Edukacyjne Targi Kariery Edu Offshore Wind – pierwsze w Europie takie targi – rozpoczęły się w Gdańsku. Oferty pracy, zarobków w przemyśle, który dopiero się rodzi. Zaproszono około 5000 młodych ludzi z pomorskich szkół ponadpodstawowych. Przybyli też prezes Polskiej Agencji Kosmicznej oraz kandydat na kosmonautę

Fot. Kazimierz Netka.

Olbrzymie możliwości budowy elektrowni wiatrowych w Europie – na morzach Północnym i Bałtyckim

W Polsce na temat budowy farm morskich elektrowni wiatrowych przeważnie się mówi i niewiele robi. W Europie ten przemysł jest bardzo rozwinięty i jeszcze będzie znacznie się rozbudowywał. W Polsce i w Europie potrzebni są fachowcy do stawiania wiatraków na morzu, a także do ich utrzymania, nadzoru. O tym mówiono podczas inauguracji I Edukacyjnych Targów Kariery Edu Offshore Wind, które 14 marca 2023 roku rozpoczęły się w Gdańsku.

Fot. Kazimierz Netka.

– Kiedy zapraszaliśmy osoby do współpracy przy tych targach: I Edukacyjnych Targach Kariery Edu Offshore Wind, to pojawiały się w naszych prezentacjach, rozmowach dwa podstawowe słowa: pasja i człowiek – mówiła Karolina Lipińska – zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego:

Fot. Kazimierz Netka. – I to są rzeczy ważne, słowa ważne nie tylko z perspektywy zawodowej. Ale jak patrzę tutaj na państwa siedzących, naszych przyjaciół, współpracowników, osoby zaangażowane w te targi, to państwa obecność jest dla nas największą nagrodą Bardzo państwu za te obecność dzisiaj dziękuję, za tę współpracę. Dlatego, że mamy młodzież, która tutaj spaceruje, przemieszcza się między różnymi eksponatami, różnymi stoiskami i ta młodzież potrzebuje autorytetów, potrzebuje dobrych przykładów. Jestem przekonana, że my mamy tutaj taką misję do wypełnienia. Jako Pomorska Platforma Offshore to właśnie chcielibyśmy tutaj wnieść naszą drobną ideę do tej transformacji energetycznej. Tak ważnie, mądrze brzmiącej, ale wszystko zaczyna się od współpracy między ludźmi – powiedziała dyrektor Karolina Lipińska.

– Szanowni Państwo, jak państwo zauważyliście, młodymi uczestnikami targów są dzisiaj uczennice i uczniowie wielu szkół z terenu województwa pomorskiego – powiedział Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego, witając gosci oraz inaugurując targi:

Fot. Kazimierz Netka.

– Bardzo nam zależało na tym aby to młodzi ludzie, podczas pierwszych edukacyjnych targów w zakresie branży wind offshore zaczęli poznawać tę technologię, zaczęli poznawać nowe ścieżki kariery zawodowej.

Oczywiści młodzież bardzo jest zainteresowana techniką więc nic dziwnego, że biega tutaj po stoiskach, ja chciałem serdecznie przywitać wszystkich – w szczególności młodzież, ich nauczycieli, rodziców, dyrektorów szkół, a proszę państwa skierowaliśmy zaproszenia do ponad 120 szkół ponadpodstawowych z terenu województwa pomorskiego. I oczywiście zaproszeni goście – witam wszystkich bardzo serdecznie. Jest wśród nas prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, witam serdecznie pana profesora Grzegorza Wrochnę.

Fot. Kazimierz Netka.

Mamy polskiego kandydata na astronautę Sławosza Uznańskiego i chcieliśmy też go przywitać. Mam nadzieję, że poleci w Kosmos i tam będzie Polskę reprezentować. Jego pasja wyobrażenia, marzenia, mam nadzieję, że się wkrótce spełnią. On może być dowodem, że warto mieć marzenia, warto budować swe cele w przyszłości także związane z nowoczesną techniką. Ta nowoczesna technika jest dzisiaj w jakiejś części reprezentowana. Mamy tutaj ponad 70 wystawców, w większości polscy, ale też i zagraniczni producenci, działający w branży. Bardzo dziękuję współorganizatorom z Urzędu Marszałkowskiego. Pani Karolina Lipińska, która nas przywitała na początku, to zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego i to ona była głównym motorem organizacji tych targów w porozumieniu z innymi departamentami. Razem z panią prezydent Gdańska, Aleksandrą Dulkiewicz, Piotrem Borawskim wiceprezydentem, bardzo dziękujemy, że mogliśmy razem to zorganizować tutaj w Gdańsku i zapowiadamy, że chcemy żeby te targi, taki swoisty kontakt z branżą, były organizowane cyklicznie. Dlatego, że młodzież stoi przed koniecznością wyboru: jaka jest moja ścieżka wyboru kariery zawodowej, ale żeby coś wybrać, trzeba coś wiedzieć, trzeba mieć kontakt z ludźmi. Dlatego wiem, ze są wśród nas przedstawiciele przedsiębiorców, przedstawiciele instytucji okołobiznesowych z terenu województwa pomorskiego. Bardzo wam wszystkim serdecznie dziękuję, zwłaszcza tym którzy funkcjonują w Pomorskiej Radzie Gospodarczej, Radzie Biznesowej, która doradza również samorządowi województwa. Dziękuję wam bardzo za waszą obecność.

Fot. Kazimierz Netka.

Szanowni państwo, mówimy dzisiaj o bardzo poważnej branży, która dopiero raczkuje w Polsce, ale tak nie do końca jest. Miałem okazję poznać kilka firm funkcjonujących w sektorze offshore wind, w Gdańsku i poza Gdańskiem, Niestety większość tych firm wykonuje swoją produkcję pod zupełnie innym szyldem. Stają się wielu przypadkach podwykonawcami, ale to się zmienia. Mamy nadzieję, że decyzje rządowe dotyczące rozwoju energetyki wiatrowej na morzu będą inspirować do powstawania nowych firm, w kooperacji z polskimi firmami, które mogą tutaj tworzyć miejsca pracy.

Fot. Kazimierz Netka.

Według naszych szacunków, a także ekspertów w tej branży, jeśli zostanie uruchomiony cały program w Polsce, to wydaje się, że będziemy mogli stworzyć ponad 70 000 miejsc pracy w całym kraju, a z tego „tortu” ponad 30 000 miejsc pracy w województwie pomorskim. Ten kawałeczek tortu jest atrakcyjny. Nic dziwnego, że zaangażował się w ten proces pan burmistrz Michał Pasieczny, którego serdecznie witam, ponieważ on pomyślał o tym, żeby stworzyć centrum kompetencji w zakresie wind offshore. Chodzi o to, by tworzyć tutaj centra kompetencji umożliwiające przygotowanie młodych ludzi, ale także tych, którzy chcą się przekwalifikować do zawodów, które będą służyć rozwojowi morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Wszystkim serdecznie bardzo dziękuję za obecność, za wsparcie. Bez tego wsparcia samorząd województwa pomorskiego razem z miastem Gdańsk nie moglibyśmy sobie poradzić. Ale jesteśmy absolutnie przekonani, że dzisiejsze wystawy, prezentacje, działania edukacyjne, będą młodym ludziom nauczycielom, instruktorom zawodów, dyrektorom szkół, organom prowadzącym czyli władzom powiatów w głównej mierze, czy też miastom prezydenckim, będą przybliżać te zawody, których będziecie uczyć i będziecie kooperować z firmami, które zajmują się tą problematyką – powiedział Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego.

– Szanowni państwo, drodzy przedsiębiorcy, wszyscy ci, którzy działacie w otoczeniu biznesu, drodzy wszyscy, którzy zajmujecie się szeroko pojętą edukacją – rozpoczęła Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska:

Fot. Kazimierz Netka.

– Młodzież już chyba na stoiskach i to dobrze, bo przecież po to dzisiaj przyszli by zobaczyć jakie są możliwości rozwoju.

Fot. Kazimierz Netka.

Warto dodać, jak my widzimy swą odpowiedzialność jako przedstawiciele władz publicznych, które za kształtowanie dobrych warunków rozwoju biznesu. Jednym z nich jest rzeczywiście współudział w edukacji kadr, niezbędnych do tego, by wszystkie przedsięwzięcia związane z szeroko rozumianym offshore, z wiatrem i tym wszystkim wokół, być może nawet z zawodami, o których jeszcze dzisiaj nie wiemy, że będą, bo przecież kiedy patrzymy na te tendencje rozwojowe i zmiany w naszym świecie to widać jak bardzo nowe zawody powstają: jak grzyby po deszczu. My jesteśmy do tego, żeby tworzyć przyjazny klimat. Pewnej roboty za przedsiębiorców, za szkoły nie zrobimy. Ale chcę państwu zadeklarować, że w Gdańsku, ale też na Pomorzu, bo widzę przedstawicieli także Lęborka i innych miejsc i myślę, że wspólnie z panem marszałkiem, że takie wsparcie dopóki nam wystarczy sił i środków na pewno będzie, bo to jest inwestycja w przyszłość regionu, który już dzisiaj ma się naprawdę nieźle. Byłaby wielka szkoda, gdybyśmy naszego położenia w strategicznym miejscu nad Morzem Bałtyckim, w miejscu, gdzie rozwijają się inwestycje portowe, wokółportowe, byśmy tego nie wykorzystali. Dlatego dzisiaj czerpmy garściami z tego, co dzisiaj i jutro oferują Pierwsze Targi Edu Offshore Wind. Czerpcie garściami, inspirujcie się, a marzec to taki moment, kiedy właśnie wielu młodych ludzi myśli i decyduje o swojej przyszłości. Wkrótce w Gdańsku odbędzie się Gdański Tydzień Zawodowca, gdzie będziemy prezentowali szkoły ponadpodstawowe ale te uczące zawodu.

Fot. Kazimierz Netka.

Przypomnę, że w tym miejscy i nie tylko, jesienią odbędzie się EuroSkills czyli konkurs pokazujący najlepszych z najlepszych z całej Europy, którzy w poszczególnych zawodach po prostu są mistrzami i myślę, że to jak chcemy zmienić sposób myślenia o edukacji zawodowej jest czymś szalenie ważnym, tylko potrzebujemy szerokiej koalicji na rzecz tego działania i wierzę, że dzisiejsze targi są tego najlepszym przykładem – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska.

– Witam bardzo serdecznie, jestem niezmiernie dumny, że ruszamy z offshore – powiedział Michał Pasieczny – burmistrz Rumi:

Fot. Kazimierz Netka.

– Stad nasze zaangażowani w Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej. Doskonale zdajemy sobie sprawę jak kluczowe jest w tych czasach odejście od węgla, ropy naftowej, od gazu. Technologie offshorowe to będzie w niedługim czasie główne źródło energii elektrycznej w skojarzeniu z fotowoltaiką i z wsparciem innych gałęzi produkujących prąd. Widzimy teraz, w czasie wojny Rosji z Ukrainą, jakie są skutki. Wiemy, że jako Polska jesteśmy dosyć mocno opóźnieni, ale niezmiernie się cieszę, że jednak wiemy, że jest takie zaangażowanie i duża szansa na rozwój tych technologii. Do tego potrzebne są kadry. Jako samorząd mocno włączyliśmy się w proces i promocji, i szkolenia. Liczymy, że od szkół w zasadzie podstawowych aż do przekształcania swoich kompetencji osób już pracujących będziemy mieli swoją cegiełkę, że te kadry będą coraz mocniejsze i że te technologie będą mogły się faktycznie rozwijać – powiedział Michał Pasieczny – burmistrz Rumi.

Fot. Kazimierz Netka.

– Prawie trzy lata minęły od momentu powołania inicjatywy samorządu regionalnego; samorządu województwa pomorskiego: od powołania Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku – przypomniał Leszek Bonna – wicemarszałek województwa pomorskiego, koordynator Pomorskiej Platformy Offshore, inaugurując cykl debat:

Fot. Kazimierz Netka.

– Mówię o tym celowo, albowiem pewnie nie tylko w moim przekonaniu ale i wszystkich zgromadzonych tu samorządowców, jest ona misją którą mamy tu do spełnieni. Tą misją jest stwarzanie warunków dla rozwoju gospodarczego naszych małych ojczyzn, naszego regionu. Tą rola jest działanie w takim kierunku, aby poprawić jakość życia mieszkańców Pomorza. I taką rolę też pełni rzeczona przeze mnie Platforma. W chwili obecnej liczy ona ponad 120 sygnatariuszy. Cieszy mnie niezmiernie fakt iż w znacznej większości: ponad 70 procent osób, firm, które złożyły swe parafy pod Platformą to nasi przedsiębiorcy, ale Platformę tworzą również uczelnie, samorząd, instytucje otoczenia biznesu, organizacje pozarządowe. Cieszy to, że wspólnie działamy w jednym kierunku: rozwoju polskiej energetyki wiatrowej, która przede wszystkim ma uniezależnić nas od rosyjskich węglowodorów, a ponadto dać impuls rozwojowy dla naszego województwa, gdyż głównym celem Platformy jest kreowanie tak zwanego local contentu, czyli takie ustawianie działalności, które spowoduje, że to lokalne firmy, nasi przedsiębiorcy z Pomorza i z Polski ten local content będą tworzyć w jak najszerszym wymiarze.

Fot. Kazimierz Netka.

Zdajemy sobie sprawę, z faktu, iż kto jak kto, ale województwo pomorskie ma idealne warunki ku temu aby wykorzystać środowisko naturalne – mam na myśli Bałtyk, wiatr. Kto jak kto, ale my na Pomorzu mamy znakomite warunki geograficzne przez to, że na naszym wybrzeżu usytuowane są Gdynia, Władysławowo, Łeba i Ustka, które mogą pełnić rolę portów instalacyjnych – przynajmniej ten pierwszy, czy rolę portów serwisowych – trzy ostatnie przeze mnie wymienione. Ale najważniejszą rzeczą są zasoby kadrowe. Dlatego niezmiernie cieszę się z inicjatywy Pomorskiej Platformy zorganizowania Targów Edukacyjnych – to nasze sztandarowe przedsięwzięcie, gdyż daje ono możliwość kreowania rozwoju młodzieży, daje ono możliwość przekwalifikowania się osobom, które już pracują w innych branżach: rybackiej czy turystycznej.

Fot. Kazimierz Netka.

Podnoszenie kwalifikacji, podnoszenie kompetencji, to kluczowe działanie, któremu poświęcona jest aktywność Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej i nasz sztandarowy kluczowy produkt – targi. Jestem przekonany, że to w tej chwili największa, najważniejsza impreza w Europie tego typu – stwierdził Leszek Bonna – wicemarszałek województwa pomorskiego.

Jaka jest sytuacja w europejskim przemyśle offshore – budowania farm morskich elektrowni wiatrowych? O tym mówiła Małgorzata Bartosik – wiceprezes Stowarzyszenia WindEurope:

– W zeszłym roku, jeśli chodzi o inwestycje w instalacje offshorowe w Europie, to był to najniższy poziom od 2016 roku. Mało tego, w zeszłym roku, jeśli chodzi o projekty offshorowe nie została podjęta nawet jedna final investment decision, ostateczna tecyzja żeby taki projekt powstał. Czemu tak się dzieje? Market interventions, Komisja Europejska, rządy narodowe starały się tę sytuację związaną z wojną na Ukrainie, z wysokimi cenami energii, starały się coś z tym zrobić, pomóc, poprzez wprowadzenie różnych regulacji, żeby wyszło dobrze, ale wyszło niekoniecznie dobrze. Ceny, jeśli chodzi o inflację, ceny surowców, te ceny poszły o ponad 40 procent do góry. Mamy bardzo duży problem, jeśli chodzi o łańcuch dostaw w Europie. Jeszcze nie wyszliśmy z problemów pokowidowych, znowu te ceny energii – to wszystko sprawia, że łańcuch dostaw w Europie jest w bardzo złej kondycji.

Do tego jeszcze problem: ludzie, kadry, by te dwa ambitne cele, dotyczące rozwoju offshoru, zrealizować. To się nie stanie, jeżeli nie będziemy mieli wykwalifikowanych kadr.

Fot. Kazimierz Netka.

W tym momencie w Europie w offshorze pracuje około 77 0000 osób, a potrzebujemy na lata do 2030 roku aż 250 000 osób, które będą te projekty wykonywać. To są technicy, inżynierowie, ludzie zajmujący się cyfryzacją, cyber security. To jest ogromny wachlarz różnych zawodów i ludzi, których potrzebujemy, aby te projekty zrealizować. Ambicje są ogromne. Jeśli chodzi o Morze Północne, to mówimy o 4-krotnym zwiększeniu mocy instalacji jeśli chodzi o projekty wiatrowe. Na Bałtyku startujemy z bardzo niskiego poziomu i potrzeba 7 razy więcej gigawatów, które musimy zainstalować.

Problemów jest dużo, Patrzmy na to z optymizmem. I politycy i sektor zdają sobie z tego sprawę i wszyscy działają by te problemy rozwiązać. To, że musimy zatrudnić aż tyle osób, to dla nas bardzo pozytywne, i to wszystko zależy jak do tego podejdziemy. Jeśli tak jak dzisiaj angażując młodych ludzi, tworząc platformę i wszyscy razem będziemy potrafili to skoordynować w odpowiednim czasie, to offshore może być sukcesem – podsumowała Małgorzata Bartosik – wiceprezes Stowarzyszenia WindEurope.

Niezwykle interesujący jest Informator, który kolportowano za darmo wśród osób odwiedzających I Edukacyjne Targi Kariery Edu Offshore Wind w AmberExpo w Gdańsku. W tym Informatorze podano m.in. nazwy zawodów, wymagane wykształcenie, konieczne umiejętności i kompetencje, znajomość języków, a także wysokości zarobków.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *