Gdańsk. Ruszyły 2. Edukacyjne Targi Kariery Edu Offshore Wind. Pomorskie przejmuje ciężar rozwoju gospodarczego kraju – twierdzi prezes MTG, Andrzej Bojanowski. Drugi ważny element to ring wokół Bałtyku

Fot. Kazimierz Netka.

Pomorskie ma szansę stać się pierwszym regionem w Polsce, samowystarczalnym energetycznie

Fot. Cezary Spigarski.

Polska kilka lat temu opracowała Plan zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich. W tym dokumencie planiści zaproponowali, w jakim miejscu co możemy na Bałtyku robić: budować, kopać, wypoczywać, trenować nasze wojska. Teraz pora na zrealizowanie tego planu. Najbardziej zaawansowane są prace nad budową farm morskich elektrowni wiatrowych. We wspomnianym Planie przewidziano kilkanaście miejsc na elektrownie wiatrowe w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Bałtyku. Na razie trwają przygotowania. Nie mamy jeszcze fabryk produkujących wiatrowe elektrownie morskie. Brakuje nam fachowców do tworzenia tych fabryk prądu.

Obraz zaawansowania można ocenić właśnie teraz, na dwudniowych, drugich z kolei, Edukacyjnych Targach Kariery Edu Offshore Wind 2024.

Fot. Kazimierz Netka.

Przed rozpoczęciem tych targów, odbyło się spotkanie z ich twórcami, realizatorami – podczas konferencji prasowej. Spotkanie prowadziła Anna Drozd – rzecznik prasowy BALTEXPO. Powitani zostali m.in.: Leszek Bonna – wicemarszałek województwa pomorskiego, Piotr Borawski – zastępca prezydenta Gdańska do spraw przedsiębiorczości i ochrony klimatu;

Fot. Cezary Spigarski.

dr Karolina Lipińska – zastępca dyrektora do spraw rozwoju przedsiębiorczości i innowacji Departament Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego; Agnieszka Rodak – prezes Rumia Invest Park; Andrzej Bojanowski – prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich; Paweł Orłowski – wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich; Krzysztof Tomaszewski – odpowiedzialny za program edukacyjny w szkołach, Fundacja Innowacyjnego Przemysłu Energetyki Morskiej; Łukasz Kneba – spiritus movens targów Edu Offshore Wind.

Fot. Kazimierz Netka.

– Jesteśmy predestynowany do tego jako Pomorze aby sięgać po odnawialne źródła energii i tym najważniejszym źródłem energii, które chcemy wykorzystać to jest energia pochodząca z wiatru – powiedział Leszek Bonna – wicemarszałek województwa pomorskiego:

Fot. Kazimierz Netka.

– To napisaliśmy w Strategii województwa pomorskiego, ale dokumenty strategiczne to tylko papier. My zabraliśmy się za pracę, za robotę w Departamencie Rozwoju Gospodarczego i ta praca ma spowodować dwie rzeczy. Mianowicie, chcemy na Pomorzu budować local content – to po pierwsze, a po drugie chcemy zabrać się za rzecz najistotniejszą bo Pomorze i przemysł nie będzie się rozwijać bez zaplecza, bez kadr dlatego naszym najważniejszym zadaniem jest kształcenie kadr dla rodzącej się na naszych oczach nowej gałęzi przemysłu.

Fot. Cezary Spigarski.

To jest to w czym samorząd upatruje swoją rolę i misję, dlatego że sama kwestia powstania morskich farm wiatrowych to raczej domena rządu, na pewno domena rządu. My natomiast zdajemy sobie sprawę z faktu konieczności współpracy i działań, które tę synergię wzmocnią. Dlatego też z naszej inicjatywy powstała „Pomorska platforma rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku”. Będziemy obchodzić we wrześniu czwartą rocznicę powstania tego gremium, które skupia w sobie przedstawicieli i nauki i przemysłu i organizacji pozarządowych i samorządy i ludzi dobrej woli ale przede wszystkim też deweloperów i osoby, które będą zainteresowane inwestowaniem.

Chciałem bardzo gorąco podziękować moim współpracownikom za drugą edycję tego wydarzenia. Już pierwsza edycja rok temu robiła wrażenie a widząc po tym co Karolina i jej zespół przygotował dzisiaj, to te wrażenia w tym roku będą dużo dużo większe. Na pewno dużo dużo większe zainteresowanie widać i na pewno większej liczby młodzieży, co nas cieszy niezmiernie. Oprócz Karoliny Lipińskiej chciałem podziękować też innym osobom, z którymi Karolina współpracuje. Jedna już była tutaj nie wymieniona: Krzysztof Tomaszewski ale jest z kolegą ale jest jeszcze z nami Maciej Mierzwiński, któremu też chciałbym podziękować bo wiem ile serca razem z Karoliną w to przedsięwzięciem włożyliście i za to osobiście chciałem wam podziękować i wierzę, że i ta edycja zakończy się sukcesem tak jak i rok temu.

Z niecierpliwością czekam razem z państwem na to, co podczas tych najbliższych dwóch dni pod gościnnym dachem AmberExpo i będzie się dziać. Ta współpraca z Międzynarodowymi Targami Gdańskimi również zasługuje na uznanie. Chciałem panie prezesie, panie wiceprezesie też wam podziękować, bo jesteście naszymi sprawdzonymi partnerami – podkreślił Leszek Bonna – wicemarszałek województwa pomorskiego.

– Po pierwsze to chciałem powiedzieć że to jest fantastyczne wydarzenie ale też chcę powiedzieć że to jest takie wydarzenie, które trochę wieńczy nasze całe dzieło – powiedział Piotr Borawski – wiceprezydent Gdańska:

Fot. Kazimierz Netka.

– Nie tylko nasza praca i przygotowania do tego żeby te targi w tak okazałej formie pokazać państwu ale przede wszystkim naszej młodzieży, uczniów i studentów. To co mnie najbardziej cieszy, że przez cały rok pracujemy ze szkołami po to, żeby spotykać się z uczniami, pokazywać ten potencjał, pokazywać możliwości, pokazywać im branżę, jak ta przyszłość energetyki wiatrowej całego otoczenia biznesowego może wyglądać i jak oni mogą w tym kształtować swoje kariery zawodowe. To jest bardzo wiele spotkań w pomorskich czy w gdańskich szkołach. To przede wszystkim również materiały, które przygotowujemy, z których w każdej chwili można skorzystać. Są eksperci, którzy nam pomagają, są przede wszystkim także osoby, które przedstawiają na czym polega ich praca w ten sposób zaciekawiając młodzież, pokazując to to co oni robią, co młodzież może robić w przyszłości, a dzisiaj jest takie zwiększenie gdzie zapraszamy wszystkich właśnie w gościnne progi AmberExpo bo to miejsce spotkań, centrum spotkań w naszym regionie i cieszę się, że z jednej strony jest biznes, który nam zaufał bo to nie było proste stworzyć taki nowy produkt i go w tak krótkim czasie rozpromować, pokazać że rzeczywiście damy radę.

Fot. Cezary Spigarski.

Cieszę się, że biznes ten nam zaufał i że dzisiaj bardzo wiele stoisk, bardzo wiele różnorodnych przedstawicieli właśnie biznesu pokaże ten potencjał energetyki wiatrowej i całego otoczenia biznesowego, a z drugiej strony kilka tysięcy uczniów i uczennic, studentek, studentów którzy przyjdą w gościnne progi AmberExpo żeby dowiedzieć się jak może wyglądać ich kariera zawodowa w przyszłości, jak mogą się w niej odnaleźć. Z jednej strony mamy olbrzymi potencjał związany z energetyką ale też możliwości takie aby być właściwie chyba pierwszym regionem w Polsce, który będzie samowystarczalny energetycznie, a drugiej strony to kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy właśnie związanej z energetyką wiatrową, związanych szerzej z takim nowym zielonym ładem, dzięki któremu będziemy mogli przetransformować naszą gospodarkę. Chodzi o miejsca pracy w energetyce, ale myślę że chodzi o całe otoczenie biznesu. Cieszę się, że mogliśmy się spotkać. Zachęcam państwa do tego żeby też w swoich relacjach pokazać ten potencjał który tutaj na Pomorzu mamy i bardzo dziękuję naszym współpracownikom zarówno ze strony pana marszałka jak i ekspertom i oczywiście też moim współpracownikom z miasta Gdańska za zorganizowanie tak fantastycznej imprezy. Dziękuję bardzo! – powiedział Piotr Borawski – wiceprezydent Gdańska.

– Ja pozwolę sobie powiedzieć o kompleksowo ważnej konsekwencji. Warto warto to podkreślić – powiedziała Karolina Lipińska – zastępca dyrektora do spraw rozwoju przedsiębiorczości i innowacji Departament Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego:

Fot. Kazimierz Netka.

– Trudno jest przyciągnąć młodych ludzi, zwłaszcza teraz gdy dużo się dużo dzieje, szczególnie w telefonach, w internecie, na świecie. Dlatego chcieliśmy zorganizować takie targi, w których będą oni rzeczywiście mogli przeżyć ten sektor, to znaczy dotknąć go fizycznie, nie tylko właśnie tak w komputerze, w telefonie ale móc przeżyć go nie tylko uruchamiając stanowisko wirtualnej rzeczywistości, wspinając się, ale przede wszystkim poprzez kontakt ludzki bo przez ludzi, którzy pracują w tym sektorze. To jest właśnie naszym głównym celem, żeby pokazać też te wspaniałe relacje, zespoły, bo oczywiście Pomorska Platforma Offshore, która została przez pana marszałka wymieniona, jest inicjatorem tych działań ale to nie tylko offshore. Idziemy w kierunku zielonej energetyki ponieważ jest to jedyny właściwy kierunek dla planety, dla nas tak naprawdę jako że chcemy być tutaj zdecydowanie liderem tych zmian ale też w taki pozytywny sposób zachęcać młodych ludzi, którzy będą w przyszłości pracować w tym sektorze, ale będą też społeczeństwem, które będzie rozumiało dlaczego to jest ważne. Myślę, że ta kompleksowość jest istotna żeby ją podkreślić, że targi kierujemy oczywiście w głównej mierze do młodzieży ze szkół ponadpodstawowych, studentów ale również do rodziców, do nauczycieli.

Fot. Kazimierz Netka.

Nauczyciele są bardzo ważnym ogniwem w procesie kształcenia – to oni mówią o różnych procesach, przekazują trendy globalne, a rodzic zawsze jest tym pierwszym kontaktem. Staramy się tutaj zaprosić rodziców, zaprosić nauczycieli i też pokazywać im, że jest to bardzo fajna praca, fajny sektor i że warto tutaj z dzieciakom tę drogę pokazywać. No i oczywiście ważna też rzecz, którą chciałabym powiedzieć, przede wszystkim to sektor, w którym jest miejsce zarówno dla chłopców jak i dla dziewczyn. Czyli to nie tylko energetyka twarda, to nie tylko wspinanie się, siła, ale potrzebujemy rzesze mądrych ludzi, którzy będą rozumieli czym jest transformacja energetyczna, jakie są zielone sektory i dlaczego one są dla nas tak istotne.

Fot. Kazimierz Netka.

Ostatnią rzeczą, którą chciałam podkreślić jest bardzo ważny wątek związany z rozwojem energetyki i transformacji energetycznej w regionie Morza Bałtyckiego. Pomorskie, region nadbałtycki, ma szansę być liderem zmian. Inwestycje, które się obecnie już dzieją chociaż jeszcze nie widać ich gołym okiem, są pierwszymi takimi inwestycjami na Bałtyku. Jesteśmy tutaj też swego rodzaju jako kraj poligonem badawczym i tym bardziej na nas spoczywa odpowiedzialność w jaki sposób będziemy kształtować te procesy i tym bardziej chcemy być dla naszych sąsiadów i przyszłych pokoleń dobrym przykładem – powiedziała Karolina Lipińska – zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. 

Fot. Kazimierz Netka.

– My jako Rumia mamy zaszczyt już drugi raz brać udział w tym przedsięwzięciu, będąc liderem Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej – mającego na celu stworzenie miejsca, w którym młodzież będzie mogła w sposób praktyczny doświadczać czym jest morska energetyka wiatrowa i odnawialna – mówiła Agnieszka Rodak – prezes Rumia Invest Park:

Fot. Kazimierz Netka.

– Będziemy również liderem przygotowania porozumienia, które nazywa się Pact for skills – czyli takiego porozumienia na rzecz rozwoju kadr na poziomie regionalnym. Unia Europejska przyjęła Europejski Pakt For Skills, my chcemy takie porozumienie regionalne tutaj stworzyć i zdefiniować główne bariery jeżeli chodzi o rozwój kadry dla nowych, nowoczesnych przemysłów gospodarki i określić za pomocą jakich konkretnych działań będziemy w stanie temu działać na rzecz rozwoju dla nowoczesnego przemysłu – powiedziała Agnieszka Rodak – prezes Rumia Invest Park.

– W województwie pomorskim młodzież jest wspaniała, bo tak naprawdę przez 6 miesięcy tej edycji udało nam się odwiedzić prawie 150 szkół bezpośrednio – powiedział Krzysztof Tomaszewski – odpowiedzialny za program edukacyjny w szkołach, Fundacja Innowacyjnego Przemysłu Energetyki Morskiej:

Fot. Kazimierz Netka.

– Było ponad 250 warsztatów dedykowanych młodzieży, to było 6000 młodzieży, która miała okazję zobaczyć to wszystko i usłyszeć na żywo. Oni tak naprawdę reagowali wspaniale, to były zawsze fajne spotkania. Wtedy, kiedy mówiliśmy o twardej wiedzy czy wtedy kiedy z nimi wspólnie hasłowo bawiliśmy się poprzez pracę zespołową czy pracę nad kreatywnym myśleniem i w tej całej inicjatywie – to nie jest łatwa inicjatywa ponieważ biznes zajmuje się przede wszystkim wynikami i tym co realizuje w edukacji, a tak naprawdę musi nadążyć – i te wszystkie lata, dziesięciolecia, gdzie nie udało się tak naprawdę rozwinąć właściwie edukacji na poziomie technicznym – zaprzeczeniem jest województwo pomorskie. Tutaj jak wchodziliśmy do szkół , widzieliśmy, że te szkoły mają wspaniałe sale dydaktyczne, wspaniałe wyposażenie i bardzo chcę podziękować panu marszałkowi, panu prezydentowi ponieważ ci dwaj panowie tak naprawdę bardzo nam pomogli, ponieważ to dzięki ich determinacji mogliśmy do szkół jeździć, mogliśmy się z młodzieżą spotykać i mogliśmy i to wszystko przekazywać. To jest krótkie spotkanie natomiast państwo zobaczcie sami na tej hali. To będzie 7 tysięcy uczniów, to będzie pewnie z 1000 studentów.

Fot. Kazimierz Netka.

To będą ludzie, którzy są przygotowani do tego co tu się wydarzy i będą wspaniale reagować bo na tych zajęciach tak reagowali. To jest inne pokolenie – to są ludzie, na których działają inne bodźce tak naprawdę ,inne kanały do nich docierają i dla nich taka inicjatywa, gdzie ludzie z firm nie przedstawiają swojej firmy, nie opowiadają co osiągnęli tylko pokazują realne zawody i realne ścieżki kariery, jest fantastyczne. Oni nie chcieli żeby te targi nazywały się targami pracy. Świadomie wybrali nazwę „targi kariery” ponieważ oni tak naprawdę są innym pokoleniem i świadomie chcą budować swoją karierę zawodową – podkreślił Krzysztof Tomaszewski – odpowiedzialny za program edukacyjny w szkołach, Fundacja Innowacyjnego Przemysłu Energetyki Morskiej.

– Szanowni państwo! Ja także chciałbym przekazać serdeczne podziękowania dla naszych wystawców, którzy tak licznie zgromadzili się w dwóch halach AmberExpo – mówił Łukasz Kneba – spiritus movens targów Edu Offshore Wind:

Fot. Kazimierz Netka.

– To jest ponad 120 wystawców, o których z pełną świadomością można powiedzieć, że to są firmy odpowiedzialne społecznie.

Nasze wydarzenie Edu Offshore Wind nie jest typowo targami biznesowymi, więc tym trudniej te wszystkie podmioty zachęcić, żeby podjęły ten ciężar, a firmy mogę powiedzieć że wystawiły się licznie, zarówno z pierwszej edycji jak też pojawiło się wiele podmiotów z drugiej edycji nowych. Mogę powiedzieć, że te firmy też podjęły cały ciężar. Pokażą wspaniałe eksponaty.

Fot. Kazimierz Netka.

Na stoiskach opowiedzą o tym, czym się zajmują na co dzień, a także przestawią tej młodzieży konkretną ofertę na przyszłość i to jest mega ważne przesłanie, które właśnie niosą całe Targi Edukacyjne Kariery Edu Offshore Wind i powinniśmy być tego zadowoleni. Tam są reprezentanci każdego etapu budowy morskiej farmy wiatrowej, najwięksi pracodawcy z naszego regionu ale także firmy międzynarodowe i możemy powiedzieć, że tutaj właśnie ten biznes jest przygotowany do realizacji tych projektów i możemy być dumni, że właśnie ci wszyscy pracodawcy tutaj sami są. Dziękuję bardzo! – powiedział Łukasz Kneba – spiritus movens targów Edu Offshore Wind.

– Chciałbym podkreślić wyjątkowość tego wydarzenia. Już pan marszałek, pan prezydent, pani dyrektor mówili o tym, że to tak naprawdę finał całej akcji edukacyjnej ale w ramach tego wydarzenia zaangażowane są także inne instytucje miejskie, marszałkowskie – poinformował Paweł Orłowski – wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich:

Fot. Kazimierz Netka.

– To jest program także dla bardzo małych dzieci, które mogą na przykład w ramach strefy dla dzieci dzisiaj w czasie targów Hewelianum także, poznać już w bardzo młodym wieku aspekty dbałości o środowisko, gospodarki morskiej czy też odnawialnych źródeł energii. Oprócz AmberExpo także i Hevelianum dzisiaj gości podczas targów. Obszar targów Edu Offshore Wind to duża inicjatywa, także odbywa się za pomocą czy dzięki pracy serwera, który organizuje konkurs również dla młodzieży w kontekście innowacyjności – szukania rozwiązań innowacyjnych co oczywiście także będzie impulsem do wejścia w tę dziedzinę, być może do wykorzystania przez przez firmy, więc rzeczywiście ten program jest szeroki, jest kompleksowy, jest finałem działań edukacyjnych, ale pojawia się także biznes choć to co to są przede wszystkim targi edukacyjne, które mają niwelować to wąskie gardło, które ma branża offshore i uwaga: nie tylko offshore – co pan marszałek podkreślał – dlatego że tutaj spotyka się także biznes podczas Pomorskiej Platformy Offshore i również odbywa się wymiana wiedzy, doświadczenia budowania pewnych relacji także biznesowych. Co więcej, pan marszałek wspominał właśnie o tych walorach edukacyjnych, o rynku pracy ale warto jeszcze podkreślić, że choć dzisiaj biznes ma świadomość tego wąskiego gardła i dlatego jest na targach offshore, dlatego inwestuje w przyszłość nie w dzisiejszy zwrot szybki z uczestnictwa w targach tylko w kadry, to jednak to spotkanie nie mogłoby się odbyć i o tym państwo tak się nią chwalą, tym bardziej wypada to chwalić – to nie jest tylko kształtowanie warunków do rozwoju gospodarki, to nie jest tylko inwestycja w ważne takie mechanizmy rozwojowe na Pomorzu, w koordynację, w opracowanie świetnego programu energetycznego. To jest także współfinansowanie tego wydarzenia bo ono by nie mogło się odbyć bez zaangażowania już w praktyce finansowego samorządu województwa i miasta Gdańska, więc ten aspekt także warto podkreślać, że to jest bardzo praktyczne i bardzo twarde działanie nie tylko właśnie to merytoryczne. I co więcej: z szeroką perspektywą, bo jak wspominała pani dyrektor, rozmowa jest szersza nie tylko o klasycznej morskiej energetyce wiatrowej ale także o wykorzystaniu innych źródeł energii, między nimi także energii wodorowej. Są tu także przedsiębiorstwa, które zajmują się produkcją, dostarczaniem ciepła: GPEC czy OPEC ale i jest tutaj także między nimi silny partner: Stocznia Remontowa. Mówimy więc też o szerszym ujęciu całej gospodarki morskiej z nastawieniem na coś, co jest dzisiaj rzeczywiście na ustach wszystkich czyli na offshore – powiedział Paweł Orłowski – wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich.

– Clou dzisiejszego spotkania to fakt, że naprawdę dzieje się rewolucja energetyczna i nie chodzi tylko o to, że ona jest zielona, ma tam inne barwy – mówił Andrzej Bojanowski – prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich:

Fot. Cezary Spigarski.

– Tak naprawdę przemysł i energetyka przesuwają się południa na północ – to jest tak naprawdę przyszłość i bez względu na to czy to będzie oparte tylko na offshore czy o wodór, może jest amoniak że tak naprawdę to są przemysły wszystkie okrętowe stoczniowe, które jakby tak naprawdę są elementem całego łańcucha, bo dzisiaj produkują CTV jutro będą je remontować, a pojutrze będą konstruować inne elementy wyposażenia. Wydaje mi się, że tak naprawdę to co się teraz wydarza, to są takie lata 70. dla Śląska – mówię o Pomorzu i o Zachodniopomorskiem. My tak naprawdę przejmujemy ciężar rozwoju gospodarczego tego kraju, bo energetyka jest jego napędem – co do tego nie mam żadnych wątpliwości.

Drugi ważny element to ring wokół Bałtyku i tu nie chodzi tylko i wyłącznie o bezpieczeństwo ze względu na tę wojnę i tak dalej, ale o bezpieczeństwo energetyczne, które musi stać się faktem. Tu już nie ma dyskusji czy te sieci łączyć, nie łączyć – dlatego że trzeba stabilizować system. Offshore ma też swoje – jak energetyka odnawialna – ma swoje też wady – poprzez niestabilność, poprzez duże piki – w zeszłym roku w wakacje taką mieliśmy sytuację, że Belgowie musieli jakby wyłączać zasilanie poprzez dużą nadprodukcję energii z wiatru i płacić za to deweloperom, inwestorom. Wierzę, że dzięki takim inicjatywom, naszym marzeniem MTG, jest pójście z tym dalej. Nie robimy tego tylko w Gdańsku, na Pomorzu – pójście z tym projektem na zachodniopomorskie – tam jest naprawdę bardzo intensywny rozwój tego rynku offshore windowego, ale także do Śląska, bo to jest prosty mechanizm zachęcający do przyjazdu i próbowania znajdowania tutaj swoich szans rozwojowych dla młodych ludzi ale także i tych, którzy pracują dzisiaj w branży w energetyce bo offshore wind jest elementem nowoczesnym innym, a tak naprawdę gdy głęboko wejdziecie w tę książkę (Informator) w tym my tych ludzi wszystkich kształcimy, my ich mamy, mamy na pokładach. Oni czymś innym się tylko chwilowo zajmowali, teraz mogą się zajmować zupełnie innym – nowoczesną odmianą energetyki – powiedział Andrzej Bojanowski – prezes zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Fot. Kazimierz Netka.

Po konferencji zwiedzano stoiska.

Fot. Kazimierz Netka.

Około godziny 10 nastąpiła uroczystość oficjalnego otwarcia Targów Edu Offshore Wind, z udziałem krajowych i zagranicznych gości.

Ceremonią kierowała dr Karolina Lipińska – zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Fot. Kazimierz Netka.

Na zakończenie pani prowadząca przypomniała, że w Gdańsku powstanie fabryka, która będzie miała bardzo duże znaczenie dla budowy farm morskich elektrowni wiatrowych. Buduje ją spółka Baltic Towers. Dr Karolina Lipińska zapowiedziała też wystąpienie prezesa tej spółki, Jakuba Wnuczyńskiego.

Najpierw pokazano film, dotyczący tej inwestycji. Z ekranu i głośników popłynęły m.in. następujące wiadomości:

Fot. Kazimierz Netka.

Morska energetyka wiatrowa to przyszłość i nadzieja kolejnych pokoleń, a także długoterminowa inwestycja. Na morzach energetyka wiatrowa, idąc w parze z naturą, realizuje swoją misję zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego na przyszłość. Polska będąca w samym sercu Europy staje się kluczowym graczem w rewolucji energetycznej. Gdańsk od dekad związany z przemysłem morskim, swoją historią, innowatorstwem wyznacza, kształtuje przyszłość dla morskiej energetyki wiatrowej. To właśnie w Gdańsku rodzi się przełomowy obiekt gwarantujący offshore wind dla Polski. Spółka Baltic Towers realizuje jedną z kluczowych inwestycji w zakresie morskiej energetyki wiatrowej.

W Baltic Towers koncentrujemy się na energii odnawialnej, łącząc zrównoważony rozwój z postępem przemysłowym. Nasz innowacyjny projekt przyczyni się do transformacji. W Gdańsku powstaje najnowocześniejsza fabryka polskich wież wiatrowych. Wyposażona w najnowocześniejsze maszyny będzie w stanie obsłużyć największe morskie turbiny z możliwością realizacji ponad 150 wież rocznie, zapewniając nowe standardy w branży offshore.

Z Baltic Towers jesteśmy gotowi zaistnieć jako pionier na rozwijającym się rynku morskiej energetyki wiatrowej. Inwestycja Baltic Towers będzie zatrudniała ponad 500 wysoko wykwalifikowanych pracowników, zapewniając stanowiska pracy dla mieszkańców Trójmiasta i okolic.

Nowi pracownicy będą mieli dostęp do szkoleń doskonalących kompetencje miękkie na każdym etapie ich rozwoju zawodowego. Szkolenia będą oferowane zarówno w firmie jak i w lokalizacjach naszego hiszpańskiego partnera.

Baltic Towers koncentruje się na wspieraniu zrównoważonej przyszłości energetycznej, budując lepszą przyszłość dla nas oraz następnych pokoleń poprzez bezpieczną transformację energetyczną.

– Szanowni goście i młodzieży oczywiście! Wszyscy państwo się zgodzą, że Gdańsk i Pomorskie są doskonałym miejscem do prowadzenia tej inwestycji – powiedział Jakub Wnuczyński – prezes zarządu spółki Baltic Towers:

Fot. Kazimierz Netka.

– Gdańsk od dawna związany z gospodarką umożliwia rozwój i inwestycje firmom z branży offshore wind, które budują nowy, perspektywiczny rynek pracy na wiele, wiele lat do przodu. Chciałem bardzo serdecznie podziękować panu prezesowi Alanowi Aleksandrowiczowi, za wsparcie, jakie Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego daje naszej inwestycji. Budujemy ogromny zakład produkcyjny.

Fot. Cezary Spigarski.

Gdańsk, Pomorskie stają się ważnym miejscem na mapie Europy jeżeli chodzi o łańcuch dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej. Z doskonałym zapleczem edukacyjnym, doskonałą lokalizacją, zapleczem portowym – widzimy, że jest to miejsce, w którym możemy prowadzić i rozwijać biznes polegający na produkcji polskich wież dla morskiej energetyki wiatrowej, dla najnowszych i największych, najnowocześniejszych turbin.

Gdańsk od zawsze wspierał tego typu inwestycje i widzimy że to będzie dobre miejsce dla ulokowania tego typu fabryki. Widzimy również zadanie, które na nas w tej chwili spoczywa jako lokomotywy dla wspierania lokalnych firm, lokalnych dostawców, które będą dostarczać komponenty niezbędne do produkcji wież wiatrowych.

Dwa słowa do młodzieży: przed wami rozwija się w tej chwili ogromna, perspektywiczna branża, branża morskiej energetyki wiatrowej, gdzie możecie znaleźć pracę w takich fabrykach jak Baltic Towers, ale możecie również pracować w portach instalacyjnych, u deweloperów, na jednostkach instalacyjnych. Macie cały wachlarz możliwości, które się przed wami otwierają i możecie wybierać, w którym kierunku chcecie rozwijać swoje ścieżki kariery.

Poczujcie siłę, która jest w waszych rękach, możecie zmienić przyszłość, możecie mieć realny wpływ na to, jak będzie wyglądała przyszłość wasza, waszych dzieci, przyszłych pokoleń.

Fot. Cezary Spigarski.

Bardzo dziękuję i zapraszam państwa włodarzy miasta i województwa do złożenia podpisu pod dokumentem, który zostanie umieszczony w kapsule czasu, który będzie wmurowany w fundamentach nowo budowanej fabryki – inwestycji, z którą w tej chwili ruszamy i będziemy obserwować jak ten zakład produkcyjny rośnie i rozpocznie produkcję już w roku 2025 – zachęcał Jakub Wnuczyński – prezes zarządu spółki Baltic Towers.

Fot. Kazimierz Netka.

Do podpisywania dokumentu ustawiła się długa kolejka. Wiele osób pragnęło zostawić swoją pamiątkę na tej historycznej karcie.

Oto informacja na temat Targów, przekazana nam przez Annę Drozd – rzecznika prasowego BALTEXPO:

Wystartowały 2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024!

Targi to jedyne w skali kraju takie wydarzenie, którego celem nadrzędnym jest edukacja w zakresie zeroemisyjnych technologii i prezentacja perspektywicznej ścieżki kariery w branży offshore wind. Jest to już druga edycja imprezy.

– Widząc ogromny sukces i entuzjazm młodych ludzi podczas pierwszej edycji targów EDU OFFSHORE WIND w 2023 roku, postanowiliśmy kontynuować nasze wsparcie dla tego projektu. Obserwujemy dynamiczny rozwój zielonej energetyki oraz sektora morskiej energetyki wiatrowej. Firmy z tych sektorów coraz częściej wybierają Gdańsk jako swoją siedzibę, wzmacniając lokalny łańcuch dostaw i generując nowe miejsca pracy. Jesteśmy przekonani, że nasze miasto może być nie tylko liderem w tym obszarze, ale również zapewnić odpowiednie wykształcenie i kształcenie dla kolejnych pokoleń specjalistów, których popyt będzie stale rósł – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Zarażamy pasją do zielonej energetyki! – Innowacyjne kierunki kariery zawodowej dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Podczas tego wyjątkowego wydarzenia młodzież spotka się z przyszłymi pracodawcami z sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. EDU OFFSHORE WIND to nie tylko dwudniowe targi, ale również wynik wielomiesięcznego programu edukacyjnego. W czasie targów będzie można zobaczyć i dotknąć wiele wielkogabarytowych eksponatów, uczestniczyć w warsztatach i pokazach na żywo. Ponadto, można będzie spotkać w jednym miejscu kilkudziesięciu przyszłych pracodawców sektora morskiej energetyki wiatrowej i innych technologii miksu energetycznego. Organizatorzy przygotowali we współpracy z Klastrem Technologii Wodorowych pierwsze wodorowe warsztaty w ramach międzynarodowego projektu Green Skills for Hydrogen.

– Podczas tegorocznej edycji towarzyszy nam hasło: „Zarażamy młodzież pasją do zielonej energetyki!”, które świetnie oddaje ideę naszego wydarzenia. Chcemy pokazywać potencjał branży, jej innowacyjność i szerokie perspektywy jakie daje praca w tej gałęzi gospodarki. Podczas pierwszej edycji gościliśmy ponad 6000 osób w tym nauczycieli, uczniów, panelistów i gości branżowych. W tej edycji spodziewamy się ponad 8000 młodych ludzi. Te liczby są dowodem na słuszność naszych decyzji. Targi kariery EDU OFFSHORE WIND doskonale wpisują się w potrzeby sektora morskiej energetyki wiatrowej – mówi Agnieszka Rodak, prezes Rumia Invest Park Sp. z o.o.

WYJĄTKOWY PROGRAM EDUKACYJNY O TEMATYCE OFFSHOROWEJ W SZKOŁACH

Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024 poprzedził jak w roku ubiegłym specjalny program edukacyjny dedykowany dla uczniów zainteresowanych tematyką morskich farm wiatrowych. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 140 szkół z województwa pomorskiego.

– Przez ostatnie pół roku miałem niesamowitą przyjemność prowadzenia warsztatów związanych z odnawialnymi źródłami energii w szkołach ponadpodstawowych całego województwa pomorskiego. Ta edycja to dwa razy więcej szkół i ponad 6.000 uczniów, z którymi dzieliliśmy się informacjami na temat zawodów związanych z energią wiatrową na morzu. – Krzysztof Tomaszewski, główny prowadzący program w szkołach, współorganizator targów z ramienia Fundacji Innowacyjnego Przemysłu Energetyki Morskiej.

Zeszłoroczne targi zgromadziły ponad 5000 uczniów szkół średnich i ponad 75 wystawców z czołowych firm i organizacji sektora morskiej energetyki wiatrowej i nie tylko, z Polski i z zagranicy. Tegoroczna frekwencja zapowiada się rekordowo. W tym roku organizatorzy liczą na ponad 8000 uczniów z całego regionu Pomorza i ponad 100 wystawców i partnerów z całej Polski. W tegorocznym wydarzeniu nieocenioną pomocą będzie około 100 wolontariuszy, których zadaniem będzie przeprowadzenie poszczególnych grup uczniów wyznaczoną ścieżką przez wszystkie stoiska, wystawione eksponaty, towarzyszące prezentacje na scenie młodzieżowej oraz warsztaty z kompetencji miękkich, prowadzonych w małych salach.

Fot. Kazimierz Netka.

Organizatorzy przygotowali też unikatowe wydawnictwo – Informator EDU OFFSHORE WIND 2024, który oprócz ciekawych artykułów i wywiadów zawiera opisy 84 zawodów związanych z morską energetyką wiatrową i technologiami wodorowymi!

NOWOŚCI 2. EDYCJI EDU OFFSHORE WIND 2024

Organizatorzy przygotowali dla odwiedzających wiele nowości w tym między innymi Wyspę Transformacji Energetycznej, strefę Job Truck, czyli miejsce umożliwiające prezentację programów praktyk, staży oraz ofert pracy. Centralnym punktem jest FOOD TRUCK służący jako JOB WALL, na którym wystawcy mogą prezentować swoje oferty. Dodatkowo, strefa wyposażona jest w mini stoiska oraz miejsce relaksu z kanapami i stolikami, gwarantujące komfortowe warunki do rozmów rekrutacyjnych i wymiany informacji.

Bardzo ciekawym punktem tegorocznej edycji będzie Innowaton Baltic Challenge by Starter, czyli 2-dniowe wydarzenie, którego główną nagrodą będzie wyjazd studyjny do Brukseli sponsorowany przez organizację WIND EUROPE. Zadaniem młodzieży będzie wypracowanie innowacyjnych rozwiązań dla branży morskiej. Ale to nie wszystko.

Fot. Cezary Spigarski.

W trakcie targów będzie można zobaczyć również innowacyjne projekty takie jak: boję oceaniczną, dzięki której możliwe jest zdalne badanie parametrów wody, symulator statku CTV czy Toyotę Mirai elektryczne auto zasilane wodorowymi ogniwami paliwowymi. I mnóstwo innych!

– Region Morza Bałtyckiego jest dla nas szczególnie istotny w kwestii transformacji energetycznej całego akwenu, stąd odczuwamy ogromną potrzebę intensyfikacji działań również na szczeblu politycznym. Przejawem tego jest spotkanie Zarządu organizacji bałtyckiej – Współpracy Subregionalnej Państwa Morza Bałtyckiego (BSSSC) oraz wizyta na Targach Bałtyckiej Rady Młodzieżowej. O optymalizacji rozwoju kadr dla morskiej energetyki wiatrowej będziemy rozmawiać podczas konferencji Pomorskiej Platformy Offshore organizowanej przy okazji Targów. Zwieńczeniem tego będzie podpisanie Porozumienia dotyczącego Pomorskiego Partnerstwa na rzecz umiejętności w ramach EU Pact for Skills z udziałem ponad 20 kluczowych partnerów branżowych, instytucjonalnych i edukacyjnych. – mówi dr Karolina Lipińska, Zastępca Dyrektora ds. Rozwoju Przedsiębiorczości i Innowacji, Departament Rozwoju Gospodarczego, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. 

Fot. Kazimierz Netka.

W tym roku organizatorzy wraz z partnerem jakim jest HEVELIANUM zdecydowali się poszerzyć swoją ofertę o najmłodszych. Specjalnie dla nich powstała Strefa EduYOUNG na Górze Gradowej. Będzie to wydarzenie towarzyszące dedykowane dla uczniów klas 4-8 z warsztatami i pokazami interaktywnymi. I co ciekawe, będzie też Strefa Zawodowca, gdzie swoje szkoły ponadpodstawowe przedstawią sami uczniowie!

– Hevelianum jako partner edukacyjny targów przygotowało w ramach wydarzenia program dedykowany szkołom podstawowym i ponadpodstawowym. Na samych targach znajdzie się m.in. strefa interaktywnych eksponatów i modelowania 3D, quiz wiedzy o zielonej energetyce oraz planetarium mobilne, w którym będzie można udać się w astronomiczną podróż po niebie. Targi pokazują, jak ciekawa i różnorodna może być praca w obszarze offshore. W podobnym duchu opracowaliśmy program edukacyjny im towarzyszący. Równolegle w Hevelianum na Górze Gradowej przygotowaliśmy dla klas 4-8 SP strefę EduYOUNG, a w niej m.in. możliwość udziału w warsztatach i rozmów uczniów szkół podstawowych z kolegami i koleżankami z techników. W taki sposób najlepiej odkrywa się swoje zainteresowania, poznaje talenty i predyspozycje. – mówi Paweł Golak, Dyrektor Hevelianum.

Fot. Cezary Spigarski.

Ponad 100 wystawców: firm, deweloperów, inwestorów, uczelni i instytucji badawczych przekaże młodzieży wiedzę z „pierwszej ręki”, 50 różnego rodzaju eksponatów często wielkogabarytowych, dzięki którym młodzież „dotknie branży” i uruchomi swoją wyobraźnię.

– Branża offshore to ogromna szansa dla całego regionu Pomorza, ale jej wpływ będzie widoczny w całej polskiej gospodarce. Cieszymy się, że nasze wydarzenie gromadzi coraz więcej firm z całej Polski i Europy. Z kolei młodzi ludzie znajdą na targach odpowiedzi na pytanie, jak wygląda codzienna praca w poszczególnych zawodach, czy i na ile wiąże się z długimi wyjazdami, jakie języki powinni znać, czy jak wygląda proces rekrutacji. Liczymy, że tegoroczne targi będą cieszyły się jeszcze większym zainteresowaniem niż w roku ubiegłym. – mówi Paweł Orłowski, wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich S.A.

Partnerami głównymi wydarzenia są: Samorząd Województwa Pomorskiego i miasto Gdańsk.

Targi EDU OFFSHORE WIND są współfinasowane przez Samorząd Województwa Pomorskiego i InvestGDA.

Inicjatorami wydarzenia są: Pomorska Platforma Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku oraz Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej w Rumi.

Wydarzenie organizują: Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A., Rumia Invest Park Sp. z o.o., Co-Made Sp. z o.o, oraz Fundacja Innowacyjnego Przemysłu Energetyki Morskiej.

Po więcej informacji oraz szczegółowy program, zapraszamy na stronę wydarzenia: www.eduoffshorewind.pl oraz profile społecznościowe LinkedIn , Facebook , YouTube, Instagram – zachęca Anna Drozd – rzecznik prasowy BALTEXPO.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *