Wykształceni mniej i bardziej. Trójmiasto nie ciągnie w górę?

Więcej Pomorzan powinno się uczyć i studiować

Spodziewać by się można, że Pomorskie ze swym potencjałem jaki posiada Trójmiasto, ma największy odsetek mieszkańców z wykształceniem wyższym. A obywateli z wykształceniem gimnazjalnym i niższym – najmniejszy w stosunku do stanu w innych województwach. Okazuje się, że wcale tak nie jest. Pomorskie pod tym względem ulega wielu województwom, mimo że jak może, tak uatrakcyjnia swą ofertę edukacyjną. Proponuje stypendia, realizuje unikatowe programy wspierające utalentowanych. Także, współpracując z zagraniczny i uczelniami. Na przykład,w bieżącym roku, na Uniwersytecie Gdańskim otwarto Instytut Konfucjusza.

IMG_7085

Na zdjęciu: Uroczystości podczas otwarcia Instytutu Konfucjusza w Uniwersytecie Gdańskim, 21 września 2015 roku. Fot. Kazimierz Netka.

Może te działania doprowadzą to polepszenia sytuacji Pomorskiego na edukacyjnej mapie kraju. Dotychczasowe wyniki analiz pokazują, że region nad Zatoką Gdańską w czołówce się nie zdołał ulokować. Jest poniżej krajowej średniej pod względem procenta obywateli z wykształceniem wyższym.

Kazimierz Netka

Odsetek ludzi po studiach

Raport GUS: mieszkańcy których województw są najlepiej wykształceni? Liderem – Mazowsze
2015-12-14 22:03 Źródło: www.kurier.pap.pl

Najlepiej wykształceni są mieszkańcy Mazowsza – co trzeci może pochwalić się dyplomem wyższej uczelni. W statystyce wysoko są również m.in. województwa dolnośląskie i podlaskie.

Po studiach html

Źródło: www.kurier.pap.pl

Wykształcenie wyższe ma co trzeci mieszkaniec Mazowsza i niemal co czwarty Dolnego Śląska oraz Podlasia – wynika z danych GUS za 2014 r. Z kolei najmniejszy odsetek mieszkańców z wykształceniem wyższym jest w województwach: kujawsko – pomorskim (18,1 proc.), warmińsko – mazurskim (19,1 proc.) oraz lubuskim (19,9 proc.). Według danych Głównego Urzędu Statystycznego 23,8 proc. Polaków ma dyplom uczelni wyższej.

IMG_2052

Źródło: www.kurier.pap.pl

GUS mierzy poziom wykształcenia ludności w wieku 15 – 64 lata, odnosząc go do ogólnej liczby ludności w tym wieku. Dane pokazują również procentowy udział w tej grupie osób najsłabiej wykształconych – posiadających wykształcenie gimnazjalne, podstawowe i niższe. Statystycznie najwięcej mieszka ich w województwie warmińsko – mazurskim.

IMG_2051

Źródło: www.kurier.pap.pl

Więcej niż co piąty mieszkaniec regionu (22,7 proc.) zakończył swoją edukację na szkole podstawowej, gimnazjum lub nie ukończył żadnej ze szkół. W czołówce regionów o najwyższym udziale osób o niskim wykształceniu w ogóle mieszkańców w wieku 15 – 64 lata znajdują się ponadto województwa zachodniopomorskie (19,6 proc.) i podlaskie (18,3 proc.).

Na drugim biegunie są m.in. Śląsk i Małopolska. W przypadku tych regionów odsetek osób z najniższym wykształceniem lub bez wykształcenia wynosi kolejno: 12,3 proc. i 13,7 proc. Ogółem 15,5 proc. Polaków ma  wykształcenie gimnazjalne, podstawowe i niższe.

Źródło: www.kurier.pap.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *