Powstał portal GeoGdańsk – unikatowy na skalę kraju, system informacji o stolicy Żuław i stolicy województwa pomorskiego. Gdańsk – miasto równych szans również w internecie. Wiadomości o prawie 91 000 działek w mieście, o ponad 900 miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Łatwiej można się dowiedzieć, co jest czyje

Fot. Kazimierz Netka.

W Gdańsku bezpieczniej będzie można ulokować pieniądze, realizować inwestycje; lepiej się tam poczuć. Nowe życie zaczęło się w ujściu królowej polskich rzek i na terenach przyległych

Chcesz zdobyć więcej wiadomości urzędowych o Gdańsku? Nie musisz fatygować się do magistratu, żeby dowiedzieć się na przykład jaka będzie przyszłość działki, obok której kupujesz mieszkanie. Wystarczy zajrzeć do internetu i tam znajdziesz wiadomość, co może w bezpośrednim twoim sąsiedztwie powstać: wieżowiec, fabryka, czy też pozostanie piękna zieleń. Takie możliwości zaistniały w Gdańsku – stolicy Żuław i stolicy województwa pomorskiego – od dzisiaj, 3 listopada 2023 roku, dzięki uruchomieniu przez władze tego miasta systemu GeoGdańsk.

Portal ten zastąpi dotychczasowy Interaktywny Plan Gdańska. Ma znacząco ułatwić wyszukiwanie wiadomości o Gdańsku, uprościć życie nie tylko mieszkańcom, ale również polepszyć funkcjonowanie firm, instytucji, podmiotów gospodarczych i uczynić Gdańsk milszym każdemu w świecie, zainteresowanemu tym miastem.

GeoGdańsk to pierwsze takie udogodnienie w Polsce.

O szczegółach poinformowano w piątek, 3 listopada 2023 roku, podczas konferencji w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. O GeoGdansk – unikatowym portalu mówili m.in.: Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska; Piotr Borawski – zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu; Radni Miasta Gdańska: Katarzyna Czerniewska – Wszystko dla Gdańska i Cezary Śpiewak-Dowbór – Koalicja Obywatelska oraz Adam Rodziewicz – zastępca dyrektora Wydziału Geodezji.

Fot. Kazimierz Netka.

Konferencję prowadziła Paulina Chełmińska z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku i przekazała nam następującą relację ze spotkania:

GeoGdańsk – nowy portal informacji o mieście

GeoGdańsk zrewolucjonizuje dostęp do map i informacji miejskich. To innowacja i najnowsza technologia przekazana mieszkańcom w przystępnej formie. Nowy portal zastąpi 20-letni Interaktywny Plan Gdańska.

Narzędzie GeoGdansk zapewni mieszkańcom i odwiedzającym Gdańsk dostęp do bardziej zaawansowanych, wszechstronnych map oraz informacji o mieście i pozwoli na odkrywanie miasta w zupełnie nowy sposób. GeoGdańsk to kompleksowy i intuicyjny portal mapowy, który oferuje użytkownikom znacznie więcej niż tradycyjne mapy online. Portal umożliwia szybkie przeglądanie map, lokalizowanie ważnych punktów, dostęp do informacji o trasach komunikacji publicznej, parkingach, atrakcjach turystycznych i wielu innych przydatnych danych.

– Informacja jest tym bardziej cenna, im bardziej aktualna i myślę, że serwis będzie służył nie tylko miłośnikom Gdańska, którzy szukają ciekawostek o naszym mieście, ale także tym, którzy potrzebują tych informacji do swojej pracy. To nowoczesny, intuicyjny portal, który w skali kraju jest unikatowy – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Jedną z jego wartości jest dostosowanie dla osób z różnymi potrzebami, zgodny z wymogami ustawy o dostępności, w tym także dostępności cyfrowej. W odróżnieniu od istniejących obecnie serwisów mapowych, GeoGdańsk jest dostosowany do urządzeń mobilnych.

Fot. Kazimierz Netka.

4 lata pracy nad serwisem

Projekt GeoGdańsk realizowany jest od 2019 roku. Całość składa się z części zewnętrznej, która została udostępniona mieszkankom i mieszkańcom Gdańska oraz wewnętrznej, dostępnej dla pracowników, przy której urzędnicy pracują już od marca 2023 r. W dotychczasowym Interaktywnym Planie Gdańska dane nie były wprowadzane i aktualizowane na bieżąco, dodatkowo technologia tego systemu jest obecnie przestarzała i podatna na ataki hakerskie, jednocześnie nie ma możliwości rozbudowy go o nowe funkcje. A co najważniejsze, poprzedniego systemu nie można było dostosować do wymogów ustawy o dostępności cyfrowej, a na telefonach po prostu nie działał.

GeoGdańsk spowodował zmianę podejścia do cyfryzacji, a w efekcie wzrost efektywności pracy urzędników – pracując na jednej bazie, gospodarze poszczególnych danych dbają o ich jakość i aktualność, jednocześnie umożliwiając innym wydziałom i jednostkom korzystanie z nich i zestawianie ze swoimi informacjami. Projekt też zmobilizował do pokazania na mapie danych, które do tej pory były przechowywane w excelach, dokumentach bądź w osobnych plikach z różną częstotliwością aktualizacji.

– Przez ostatnie 4 lata połączyliśmy wszystkie zasoby w jedną bazę i jeden serwis mapowy, po to, żeby także w samym urzędzie korzystać z jednych wspólnych danych i nie tworzyć ich wielokrotnie – mówił Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. – Projekt ten będziemy dalej rozwijać. Po konsultacjach społecznych Strategii Programów Rozwoju, wiemy, że takie elementy jak zasoby komunalne, cała polityka energetyczna, czy wszystkie kwestie związane z mobilnością to warstwy, nad którymi będziemy pracować. Docelowo chcemy, by był on łatwą i dostępną dla wszystkich platformą dzielenia się wiedzą o mieście. To też pokazuje, jak będziemy zmienić się cyfrowo. W najbliższych latach chcemy ubiegać się o środki zewnętrzne na rozwój cyfrowy naszego urzędu po to, żeby z jednej strony, zmieniać się wewnętrznie dla lepszej pracy urzędniczek i urzędników, ale też dla jak najlepszych usług dla mieszkanek i mieszkańców.

Co oferuje serwis

W menu na stronie znajduje się 13 różnych tematów, które można wybrać wg. własnego zapotrzebowania i podzielić przestrzeń na taką, która nas interesuje. Odtworzonych zostało 900 planów zagospodarowania przestrzennego z ostatnich 20 lat. Znajdziemy tam również informacje o niemal 91 tys. działek w Gdańsku.

Fot. Kazimierz Netka.

Najważniejsze elementy, które są do wykorzystania w systemie to mapa i rodzaj własności, czy miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. System daje również możliwość sprawdzenia regulacji prawnych dotyczących uchwały krajobrazowej. Dodatkowo znajdziemy tam mapę rowerową, szkoły publiczne, jednostki miejskie, punkty adresowe (zgodne z oficjalnym rejestrem), działki i obiekty z ewidencji gruntów i budynków. Można skorzystać także z informacji o przystankach komunikacji miejskiej, trasach i liniach autobusowych oraz tramwajowych, granicach dzielnic, strefach parkingowych czy miejskich obiektach sportowych i rekreacyjnych, w tym placach zabaw. Wszystko to z informacją, kto danym terenem czy obiektem zarządza.

– GeoGdańsk to nic innego jak adres strony internetowej geogdansk.pl, co oznacza, że jest dostępny właściwie dla nas wszystkich, którzy posiadamy dostęp do urządzenia mobilnego czy tradycyjnego komputera – mówiła Katarzyna Czerniewska, radna klubu Wszystko dla Gdańska. – Jedynym warunkiem jest dostęp do Internetu. Nie ma wymogu zarejestrowania się, nie ma wymogu zakładania konta, nie trzeba udostępniać swoich danych w postaci imienia i nazwiska. Warunki dostępności są takie jak w przypadku każdej ogólnodostępnej strony internetowej. Po wejściu na tę stronę dostajemy całe bogactwo informacji. GeoGdańsk jest m.in. źródłem informacji o aktach prawa miejscowego, które tworzymy jako Rada Miasta Gdańska.

Fot. Kazimierz Netka.

Miejski portal mapowy prezentuje te treści, które mają umocowanie prawne. Nie znajdziemy na nim np. potocznych nazw dzielnic, osiedli, ulic. Znajdziemy tu z kolei odzwierciedlenie wszystkich uchwał, nad którymi głosują Radni Miasta Gdańska.

– Bardzo istotna w portalu GeoGdańsk jest pewność danych, ponieważ istniały już wcześniej komercyjne przedsięwzięcia i serwisy mapowe z zaznaczonymi usługami i sklepami. GeoGdańsk  daje nam pewność, że to, co jest w nim przedstawione, dokładnie tak samo wygląda od strony formalnej – są te same nazwy ulic, odpowiednie nazwy dzielnicy – mówił Cezary Śpiewak Dowbór, przewodniczący Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska. – To niezwykle ważne nie tylko w codziennym życiu, ale również przy projektowaniu przedsięwzięć nawet najmniejszej skali: czy to przy zgłaszaniu projektu do Budżetu Obywatelskiego, czy zgłoszeniu problemów związanych z lokalną infrastrukturą, w prosty i bardzo intuicyjny sposób dotrzeć do niezbędnych danych. Zawartość portalu nie jest odkryciem, ale sposób zagregowania tych danych, zebrania ich w jednym miejscu i przejrzystego prezentowania jest rewolucyjny.

Użyteczny także w przestrzeni miejskiej

Fot. Kazimierz Netka.

Dzięki funkcjonalnościom systemu i porównaniu różnych przestrzeni na przełomie wielu lat, możemy zobaczyć i przeanalizować, jak rozwija się Gdańsk. Warto też podkreślić, że mieszkańcy mogą zobaczyć użyteczność GeoGdańska w swoim otoczeniu, np. pomieszczenie z makietą znajdujące się w Kunszcie Wodnym, powstało m.in. z danych pozyskanych z serwisu. Na ścianie, z analogicznych danych, wygenerowano plan całego miasta z podziałem na poszczególne dzielnice. Dane z GeoGdańska są również wykorzystywane do konsultacji granic dzielnic naszego miasta.

Powstanie serwisu to część większego wieloletniego kontraktu na modernizację danych przestrzennych i dostawę technologii. Wartość jego utworzenia to 1 685 100 zł brutto. Wykonawcą jest konsorcjum ESRI Polska i GIAP SP z o.o.

Serwis mapowy jest dostępny pod adresem geogdansk.pl, odnośnik do niego również na stronie miasta.

Wszystkie zgłoszenia, uwagi i sugestie dotyczące funkcjonalności systemu należy kierować na adres geogdansk@gdansk.gda.pl. – poinformowała Paulina Chełmińska z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Fot. Kazimierz Netka.

GeoGdańsk zawiera również wiadomości na temat ochrony obywateli. Można tam dowiedzieć się gdzie zainstalowano kamery, filmujące nie tylko napadaczy (nie ma informacji o tym, w którą stronę kamera „patrzy”), złodziei, ale również zagrożenia, wynikające z nawałnic, oraz innych zjawisk pogodowych. Po prostu: prawie wszystko pod jednym adresem: geogdansk.pl . Wystarczy tam zajrzeć, by zdobyć wiele wiedzy, bez wychodzenia z domu.

Umowa na wykonawstwo została zawarta w 2021 roku. Koszty mają zostać zrefundowane, przynajmniej częściowo, z zasobów Krajowego Planu Odbudowy.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *