Bezpieczeństwo morskie. 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Święto ratowników morskich polskiego SAR. Zwiedzanie statku i bazy Urzędów Morskich

Źródło ilustracji: Urząd Morski w Gdyni.

Zajrzyj na Wisłoujście, Zakręt Pięciu Gwizdków i do Gdańska Świbna – do ratowników u ujścia królowej naszych rzek

Wejście Polski do Unii Europejskiej 20 lat temu czyli w 2004 roku, to był też początek nowego etapu dla administracji morskiej i dla Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. Teraz, z okazji jubileuszu, instytucje te umożliwiają bliższe przyjrzenie się ich zasobom. Obchodzony jest też Dzień Ratownika Morskiego.

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, czyli polski SAR (Search and Rescue – Szukaj i Ratuj), mająca swą główną siedzibę w Gdyni, w piątek, 7 czerwca obchodzić będzie Dzień Ratownika Morskiego.

Fot. Kazimierz Netka.

Główne uroczystości odbędą się w Gdańsku Świbnie – w siedzibie Brzegowej Stacji Ratowniczej (BSR), liczącej w tym roku 70 lat istnienia. BSR w Gdańsku Świbnie znajduje się nad Przekopem Wisły, i około 3 kilometrów od ujścia królowej naszych rzek do Zatoki Gdańskiej.

– W imieniu Dyrektora Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa Pana Sebastiana Kluski zapraszamy na 70-lecie Brzegowej Stacji Ratowniczej w Świbnie połączone z obchodami Święta Ratownika Morskiego – napisał poinformował Rafał Goeck – Rzecznik Prasowy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa w Gdyni. Uroczystość rozpocznie się w Brzegowej Stacji Ratowniczej w Świbnie. Następnie rozpocznie się druga część obchodów w Grano Hotel SolMarina.

Dzień później będzie można zapoznać się z tym, co posiadają Urzędy Morskie.

– Już w najbliższą sobotę Urząd Morski w Gdyni wraz z Urzędem Morskim w Szczecinie zapraszają na zwiedzanie bliźniaczych statków wielozadaniowych ZODIAK II w Gdańsku i PLANETA I w Świnoujściu – poinformowała Agnieszka Robakowska – Asystent Dyrektora, Biuro Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni:

DOBRZE, ŻE JESTEŚMY RAZEM, BO WSPÓLNIE DBAMY O BEZPIECZEŃSTWO MORSKIE – 20 lat Polski w Unii Europejskiej!

Obie jednostki zostały zbudowane w ramach projektu prowadzonego przez Urząd Morski w Szczecinie pn. „Nostri Maris – budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na lata 2014-2020.

Zwiedzanie ZODIAKA II oraz Bazy Oznakowania Nawigacyjnego w Gdańsku przy ul. Pokładowej 9 odbędzie się w sobotę, 8 czerwca 2024 roku w godzinach 10.00-14.00.

W tym dniu zwiedzić będzie można również Bazę Oznakowania Nawigacyjnego (BON), przy której cumuje ZODIAK II i dowiedzieć się m.in. co to jest kaszyca, co komunikuje pława bezpiecznej wody i odosobnionego niebezpieczeństwa. Nowy budynek BON, wraz z niezbędną infrastrukturą, powstał w ramach projektu „Zintegrowany system oznakowania nawigacyjnego z elementami e-Navigation”, prowadzonego przez Urząd Morski w Gdyni. Projekt współfinansowany był w ramach działania 3.2: Rozwój transportu morskiego, śródlądowych dróg wodnych i połączeń multimedialnych oś priorytetowa III Rozwój sieci drogowych TEN-T i transportu multimedialnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

 Zachęcamy również do odwiedzenia strony z informacjami o pozostałych wydarzeniach, związanych z obchodami 20-lecia członkostwa Polski w UE: https://20lat.eu/

Wstęp wolny, bez zapisów. Serdecznie zapraszamy! – zachęca Agnieszka Robakowska – Asystent Dyrektora, Biuro Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni.

(K.N.)

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *