Inauguracja działalności Pomeranian European Digital Innovation Hub w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym PSSE. Otwiera się brama do innowacji cyfrowych dla małych i średnich firm w trzech województwach. To również element tegorocznych Dni Otwartych Funduszy Europejskich

Fot. Kazimierz Netka.

Łatwiejsza droga do cyfrowej transformacji

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wraz z Partnerami mają zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w Konferencji Inaugurującej działalność Pomorskiego Hubu Innowacji Cyfrowych / Pomeranian Digital Innovation Hub – taka wiadomość została rozesłana kilka tygodni temu do różnych podmiotów. Oto ciąg dalszy:

Czy wiecie czym są Europejskie Huby Innowacji Cyfrowych? Czy wiecie jak sprostać cyfrowym wyzwaniom i zyskać przewagę konkurencyjną? Czy wiecie, że przejście przez drogę cyfrowej transformacji jest możliwe całkowicie bezpłatnie właśnie dzięki wsparciu Pomeranian DIH? – zachęcała Paulina Czyżak – Specjalista, Dział Parków Naukowo-Technologicznych w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Fot. Kazimierz Netka.

Już 9 maja będziecie mieli okazję do zapoznania się z Pomorskim Hubem Innowacji Cyfrowych, jego założeniami i ofertą. Dowiecie się jak uzyskać dostęp do specjalistycznych usług opartych na najnowszej wiedzy, doświadczeniu i technologii. Dowiecie się również o możliwościach przetestowania i wdrożenia innowacji cyfrowych w Waszych firmach. Podczas wydarzenia Partnerzy projektu podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, a także zaprezentują usługi i rozwiązania dostępne w ramach Pomeranian DIH.

Tematem przewodnim Konferencji  będzie cyfrowa transformacja dla MŚP.
Cyfrowa transformacja stała się faktem. Analityka danych, digitalizacja procesów wewnętrznych, automatyzacja oraz technologie mobilne to obszary, które stają się niezbędne, aby firmy funkcjonowały efektywniej. Pomyślna transformacja cyfrowa to sposób na budowanie przewagi konkurencyjnej, dzięki której firmy mogą działać bardziej elastycznie, rozszerzać działalność na inne rynki czy segmenty oraz podejmować lepsze decyzje na podstawie dostępnych danych.
Dlaczego to wydarzenie jest właśnie dla MŚP?

Pomeranian Digital Innovation Hub kieruje swoją ofertę do firm z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oferując bezpłatne usługi w ramach pomocy de minimis. Dołączcie do nas i poznajcie Waszych Partnerów w cyfrowej transformacji!

Skorzystaliśmy z tego zaproszenia. Wraz z nami przybyło bardzo wiele osób; na sali zabrakło miejsc…

Kto tworzył Pomeranian Digital Innovation Hub?

Wyjaśniła to, prowadząca konferencję, Jaśmina Zwierz – Project Manager w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Fot. Kazimierz Netka.

31 partnerów z województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Wspólnie budujemy Europejski Hub Innowacji Cyfrowych – jeden z 11 takich hubów w Polsce. I jeden ze 136 aktualnie, bo może będzie ich więcej w całej Europie.

Maj to szczególny miesiąc dla Polski w tym roku, bo świętujemy 20-lecie naszego członkostwa w Unii Europejskiej. Wczoraj mieliśmy Dzień Otwarty Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i mówiliśmy o tym, co się wydarzyło przez te 20 lat, a dzisiaj będziemy kontynuowali dysksuję związaną z przyszłością, będziemy rozmawiać o przyszłości europejskich hubów innowacji cyfrowych. I w tym naszego Pomorskiego Hubu Innowacji Cyfrowych – powiedziała Jaśmina Zwierz – Project Manager w PSSE.

Jeśli chce się być konkurencyjnym na rynku, to niestety, trzeba wchodzić w nowe technologie

Przemysław Sztandera – prezes zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, wspominał początki tego przedsięwzięcia, gdy opracowywano dokumentację do Komisji Europejskiej w kwestii hubu innowacji cyfrowych i wniosku o wsparcie, które zostało przyznane. Dzisiaj na sali spodziewano się 30 partnerów, logotypy.

Fot. Kazimierz Netka.

– Dopiero teraz jak się widzi, ilu was jest na sali, to zauważa się jakie to jest złożone przedsięwzięcie i ilu trzeba partnerów, żeby takie usługi kompleksowe dla tych małych i średnich firm w zakresie cyfryzacji wykonać – powiedział prezes Przemysław Sztandera. – Jest to, moim zdaniem, bardzo ważna inicjatywa, dlatego że szczególnie małe i średnie przedsiębiorstwa tej cyfryzacji trochę się boją. Boją się kosztów, trzeba mieć specjalistów, trzeba się na tym znać; oprogramowanie kosztuje, nie wiadomo czy będzie działać i trzeba będzie czekać aż ktoś nam coś poprawi, naprawi, a tutaj dzięki waszemu wsparciu będą mogli zobaczyć , że to wcale nie jest takie straszne i warto się cyfryzować i digitalizować, bo od tego nie ma ucieczki. Jeśli chce się być konkurencyjnym na rynku, to niestety, trzeba wchodzić w nowe technologie i digitalizować się. No i też szczególnie, że coraz mniej dostępne są zasoby ludzkie.

Żeby nam nic nie umknęło w organizacji tego procesu, to też trochę, wprawdzie analogowo, ale trochę w sposób związany z informatyką, bo kiedyś tak było, że jak miał powstać program, to najpierw się budowało schemat blokowy

Myśmy też sobie rozpisali taki schemat blokowy tego całego procesu, żeby nam nic nie umknęło i naprawdę wygląda to dość skomplikowanie, ale dzięki temu mamy pewność, że ułożenie żadnego procesu nam nie umknie.

Życzę owocnych obrad. Trochę szkoda, że nam umknęło półtora roku przez to, jak strona polska podeszła do kwestii finansowania EDIHu, ale mam nadzieję, ze jesteśmy na ostatniej prostej, podpiszemy umowę i będziemy mogli świadczyć usługi – powiedział Przemysław Sztandera – prezes zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Fot. Kazimierz Netka.

Razem budujemy ekosystem innowacji w trzech województwach

– Chciałabym podziękować wszystkim osobom pracującym w marketingu w naszych partnerskich instytucjach za promowanie tego dzisiejszego wydarzenia – powiedziała Jaśmina Zwierz. – Dzięki wam jesteśmy tutaj tak licznie zebrani. Wszyscy jesteście zaangażowani w prace z nowymi technologiami, wszyscy pracujecie nad innowacjami różnego rodzaju albo wspieracie te prace związane z rozwojem innowacji. Razem budujemy ekosystem innowacji w trzech województwach, o których mówiłam. Dlatego chcieliśmy znaleźć osobę, która w interesujący sposób będzie dzisiaj do nas przemawiała. Chcieliśmy znaleźć po pierwsze polskiego przedsiębiorcę, który będzie wiedział jak mówić do małych i średnich przedsiębiorstw, który powie jak przejść przez drogę cyfrowej transformacji, ale też kogoś, kto ma doświadczenia międzynarodowe, oczywiście, najlepiej z Doliny Krzemowej. I wyobraźcie sobie, że tak też się stało. Znaleźliśmy w Sopocie taka osobę. Akurat złożyło się tak, że jest to również inwestor Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – znaleźliśmy Michała Kułaczkowskiego, który od 15 lat jest w branży IT, programista, architekt systemów komputerowych, menedżer, założyciel, właściciel Devopsbay.

Fot. Kazimierz Netka.

– Witam serdecznie wszystkich. Dziękuję za piękne przedstawienie, dziękuję panu prezesowi za zaproszenie i możliwość przedstawienia mojej krótkiej prezentacji – powiedział Michał Kułaczkowski. – Będę mówić o transformacji cyfrowej potencjału LLM – czyli dużych modeli językowych w 2024 roku, – pionierskie innowacje i praktyczne zastosowanie w biznesie.

To była inauguracja wystąpień eksperckich podczas konferencji inaugurującej działalność Pomorskiego Hubu Innowacji Cyfrowych / Pomeranian Digital Innovation Hub.

Oto, co przewidywał program:

Fot. Kazimierz Netka.

10.20 – Transformacja cyfrowa a uwalnianie potencjału: LLM w 2024 roku – Pionierskie Innowacje i Praktyczne Zastosowania w Biznesie – Keynote speaker – Michał Kułaczkowski, CEO Devopsbay

BLOK I – OFERTA USŁUG POMORSKIEGO HUBU INNOWACJI CYFROWYCH

10:50 – Pomorski Hub Innowacji Cyfrowych – idea i cel świadczonych usług – Koordynator PDIH – Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna – Radosław Wika, Dyrektor Działu Parków Naukowo-Technologicznych, PSSE

11:30 – Usługi PDIH wspierające cyfrową transformację Skills & training  – zdobycie umiejętności cyfrowych i dodatkowych kwalifikacji – Andrzej Kiesz, CEO, InfoShare Academy

Test before invest – testy w środowisku przemysłowym – Alicja Starnawska, Dyrektor Operacyjny, ISS RFID

Support to find investments – wsparcie w poszukiwaniu zewnętrznego finansowania – Emilia Drozd-Kochanowicz, Kierownik sekcji projektowej, Agencja Rozwoju Pomorza

Innovation ecosystem & networking – budowanie relacji biznesowych – Marcin Młyński, CEO, Fundacja CODE:ME

BLOK II – PANEL DYSKUSYJNY

12:30 – Europejskie Huby Innowacji Cyfrowych – doświadczenia partnerów

Dlaczego transformacje cyfrowa jest ważna? Dlaczego warto skorzystać z bezpłatnych usług EDIH i jaki jest ich cel?

Moderator: Jarosław Parzuchowski, Prezes Zarządu, Klaster ICT Interizon

Paneliści: Bartosz Sobolewski, PIRXON; Bartłomiej Straszak, DBR77; Andrzej Chybicki, INERO SOFTWARE; Ewa Krzaczkowska, POMORSKA AGENCJA ROZWOJU REGIONALNEGO

Musimy chronić nie tylko nasze dane informacyjne, ale także przestrzeń gospodarczą, na której działamy

– Utworzenie Pomeranian Digital Innovation Hub jest niezwykle ważne i w regionie nadmorskim i pomorskim, w Polsce i w Europie środkowej – powiedział prof. Marek Grzybowski – przewodniczący Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, prezes Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego. – Z moich doświadczeń, z kontaktów z klastrami z Unii Europejskiej i spoza Unii Europejskiej wynika, że to informatyka, informatyzacja, wykorzystanie tak zwanej sztucznej inteligencji i technologii satelitarnych to jest jedno i to jest aktualnie bardzo ważne narzędzie do współpracy. Wbrew pozorom nie ma jeszcze pełnej świadomości tego, że warto wykorzystywać narzędzia informatyczne, bo to są bardzo dobre narzędzia do wspierania działalności biznesowej ale jednocześnie niebezpieczne bo może być udostępniona informacja o naszej firmie.

Zdarzyła się teraz taka sytuacja, jeśli chodzi o gospodarkę morską i przemysły morskie, czyli porty, transport morski i stocznie, że wyłączane są systemy GPS, a więc dodatkowo mamy zagrożenie związane z tym, że musimy chronić nie tylko nasze dane informacyjne, ale także przestrzeń gospodarczą, na której działamy. Taki hub, który będzie transferował pieniądze szczególnie do małych i średnich przedsiębiorstw, które często nie mają pieniędzy, narzędzi lub ludzi, którzy mogliby wspomóc w aplikowaniu narzędzi informatycznych, jest bardzo bardzo ważny. Bardzo dobrze, że Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna to uruchomiła, a Gdański Park Naukowo-Technologiczny kieruje tym przedsięwzięciem, ponieważ ma doświadczenie we wspieraniu małych i średnich przedsiębiorstw. To będzie procentowało na pewno w przyszłości we wzmacnianiu naszej przewagi konkurencyjnej, albo też w utrzymaniu kontaktów z rynkiem nie na bazie taniej siły roboczej, tylko na bazie jakości wiedzy i na bazie podobnego poziomu technologicznego, na jakim funkcjonuje cały świat – powiedział prof. Marek Grzybowski.

Fot. Kazimierz Netka.

To wszystko jest dla przedsiębiorców za darmo

Jak to się stało, że PSSE stała się liderem Pomeranian Digital Innovation Hub? – zapytaliśmy.

– Jest ogólnoeuropejski projekt – powiedział Przemysław Sztandera – prezes zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE). – Była cała ścieżka naboru, złożyliśmy aplikację, zebraliśmy wokół siebie odpowiednich partnerów, tak, żeby można było udowodnić, że jesteśmy w stanie świadczyć usługi na bardzo wysokim poziomie, bardzo wysokiej jakości. W Polsce Komisja Europejska zdecydowała się na 11 takich hubów. My jesteśmy jedynym hubem innowacji cyfrowych na północy Polski

– Jakie korzyści będą miały z tego firmy?

Przede wszystkim darmowy proces audytu cyfryzacji, czyli cały proces zacznie się od tego, że zostanie w takiej firmie przeprowadzony audyt: jakie obszary mogą podlegać cyfryzacji, jak należy te cyfryzacje wprowadzić, jakimi narzędziami jej dokonać, skąd pozyskać środki plus całe wsparcie merytoryczne w tej cyfryzacji. To wszystko jest dla przedsiębiorców za darmo.

– Co firma musi zrobić, żeby skorzystać z tej sposobności?

– Będziemy ogłaszać nabory; będzie trzeba wypełnić odpowiedni formularz i potem komisja EDIH-u będzie dokonywała wyborów, które firmy się kwalifikują do programu, a które nie. Firmy to nie będzie nic kosztowało – ponownie podkreślił prezes Przemysław Sztandera.

Fot. Kazimierz Netka.

To Komisja Europejska wybrała konsorcjum Pomeranian Digital Innovation Hub (PDIH) / Pomorskiego Hubu Innowacji Cyfrowych, koordynowane przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną (PSSE) / Gdański Park Naukowo-Technologiczny (GPN-T) jako jedno z 11 krajowych centrów odpowiedzialnych za transformację cyfrową w Polsce. Na obszarze całej Unii Europejskiej wybrano łącznie jedynie 136 ośrodków tego typu, którym nadano status Europejskich Hubów Innowacji Cyfrowych (European Digital Innovation Hub – EDIH). Jako ośrodki gromadzące wiedzę doświadczenie i kompetencje w dziedzinie cyfrowej transformacji, będą one pełniły kluczową funkcję regionalnych punktów kompleksowej obsługi (ang. one-stop-shop), w których firmy znajdą kompleksowy zestaw informacji i usług oraz skorzystają z niezbędnej infrastruktury umożliwiającej im zaspokojenie potrzeb w zakresie rozwoju w ramach cyfrowej i zielonej transformacji – napisano na stronie internetowej https://gpnt.pl/pdih .

Sieć EDIH składa się obecnie z 136 ośrodków wybranych przez Komisję Europejską w ramach Konkursu Programu „Europa Cyfrowa” pn. Initial Network of European Digital Innovation Hubs. Z 25 polskich kandydatów wyłonionych w preselekcji krajowej, KE wybrała 11 konsorcjów, które uzyskały dofinansowanie w wysokości 50% kosztów planowanej działalności przez następne 3 lata. Drugie 50% kosztów jest zapewniane przez Państwo Członkowskie – w Polsce finansowanie pochodzi ze środków w ramach Polityki Spójności. Pierwsze EDIH w Europie rozpoczęły swoją działalność w IV kwartale 2022 r. W Polsce przewiduje się, że konsorcja EDIH uzyskają pełną operacyjność w połowie 2023 r. Świadczone usługi będą realizowane w całości lub w części nieodpłatnie w ramach pomocy publicznej – poinformowano na stronie internetowej https://przemyslprzyszlosci.gov.pl/polskie-konsorcja-w-europejskiej-sieci-hubow-innowacji-cyfrowych/ .

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *