Powstał naukowy ośrodek badawczo – kształceniowy na potrzeby m.in. budowy farm morskich elektrowni wiatrowych. Uniwersytet Morski w Gdyni zbudował w Gdańsku instytut offshore. Koszt: około 64 mln złotych, przy wsparciu pieniędzmi z UE

Fot. z zasobów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Powstanie Polska Dolina Offshore, od Gdańska po Redę i Wejherowo

W czwartek 29 lutego 2024 roku odbędzie się uroczyste otwarcie Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Obiekt znajduje się w Gdańsku, w delcie Wisły czyli na Mierzei Wiślanej i Żuławach.

Źródło: Uniwersytet Morski w Gdyni.

Nowoczesny budynek Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni będący też główną siedzibą Instytutu Morskiego znajduje się niedaleko Twierdzy Wisłoujście, przy ulicy Roberta de Plelo 20 w Gdańsku. Kluczowym atutem lokalizacji tej inwestycji jest bezpośredni dostęp do Nabrzeża Wisłoujście, który umożliwia postój i obsługę statków badawczych, szkoleniowych oraz serwisowych, zarówno dla Uniwersytetu, jak i jego kontrahentów – wynika z informacji, które przekazały nam dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska i Weronika Edmunds, MSc, MBA, DPSI z Biura Promocji i Komunikacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni:

Uniwersytet Morski w Gdyni od lat jest liderem na polskim rynku offshore, szczególnie w odniesieniu do energetyki wiatrowej, o czym mówi Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit:

„Staliśmy się jednym z najważniejszych graczy na rynku polskim, jeśli chodzi o morską energetykę wiatrową. To są badania (…) podstawowe, środowiskowe, które prowadzi Instytut Morski dla takich potentatów jak Orlen czy PG i innych dużych spółek Skarbu Państwa. Musimy pamiętać, że działania te obejmują również dydaktykę czy prowadzenie badań w ramach projektów zarówno o skali narodowej, jak i międzynarodowej. Nowo wybudowane Centrum Offshore, to centrum działalności związanej z morską energetyką wiatrową Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, do którego chcemy również zaprosić do współpracy inne instytucje. Chcemy, żeby w tym miejscu, o czym wspominałem już niejednokrotnie, powstała «Polska Dolina Offshore» od Gdańska aż po Redę i Wejherowo, by dziesiątki firm, które zechcą wejść w ten sektor, miały taką możliwość. Warto także podkreślić, że jest to branża, w której pracę już wkrótce znajdzie nawet kilkadziesiąt tysięcy osób.”

Fot. z zasobów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Budowa inwestycji za blisko 64 miliony złotych rozpoczęła się w 2021 roku, a pozwolenie na użytkowanie obiektu zostało uzyskane w listopadzie 2023 roku. Generalnym wykonawcą była firma BUDIMEX S.A.

Nowoczesny budynek Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego będzie główną siedzibą Instytutu Morskiego UMG oraz Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej UMG, które zajmuje się kształceniem kadr menedżerskich m.in. poprzez prowadzenie pierwszych w Polsce podyplomowych studiów Executive MBA dla sektora morskiej energetyki wiatrowej.

Inwestycja została zrealizowana przy dofinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020 z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W uroczystości otwarcia Instytutu udział wezmą m.in.: prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit – Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni; Arkadiusz Marchewka – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury; Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego; prof. dr hab. inż. Krzysztof Czaplewski – Dyrektor Instytutu Morskiego.

(K.N.)

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *