiwali, artystów oraz przedstawicieli sektora kultury i edukacji poszukujących partnerów do realizacji projektów; Funding – rozmowy o pozyskiwaniu środków na działalność artystyczną i festiwalową; oraz Best Practices – wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w działaniach zaangażowanych społecznie. Forma warsztatowa sprzyja bezpośredniej wymianie doświadczeń i nawiązaniu kontaktów między uczestnikami.

Ceremonia Zamknięcia

44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy zakończy się 16 czerwca o 14.30 przy Fontannie Neptuna, dopełniając myśl przewodnią towarzyszącą mu od pierwszego dnia: dziedzictwo kulturowe i historyczne może inspirować do tworzenia lepszej przyszłości. W trakcie ceremonia Flaga Hanzy zostanie przekazana do Visby – gospodarza przyszłorocznego zjazdu.

Zmiana organizacji ruchu

W związku z organizacją Zjazdu Hanzy, od poniedziałku Targ Węglowy będzie zamknięty – wynika z informacji, które podczas konferencji przekazał Karol Gzyl – wiceprezes Fundacji Gdańskiej.

Fot. Kazimierz Netka.

– W dniach 12-18 czerwca liczba miejsc parkingowych na Wyspie Ołowiance przy Polskiej Filharmonii Bałtyckiej zostanie znacząco ograniczona. Dodatkowo, w czwartek 13 czerwca w godzinach 19:30-21:00 ruch pojazdów ulicą Bogusławskiego może być ograniczony.

Akredytacje medialne

Fundacja Gdańska prowadzi akredytacje przedstawicieli mediów do obsługi wszystkich wydarzeń 44 Międzynarodowego Zjazdu Hanzy. Formularz dostępny jest na stronie www.gdansk2024.pl w zakładce „Dla mediów”. Na część wydarzeń obowiązuje media pool. Zgłoszenia należy dokonać do 12 czerwca br.

Międzynarodowe Centrum Medialne będzie czynne od 13 do 16 czerwca, w godzinach od 9:00 do 18:00, i będzie zlokalizowane w Instytucie Kultury Miejskiej przy Targu Rakowym 11. Operatorem zjazdu Hanzy jest Fundacja Gdańska – poinformowała Marta Formella z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Tak więc, 44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy, może b yć dobrym początkiem zmian na lepsze. Przede wszystkim w Gdańsku, ale również w całej Europie. Burmistrzowie, prezydenci około 100 europejskich miast na pewno podzielą się swa wiedza doświadczeniami w zarządzaniu miastami.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *