W Gdańsku, tuż nad Bałtykiem, będzie pomnik Ignacego Jana Paderewskiego. Stanie obok zabytkowego Domu Zdrojowego, który Centrum Nauki Hevelianum dostosowuje do swych potrzeb. Zamierza w tym zakresie współpracować m.in. z Uniwersytetem Gdańskim

Fot. Kazimierz Netka.

Serce Brzeźna staje się unikatową atrakcją nad Zatoką Gdańską

Fot. Kazimierz Netka

Gdańskie Centrum Nauki Hevelianum przygotowuje drugą placówkę do krzewienia wiedzy z zakresu m.in. przyrody, historii, architektury, ekologii. Przejęło zabytkowy Dom Zdrojowy w Gdańsku Brzeźnie i zamierza tam urządzić swój kolejny ośrodek propagowania – nie tylko wśród dzieci i młodzieży – zamiłowania do mądrości, roztropności, poszanowania środowiska naturalnego. Bliskość Bałtyku – około 300 metrów do Domu Zdrojowego – wskazuje jeden z głównych kierunków edukacji w tym obiekcie.

Fot. Kazimierz Netka

Jak daleko zaawansowane są prace przystosowujące zabytek do potrzeb nowoczesnej edukacji – mieszkańcy Gdańska oraz turyści mogli przekonać się podczas „Dnia Otwartego Domu Zdrojowego w Gdańsku Brzeźnie, 26 czerwca 2021 roku. O przeszłości tego budynku oraz jego otoczenia, a także o planach na przyszłość mówili m.in.: Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. inwestycji; Paweł Golak – dyrektor Hevelianum; Andrzej Zajączkowski – inspektor nadzoru inwestorskiego w Hevelianum; dr Jan Daniluk – historyk w Hevelianum; Katarzyna Mejna – specjalistka ds. komunikacji i mediów, Dział Marketingu Hevelianum.

Fot. Kazimierz Netka

Dom Zdrojowy w Gdańsku Brzeżnie znajduje się w unikatowym miejscu: tuż przy uliczce, prowadzącej do plaży. Jest to centrum Brzeżna, pełne zabytków, w które obfituje np. pobliski Park Brzeźnieński im. Jana Jerzego Haffnera. Warto się tam wybrać.

Fot. Kazimierz Netka

Jak przebiegało zwiedzanie adaptowanego na potrzeby edukacji Domu Zdrojowego? Szczegóły w tej sprawie przekazały nam Izabela Kozicka-Prus z Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz Katarzyna Mejna z Hevelianum:

Dzień otwarty Domu Zdrojowego w Brzeźnie

Fot. Kazimierz Netka

Mieszkańcy Brzeźna, gdańszczanie i turyści mieli dziś, 26 czerwca, szansę zobaczyć, na jakim etapie znajduje się odbudowa Domu Zdrojowego. Z okazji dnia otwartego można było zaglądnąć do wnętrz oraz poznać historię tego miejsca. Pod koniec 2021 roku cały kompleks będzie oddany do użytku.

–  Dziś jesteśmy w stanie pokazać całe piękno Domu Zdrojowego, to kamień milowy w przywracaniu Brzeźnu rangi kurortu, szczególnie tej części nadmorskiej. Mam nadzieję, że za tym projektem pojawią się dalsze prace rewitalizacyjne w różnych obszarach dzielnicy – powiedział podczas otwarcia Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. inwestycji. – Krótko o samym projekcie: trudny, wymagający i kosztowny. Realizuje go Hevelianum i w przyszłości będzie zarządzać tym miejscem. Spełniać ono będzie różne funkcje, przede wszystkim edukacyjne, kulturalne, będzie to miejsce spotkań z mieszkańcami. W planach jest też gastronomia i miejsca noclegowe, głównie z myślą o dzieciach, bo na pewno będą tu przyjeżdżać szkoły nie tylko z Gdańska.

Zwiedzanie, opowieści, ekologiczne warsztaty rodzinne, quiz z nagrodami, wernisaż wystawy plenerowej oraz spacer przyrodniczy po parku i plaży, to atrakcje z dnia otwartego. Zwiedzający mogli dojechać do Domu Zdrojowego bezpłatnym, zabytkowym tramwajem.

– Z ogromną radością i dumą prezentujemy Państwu odnowioną brzeźnieńską perłę architektury. Choć prace budowlane i wykończeniowe będą jeszcze trwały, to już dziś chcemy zaprezentować niezwykłą bryłę budynku, zaprosić do środka i opowiedzieć o naszym pomyśle na funkcjonowanie Domu Zdrojowego. Tematem przewodnim prowadzonej w nim działalności edukacyjnej będzie szeroko rozumiana ochrona środowiska – zapraszał Paweł Golak, dyrektor Hevelianum, które będzie zarządzać nową placówką. – Chcielibyśmy, aby wyremontowany Dom Zdrojowy nie tylko cieszył oko, ale też stał się miejscem Waszych spotkań.

W myśl idei ekologii dla dzieci i dorosłych przygotowano warsztaty plastyczne z wykorzystaniem naturalnych materiałów, jak liście, patyczki, kamyki, muszelki i owoce oraz quiz wiedzy przyrodniczej z nagrodami. Można było też nauczyć się od znanych superbohaterów – Bioli i Super Sortera, jak prawidłowo segregować śmieci.

Natomiast wielbiciele historii, szczególnie tej lokalnej i samego Domu Zdrojowego mogli porozmawiać z dr. Janem Danilukiem, historykiem z Hevelianum oraz Dorotą Kuś, miłośniczką historii dzielnicy i autorką książki o niej. Odbyła się również wystawa „Dom Zdrojowy. Serce Brzeźna”, na której zaprezentowano reprodukcje dawnych pocztówek i fotografii przedstawiających dzieje kurortu z perspektywy historii Domu Zdrojowego i jego najbliższej okolicy. Wystawę można oglądać do końca sierpnia.

Dom Zdrojowy  – inwestycja

Fot. Kazimierz Netka

Budynek powstał pod koniec XIX wieku na potrzeby letników, po rewaloryzacji stanie się miejscem edukacji ekologicznej – nadmorską filią Hevelianum. Znajdą się tu sale warsztatowe, miejsca noclegowe, a także restauracja o ekologicznym profilu i przestrzenie do integracji mieszkańców.

Miasto Gdańsk podpisało umowę na przebudowę i zmianę sposobu użytkowania Domu Zdrojowego w czerwcu 2019 roku. Generalnym wykonawcą jest gdańska firma Poleko, mająca duże doświadczenie w prowadzeniu remontów zabytkowych obiektów. Wszystkie prace prowadzone są pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Fot. Kazimierz Netka

Powierzchnia użytkowa Domu Zdrojowego to 1670 m kw. Rewaloryzacją objęty jest budynek i otaczający go park – obszar o powierzchni 0,9 ha. Odnowiony zieleniec będzie nawiązywał do historycznego wyglądu. Pojawią się w nim również elementy małej architektury.

Modernizacja i przystosowanie Domu Zdrojowego do nowych celów, wraz z zagospodarowaniem otaczającego go ogrodu, to koszt ok. 27 mln zł. Środki pochodzą z budżetu miasta – poinformowały Izabela Kozicka-Prus z Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz Katarzyna Mejna z Hevelianum.

Fot. Kazimierz Netka

Dom Zdrojowy, w gestii Hevelianum, poświęcony jest przede wszystkim edukacji. ekologicznej, ale również historycznej, z racji swego znaczenia w przeszłości. Teren Domu Zdrojowego będzie też służył uhonorowaniu jednego z Polaków, najbardziej zasłużonych dla odzyskania przez nasz kraj niepodległości, w 1918 roku: Ignacego Jana Paderewskiego – dowiedzieliśmy się podczas zwiedzania Domu Zdrojowego w Gdańsku Brzeźnie. W parku, przylegającym do tego obiektu, stanie pomnik tego zasłużonego Polaka, w sąsiedztwie drzew – pomników przyrody. Uzgodnienia w tej sprawie zostały dokonane z Instytutem Pamięci Narodowej. Ignacy Jan Paderewski przybył do Polski przez Gdańsk. Dotarł tu w Boże Narodzenie 1918 roku.

Warto wiedzieć, że Dom Zdrojowy jeszcze niedawno był miejscem życia ponad 20 rodzin. Żeby można było wyremontować ów obiekt, lokatorzy Domu Zdrojowego otrzymali mieszkania gdzie indziej. Budynek był bardzo słaby. Dlatego wzmocniono go konstrukcją stalową – w porozumieniu z konserwatorem zabytków. Ściany nośne trzeba było podeprzeć ponad 20 mikropalami, sięgającymi do 12 metrów w ziemię.

Fot. Kazimierz Netka

Dom Zdrojowy w Gdańsku Brzeźnie to obiekt niezwykły. Nic dziwnego, że na zwiedzanie przybył tłum ludzi.

 

Fot. Kazimierz Netka

Bardzo interesująca jest wystawa „Dom Zdrojowy – serce Brzeźna”. Ekspozycję można oglądać przez całe wakacje.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *