Premier Mateusz Morawiecki odwiedził 18. Dywizję Zmechanizowaną w Siedlcach. Przyjęty przez Sejm budżet na 2023 r. przewiduje wydatki na obronność w wysokości 97,4 mld zł, czyli blisko 4 proc. PKB – poinformował pan premier

Fot. z Archiwum KPRM.

Tworzymy nowe jednostki, wzmacniamy obronność wschodniej Polski. Najnowocześniejszy sprzęt dla polskich żołnierzy

Premier Mateusz Morawiecki wraz z wicepremierem, ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem i szefem Zespołu Doradców Premiera Krzysztofem Tchórzewskim odwiedzili 18. Dywizję Zmechanizowaną w Siedlcach. Jest to jedna z najmłodszych jednostek w Wojsku Polskim.

Fot. z Archiwum KPRM.

Między innymi do 18. Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach trafiają nowoczesne pojazdy wojskowe, zakupione w ramach modernizacji polskiej armii – poinformowało Biuro Prasowe KPRM – Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Oto ciąg dalszy komunikatu:

Wojsko Polskie było przez wiele lat zaniedbywane, rozbrajane i redukowane. Likwidowano wiele jednostek i ośrodków szkoleniowych wojska. Agresja Rosji na niepodległą Ukrainę wywołała drastyczne zmiany w geopolityce naszego regionu. Wiemy, że wolność nie jest dana raz na zawsze i w obliczu zagrożenia, trzeba móc ją obronić. Premier Mateusz Morawiecki odwiedził 18. Dywizję Zmechanizowaną w Siedlcach.

Oto film:

https://youtu.be/hFWJ-rK99nk

Ta nowa dywizja jest dziś jednym z przykładów, że odbudowujemy i modernizujemy polską armię, tworzymy nowe jednostki wojskowe i zachęcamy do służby w polskim wojsku. Kupujemy najnowocześniejszy sprzęt i regularnie odbywamy ćwiczenia z sojusznikami, którzy stacjonują u nas w ramach NATO. Każdy centymetr polskiej ziemi jest bezpieczny.

Odbudowujemy i modernizujemy Wojsko Polskie

1. Ciechanowski Pułk Artylerii im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
3. Brygada Zmechanizowana Legionów im. Romualda Traugutta w Lublinie
1. Siedlecki Batalion Rozpoznawczy
1. Warszawska Dywizja Zmechanizowana im. Tadeusza Kościuszki

– to tylko niektóre z jednostek wojskowych, które zostały zlikwidowane do 2015 roku. Do tego czasu bagatelizowane było zagrożenie ze Wschodu. Jednak odpowiednio szybko zdaliśmy sobie sprawę z tego, że polityka redukcji wojska była polityką błędną, prowadzącą donikąd.

Fot. z Archiwum KPRM.

– My będziemy bronili każdego centymetra kwadratowego polskiej ziemi. Przesmyk Suwalski jest bezpieczny, Brama Brzeska, Siedlce całe, to terytorium Rzeczypospolitej jest także bezpieczne. Ponieważ dla nas uzbrojenie polskiej armii, zwiększenie siły polskiej armii, wzmocnienie obecności wojsk NATO na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – to najwyższy, absolutny priorytet – podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w jednostce wojskowej.

W 2017 roku powołaliśmy do życia Wojska Obrony Terytorialnej, które dziś już liczą dziesiątki tysięcy żołnierzy.

W 2018 roku utworzyliśmy 18. Dywizję Zmechanizowaną, która dziś posługuje się najnowocześniejszym sprzętem wojskowym.

W 2012 roku powołaliśmy Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni tworząc jednocześnie nową gałąź sił zbrojnych – Wojska Obrony Cyberprzestrzeni.

Rozpoczęliśmy również formowanie kolejnej dywizji – 1. Dywizji Piechoty Legionów w województwie podlaskim.

Fot. z Archiwum KPRM.

Największe inwestycje w obronność w historii RP

–  Wiemy doskonale, że to właśnie uszczelnienie systemu finansowego, naprawa tego systemu, pozwoliła sfinansować ogromne wydatki na uzbrojenie, ogromne wydatki na przyjęcie nowych żołnierzy do polskiej armii. To się dzieje na naszych oczach – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Uzdrowiliśmy finanse publiczne i uzbroiliśmy polskiego żołnierza – podkreślił.

To właśnie dobra sytuacja finansów publicznych pozwala na bezprecedensową modernizację naszej armii. Stabilne i coraz wyższe przychody do budżetu państwa pozwalają na większe inwestycje w bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. Przyjęty przez Sejm budżet na 2023 r. przewiduje wydatki na obronność w wysokości 97,4 mld zł, czyli blisko 4 proc. PKB. W 2015 r. było to jedynie 37 mld zł, czyli 2,2 proc. PKB. To wzrost o ponad 160 proc.

Dodatkowe nakłady finansowe na armię są przeznaczane między innymi na rekrutacje, podwyżki pensji dla żołnierzy oraz modernizację broni i wyposażenia.

Od 2015 r. liczba żołnierzy w Siłach Zbrojnych RP wzrosła z 95 tys. do ok 164 tys. obecnie – to dowód, że dziś służba w polskiej armii jest atrakcyjnym zatrudnieniem i dla wielu powodem do dumy.

Najnowocześniejszy sprzęt dla polskich żołnierzy

Fot. z Archiwum KPRM.

Premier Mateusz Morawiecki wraz z wicepremierem, ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem odwiedzili 18. Dywizję Zmechanizowaną w Siedlcach. Jest to jedna z najmłodszych jednostek w Wojsku Polskim. Między innymi do niej trafiają nowoczesne pojazdy wojskowe, zakupione w ramach modernizacji polskiej armii.

–  My dzisiaj już ściągamy do Polski czołgi K2, armatohaubice K9, HIMARSy zostały zamówione i przyjeżdżają niedługo do Polski. Już na ziemi polskiej są Patrioty – najnowocześniejsze systemy antyrakietowe i przeciwsamolotowe. Ściągamy do Polski najnowocześniejszy sprzęt, a także produkujemy nasz jak Kraby, jak Pioruny – powiedział szef rządu na temat modernizacji polskiej armii.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *