Poziom rozwoju Tczewa w nowej kadencji samorządów wyznaczył… Tymon z III klasy Szkoły Podstawowej nr 2. Uratował koleżankę na basenie. Czyn, godny naśladowania, na całym świecie. W Tczewie będzie bezpieczniej, ale władze miasta zatroszczą się też o poprawę innych warunków życia

Fot. Kazimierz Netka.

Tczew był, jest i może być wzorem do naśladowania

Maj to miesiąc bardzo ważny, jeśli chodzi o nasze dokonania i historię. To okres podsumowań, ocen. Wiele naszych, polskich i europejskich osiągnięć, skupia się w Tczewie, jak w soczewce. To w tym mieście, na Kociewiu, powstała pierwsza polska Szkoła Morska. Tutaj, w fabryce FLEX produkowane są dla całej Unii Europejskiej i nie tylko, elementy sieci telekomunikacyjnej 5G – najnowszej generacji. Istotna jest troska o warunki życia w takim mieście i udostępnianie go turystom. O tym mówiono 9 maja 2024 roku, podczas spotkania z nowowybranymi prezydentami tego miasta.

Fot. Kazimierz Netka.

– Ta konferencja prasowa jest pierwsza z nową władzą – powiedziała, prowadząca spotkanie, Małgorzata Mykowska – kierowniczka Biura Rzecznika Prasowego Urzędu Miejskiego w Tczewie. – Poznali państwo pana prezydenta Łukasza Brządkowskiego i wiceprezydentów panią Joannę Grabowską i pana Andrzeja Gockowskiego, ale zaczęlibyśmy od naszych gości czyli od Tymona Pelcera, który jest naszym bohaterem, ponieważ niedawno uratował swoją koleżankę, której groziło utonięcie. Tymon przyszedł do Urzędu razem z rodzicami i opowiedział, co się wydarzyło.

Tymon został uhonorowany przez prezydenta Tczewa Łukasza Brządkowskiego oraz przez wiceprezydentów: Joannę Grabowską i Andrzeja Gockowskiego. Gratulacje złożył również Piotr Wojciechowski – prezes Tczewskiego Centrum Sportu i Rekreacji (TCSiR).

Dalsza część konferencji była poświęcona bieżącym sprawom, w tym między innymi przetargowi na remont wiatraka – ogłoszonemu po raz trzeci. Przetarg dotyczy wykonania kompleksowej dokumentacji projektowej oraz przeprowadzenia pierwszego etapu remontu tego unikatowego zabytku.

Fot. Kazimierz Netka.

Do pierwszego przetargu nikt się nie zgłosił, do kolejnego wpłynęła jedna oferta, która jednak okazała się niezgodna ze specyfikacją. Przedmiotem zamówienia jest wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej oraz przeprowadzenie pierwszego etapu remontu. Do zadań wykonawcy będzie należało m.in. sporządzenie inwentaryzacji architektoniczno-konserwatorskiej, wykonanie badań konserwatorskich i architektonicznych oraz prac budowlanych i konserwatorskich w zabytkowym wiatraku wraz z uporządkowaniem otoczenia i wykonaniem instalacji elektrycznych. Czynności te należy wykonać w oparciu o przygotowany już program funkcjonalno-użytkowy. Od wykonawcy oczekujemy również uzyskania pozwolenia na budowę oraz wszelkich potrzebnych uzgodnień, m.in. z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Termin składania ofert mija 23 maja. Czas na wykonanie zadania to 510 dni od podpisania umowy. Na inwestycję tę otrzymaliśmy dofinansowanie z Polskiego Ładu w wysokości 1 176 000 zło tych – poinformowała Małgorzata Mykowska – rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Tczewie.

Fot. Kazimierz Netka.

80. rocznica bitwy pod Monte Cassino – 18 maja

Prezydent Tczewa Łukasz Brządkowski zaprasza na uroczystości związane z 80. rocznicą zakończenia bitwy pod Monte Cassino. Prowadzenie: Krzysztof Korda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Uroczystości odbędą się w sobotę, 18 maja o godz. 12.00 przy Obelisku pamięci bitew II wojny światowej (Park Kopernika).

W programie: hymn państwowy, rys historyczny, „Czerwone maki na Monte Cassino”, składanie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy, sygnał hejnalisty, podziękowanie za udział w uroczystości.

Noc Muzeów – 18 maja odbędzie się też Noc Muzeów – w Fabryce Sztuk. O tym mówiła m.in. Kamila Gillmeister z Fabryki Sztuk w Tczewie.

Fot. Kazimierz Netka.

Jest taka jedna noc w roku, podczas której nie zasypiamy. To Europejska Noc Muzeów. Co roku towarzyszy jej inny temat przewodni. Tym razem czeka nas artystyczna noc. Termin: 18.05 godz. 19.00-00.00

Oto program, w Fabryce Sztuk, ul. 30 Stycznia 4 Tczew:

– otwarcie wystawy „Jacek Kornacki. Retrospektywa. Wybór prac 1991-2024”

– warsztaty (malowanie światłem, rzeźba z mydła, origami, linoryt, carving – razem z pokazem, cyjanotypia, haft, street art, malowanie na porcelanie, monotypia)

– pokaz RAKU – wypał ceramiki w żywym ogniu, karykatury, kolorowanki XXL, gry i zabawy, koncerty: dwa duety: Jazzy Vibes Agnieszka Perehuda -vocal Grzegorz Piankowski – sax oraz gitarzystka Iwona Cender i akordeonista Maciej Kacprzak.

W Kamienicy Fabryki Sztuk ul. Podmurna 15 w Tczewie odbędą się warsztaty (malarstwo jaskiniowe); wystawy: Oblicze natury. Dominik Woźniak, Galeria Henryka Kudzio – kopie dzieł wielkich mistrzów malarstwa, Kazimierz Zimny. Tczewski olimpijczyk.

Fot. Kazimierz Netka.

Tydzień później, 25 maja, na skwerze 750-lecia miasta Tczewa odbędzie się Majówka na Górkach , od godz. 16:00. Na te atrakcje zapraszają Prezydent Tczewa oraz Stowarzyszenie Górki zapraszają na coroczną Majówkę na Górkach.

W programie:

godz.16:00 – odsłonięcie Ławeczki Zakochanych z logo miasta i napisem I love Górki oraz panoramą miasta z okazji 60-lecia Osiedla W. Witosa; godz. 16:20 – Zumba dla dzieci; godz. 16:40 – Trójmiejska Grupa Wokalna; godz. 18:00 – Cristo Dance

Atrakcje: warsztaty dla dzieci (MBP, Fabryka Sztuk); gry i zabawy – TCSiR; poczęstunek: kawa i herbata, wata cukrowa, popcorn, rogaliki; Strefa Malucha dla dzieci; zaplatanie kolorowych warkoczyków; brokatowe tatuaże; Konkurs Niespodzianek; stanowisko Straży Miejskiej; dmuchańce dla dzieci; stroje superbohaterów; kajaki i łódka z WOPR; strzelanie; koniki – płatne; OSP; Przychodnia Rogowscy – mierzenie ciśnienia, badanie cukru; możliwości zakupu: kiełbaska, gofry, piwo, ciasta; możliwość dołączenia do bazy dawców szpiku DKMS.

1 czerwca na Bulwarze Nadwiślańskim odbędzie się Festyn Samorządowo-Komunalny – poinformowała Małgorzata Mykowska – rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Tczewie.

Fot. Kazimierz Netka.

Maj to miesiąc rocznic, jubileuszów. Przypomnieliśmy o dwóch wydarzeniach, na które w Tczewie warto zwrócić uwagę. Pierwsze to 101 rocznica przejścia po raz pierwszy w historii polskiego statku przez równik. Dokonała tego załoga żaglowca „Lwów” w 1923 roku. W zeszłym roku, w sierpniu, przypadała 100. rocznica tego dokonania, ale na Kociewiu trochę o niej zapomniano. „Lwów” był flagową jednostką Szkoły Morskiej w Tczewie. Ta ważna dla Polski, Pomorza, Kociewia, rocznica, została w 2023 roku „przykryta” Kociewskimi Plachandrami.

W Tczewie powstał Polski Związek Żeglarski. Pierwsze polskich 14 klubów żeglarskich, które powstały po I wojnie światowej, już do roku 1924 zawiązało Polski Związek Żeglarski – ta uroczystość miała miejsce w maju w Tczewie – akurat 100 lat temu.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *