Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych (ETUZ) zacznie się 5 listopada 2018 r. W Polsce zainauguruje go Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji Narodowa Agencja Programu Erasmus+, w Centrum Konferencyjnym PGE Narodowy w Warszawie. Do udziału w ETUZ zachęca również Komisja Europejska – Przedstawicielstwo w Polsce.

Na zdjęciu: Gmach Komisji Europejskiej w Brukseli. Fot. Kazimierz Netka.

 zainauguruje go Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji Narodowa Agencja Programu Erasmus+, w Centrum Konferencyjnym PGE Narodowy w Warszawie. Do udziału w ETUZ zachęca również Komisja Europejska – Przedstawicielstwo w Polsce.

Kształcenie i szkolenie zawodowe w centrum zainteresowania Europy. Odkryj swój talent – to apel do młodzieży i dorosłych.

W dniach 5–9 listopada 2018 Komisja Europejska, we współpracy z prezydencją austriacką, organizuje trzeci Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych, pragnąc kontynuować sukcesy dwóch pierwszych edycji – poinformował nas Bartosz Zadura z Komisji Europejskiej – Przedstawicielstwo w Polsce, przekazując też wypowiedzi.

 

Na zdjęciu: Siedziba Komisji Europejskiej – Przedstawicielstwo w Polsce, w Warszawie. Fot. Kazimierz Netka

Hasło tegorocznej edycji brzmi „Odkryj swój talent”. Podczas ponad 1000 wydarzeń, które do grudnia 2018 r. odbędą się w całej Europie, tysiące młodych ludzi będą miały okazję zdobyć informacje o szkoleniach i możliwościach zawodowych, jakie oferuje kształcenie i szkolenie zawodowe. W inicjatywie, której celem jest przedstawienie korzyści płynących z kształcenia i szkolenia zawodowego, wezmą udział organizatorzy kształcenia i szkolenia zawodowego, organizacje społeczeństwa obywatelskiego, przedstawiciele władz, organizacje przedsiębiorców, związki zawodowe oraz obywatele.

Marianne Thyssen, unijna komisarz odpowiedzialna za zatrudnienie, sprawy społeczne, umiejętności i mobilność pracowników, powiedziała: – Cieszymy się, że po raz trzeci z rzędu możemy pokazać, że kształcenie i szkolenie zawodowe prowadzi do satysfakcjonującej i ciekawej kariery, niezależnie od wybranej ścieżki: piloci, filmowcy, samolotowa obsługa techniczna, oferta jest niezwykle bogata! Co więcej, kształcenie i szkolenie zawodowe pozwalają na zdobycie właściwych umiejętności, dopasowanych do potrzeb rynku pracy w XXI wieku. Dlatego cieszę się, że po raz kolejny wykorzystamy okazję, aby poświęcić czas na promocję jego zalet w całej Europie.

 

Fot. Kazimierz Netka

Heinz Faßmann, austriacki minister edukacji, nauki i badań powiedział: – Prezydencja austriacka z radością będzie gościć trzecią edycję Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych, które to wydarzenie po raz pierwszy nie odbędzie się w Brukseli. Kształcenie i szkolenie zawodowe, które oferuje uczniom wybór między ścieżką kształcenia łączącą praktyki zawodowe i nauczanie albo szkolnym nauczaniem w pełnym wymiarze godzinowym, jest wartościową częścią austriackiego systemu edukacji i szkolenia i cieszy się dużą popularnością. Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych jest niezwykłą okazją do promocji kształcenia i szkolenia zawodowego.

– Solidnie ugruntowany i sprawnie funkcjonujący system kształcenia i szkolenia zawodowego jest ważnym czynnikiem wzrostu gospodarczego. Ale kształcenie i szkolenie zawodowe jest też dla młodych ludzi pewną drogą do udanej kariery. Z tego powodu konieczna jest jego promocja, a Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych jest ku temu skuteczną okazją. Prezydencja austriacka będzie dumna, mogąc przez jeden tydzień znaleźć się w centrum europejskiej polityki w obszarze kształcenia i nauczania zawodowego -stwierdziła Margarete Schramböck, austriacka minister cyfryzacji i gospodarki.

Kształcenie i szkolenie zawodowe: mądry i przyszłościowy wybór

 

Fot. Kazimierz Netka

Celem Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych jest pokazanie, że kształcenie i szkolenie zawodowe jest dla młodych ludzi i dorosłych mądrym wyborem, prowadzącym do znakomitej edukacji i wysokiej jakości miejsc pracy, zwiększającym zarazem szanse na zatrudnienie. W ten sposób Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych przyczynia się do realizacji celów Europejskiego programu na rzecz umiejętności i Europejskiego filaru praw socjalnych. Poprzez organizację Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych Komisja Europejska pragnie zwiększyć świadomość na temat różnorodnych możliwości, jakie oferuje kształcenie i szkolenie zawodowe oraz zachęcić młodych ludzi do zdobycia informacji o tej ofercie i do skorzystania z niej. Przyszłość kształcenia i szkolenia zawodowego, w kontekście takich kwestii jak jego cyfryzacja i umiędzynarodowienie, będzie jednym z ważniejszych tematów tegorocznej edycji.

 

W ramach kampanii w kilku państwach członkowskich zostaną zorganizowane wydarzenia otwarcia i Dni Pracodawców. Wybrano też 26 krajowych i europejskich ambasadorów, odpowiedzialnych za popularyzację inicjatywy, a w trakcie trwania Tygodnia zostaną wręczone nagrody, które uhonorują wysoką jakość kształcenia i szkolenia zawodowego.

Tydzień zorganizowano przy dużym zaangażowaniu i wsparciu ze strony Europejskiego Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego (CEDEFOP)i Europejskiej Fundacji Kształcenia.

Informacje dodatkowe

Najważniejsze dane liczbowe dotyczące kształcenia zawodowego w Europie (źródło: Eurostat)

·         W Europie 49 proc. uczniów szkół średnich II stopnia uczestniczy w kształceniu i szkoleniu zawodowym (2016).

·         Wskaźnik zatrudnienia wśród niedawnych absolwentów kształcenia i szkolenia zawodowego wynosi w Europie 74,8 proc. (2017).

·         Procent nisko wykwalifikowanych dorosłych w Europie spada równomiernie dzięki pomocy Europejskiego Funduszu Społecznego, ale jest nadal zbyt wysoki i wynosi 22,5 proc. (2017).

·         10,9 proc. mieszkańców Europy korzysta z programów kształcenia dla dorosłych (2017).

Informacje o Europejskim Tygodniu Umiejętności Zawodowych:

Pierwsza edycja Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych odbyła się w 2016 r. W 2017 roku odbyła się druga edycja. W całej Europie zorganizowano ponad 1585 wydarzeń, w których udział wzięło blisko milion osób. Lista wydarzeń trzeciej edycji w poszczególnych krajach znajduje się tutaj.

Informacje o prezydencji austriackiej w Radzie Unii Europejskiej w 2018 r.:

Dnia 1 lipca 2018 r. Austria rozpoczęła swoją trzecią prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, po prezydencjach w 1998 i 2006 r. – napisano w komunikacie, który przesłał nam Bartosz Zadura z Komisji Europejskiej – Przedstawicielstwo w Polsce.

Konferencja inaugurująca Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych w Polsce – European Vocational Skills Week

 

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji Narodowa Agencja Programu Erasmus+ zaprasza do udziału w Konferencji inaugurującej Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych w Polsce – European Vocational Skills Week. Termin: 5 listopada 2018 r., miejsce: Centrum Konferencyjne PGE Narodowy, Warszawa.

Głównym celem wydarzenia jest promocja kształcenia i szkolenia zawodowego. W trakcie paneli dyskusyjnych eksperci będą poruszać kwestie kształcenia umiejętności dla gospodarki i diagnozowania zapotrzebowania na nie. Szczegółowy program konferencji znajduje się na stronie: https://www.frse.org.pl/wp-content/uploads/2018/10/Program-VET-Week-2018-1.pdf
Ważnym elementem spotkania będzie uroczyste wręczenie nagród ogólnopolskiego konkursu „Nauczyciel z POWER-em”, w którym wyróżnieni zostaną nauczyciele różnych obszarów nauczania,  którzy biorąc udział w wyjazdach zagranicznych w ramach Programu  Erasmus+ i Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w sektorach edukacja szkolna oraz kształcenie i szkolenia zawodowe w latach  2014-2017, zdobyli wiedzę i umiejętności, pozwalające na opracowanie innowacyjnych materiałów edukacyjnych wykorzystywanych do pracy z uczniami.

Fot. Kazimierz Netka

Równolegle do wystąpień i dyskusji ekspertów będą odbywały się targi, w ramach których przedstawiciele  szkół zawodowych różnych branż, beneficjenci Programu Erasmus+,  zaprezentują swoje umiejętności i opowiedzą o atrakcyjności  zmieniającego się kształcenia zawodowego oraz współpracy z pracodawcami i wyższymi szkołami zawodowymi. Wśród nich zobaczymy najbardziej utalentowanych polskich uczniów, którzy we wrześniu w Budapeszcie rywalizowali w EuroSkills, czyli europejskim turnieju umiejętności zawodowych – napisano na stronie internetowej https://frse.prowly.com/41290-konferencja-inaugurujaca-europejski-tydzien-umiejetnosci-zawodowych-w-polsce-european-vocational-skills-week .

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

(K.N.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *